• Krátkometrážní

Terminator Salvation (2009)

Čakal som veľkú zlobu a že Worthington to Baleovi neskutočne natre. To prvé sa nestalo a skoro všetky WTF momenty sa chválabohu zmestia to škatuľky z nápisom "globálne neškodné". Moc nemám jasno kedy sa "inšpirácia" preklopí vo "vykrádačku" a možno aj práve preto som si štvrtého Termika s každým ďalším dejavú užil. Uvidím ako sa to rozleží. Jediné čo ale McG-čkovi neodpustím, že Judgement Day spláchol jednou sms-kou. 75%

Tai ji: Zhang San Feng (1993)

Prečo sa dnes takéto flicky netočia? Majú v Hon Kongu málo drátov? 90%

Ľahký vánok - zápisky z denníku jednej emigrantky (2009) (studentský film)

Skúsim heslovito doplniť Radkov koment. Film berie za slovo podnázov a je koncipovaný ako denník, z ktorého (formálnmy mix hraného filmu s prvkami dokumentu) je vypichnuté obdobie od príchodu na Slovensko, až po získanie víz. Nedozvedáme sa kto je Nasime, prečo žiada o azyl, či prečo na ňu kontakt z nemecka nečaká. V čom vidím jeho silu je, že veľmi zrozumiteľne necháva nahliadnuť pod pokličku postavenia muslimky v spoločnosti (v tomto prípade čisto mužská komunita v rámci utečeneckého tábora), pokoru, optiku tohoto náboženstva a symbolikou otvára veľmi zaujímave debaty. Som zvedavý ako bude tento odvážny počin prijatý v rodnom Afganistane, ako vystúpi kontrast pohľadov dvoch kultúr na niečo (pre západného človeka) tak nevinné ako podanie kariet žene (v moslimskom náboženstve silno poburujúce). Hviezdičky sú v mojom prípade pro forma, som dieťa Hollywoodu a na hlboké (poetické) úvahy o živote, kultúre, náboženstve nie som vo filme (všeobecne) nastavený. Toto bol tým pádom vcelku očistec (vrátane debaty po projekcii). Film mimo škatúľ, silno osobný, ktorý ale má čo povedať každému. Pre mňa zážitok o to silnejší, lebo Saahru osobne poznám, a lebo som vďaka nej a Karolíninemu bratovi mohol byť jeho chvíľkovou súčasťou. Dva dni na pľaci, prepudrovať nos, pripnúť mikrofón, svetlo, akcia, kamera na ostro, ideme ... zážitok z filmovačky nad všetky možné percentá.

Přenašeči (2009)

Teenageri filozofujú. To ne. Scéna na benzinke má silu (aj keď som jej musel silno asistovať), ale na viac ako na unavený postapocalyptický chillout sa táto sympatická partička nezmôže. Atmoška veľa utiahne, ale nie všetko. 65%

Lang ya (2008)

Videné (žial) tesne po Ip Manovi a nie je tu ani sekunda, ktorá by ma zdvíhala zo stoličky. Štandart a keď Wu Jing roztočí končatiny, tak je to príjemný relax. Matrix: Retarded. 55%

Ip Man (2008)

Spokojnosť na všetkých frontoch, len som tak trochu videl v generálovi Sanpovi supreme killera generála Fujitu z Fist of Legend a tak ma jeho životnosť vo finále malinko sklamala. 85%

Bitva o planetu Terra 3D (2007)

Baby sci-fi s atraktívnymi bojovými sekvenciami a minimom zbytočnyćh kecov. Na tej predĺženej hoďke to aj vďaka slušnej hudbe funguje ako taký predkrm na Avatara priam ideálne. 70%

Duel gigantů (1976)

Panoptikum bojových figúrok, ktorému vládne luxusný slepý badguy s gilotínou na retiazke, svastikou na hrudi a kýblom granátov po vačkoch. Neviem aký matroš si 75-tom v Hong Kongu sypali do polievky, ale určite im do toho fičal nemecký industrial. Choreografický štandart s naozaj veľmi tučným balíkom vypečených nápadov. 75%

Jija deu suay doo (2009)

Bambusáci znova bodujú, podpisujem sa pod chválu naokolo a jedným dychom dodávam, že mi to na Thajcov prišlo kúsok menej upišťané, urevané, než býva zvykom. Ale hlavne! Je to nezvyčajne dobre nazvučené. Hudobný background finálne je naozaj "epic" a počuva sa tak dobre, ako dobre sa na to pozerá. A veru je na čo kukať. 75%

Miss Březen (2009)

Zach Cregger, Trevor Moore ako pred kamerou, tak aj za kamerou. Jeden neschopák, druhý kretén (král všetkých filmových kreténov). Kuknúť trailer a friško zabudnúť na plnú stopáž. Okrem náserov a výserov, tam nie je ani minúta navyše čo by stála za zlámanú, oprdenú, hrdzavú grešlu. 20%