• Krátkometrážní
  • Hudební

Casino (1995)

Oomnoho citeľne lepšie než Goodfellas, ale znovu, Scorsese má aj lepšie filmy ktoré nemajú toľko pozornosti a nie sú dnes tak ospevované ako by mali byť.

Mafiáni (1990)

Na to aké je to vychýrené a dodnes stále obľúbené na mňa dielo vôbec nepôsobilo tým dojmom. Miestami ťažká nuda (príliš okatá snaha zopakovať Godfather). Scorsese má oveľa lepšie výplody, ktoré stoja za to a nie sú natoľko ospevované.

Nelítostný souboj (1995)

Extrémne štipľavý film. Ústredná trojica Val-Al-Bob brutálne vychytaná. Top topov v lúpežných trileroch, podľa mňa aj neprekonateľný. Niro v najlepších rokoch, Kilmer v najlepšej úlohe a Pacino klasicky. I K O N A s presne 0 nomináciami na Oscara samozrejme.

Pláž (2000)

Leo v pomerne netypickej polohe. Koncovou premenou v boj o prežitie to pokazili. Film celkovo neni z ďaleka jedinečný ani originálny, ale má v sebe toho zvláštneho potrebného ducha akého väčšina podobných filmov postráda. Taký obyčajnejší milý počin čo nikdy nezaškodí ani opakovane neomrzí a cez to tak enormne známy.

Dokonalý trik (2006)

Nolan na komornejší výkon a bez citeľného náznaku, že je film od neho, vyvážujúci hereckými esami.

Vyvrženci pekla (2005)

Slabá vykrádačka TCM lepšia ako všetky jeho sequely prequely remaky rebooty toho. Miestami artové pokusy celkom nevyšli, ale je z toho cítiť s akým citom k tomu Zombie pristupoval, aj keď ma nikto okrem klauna nepresvedčil. Všimnite si ako má (atraktívna) Sheri aj mama vo svojich úlohách nehodiace sa žiarivo biele zuby. Vadilo to, takéto detaily sa mohli aspoň snažiť zakryť. V každom momente naznačujúcom zámer dojem pokazia herci, ktorým sa nedá uveriť čo hrajú. Spravil som chybu, že som si pred tým nedal House, tam to bolo viac o detailoch, uveriteľnejšie a pravdepodobne sa počítalo s tým, že to máte za sebou.

Dům tisíce mrtvol (2003)

Tento Zombieho debut razí poriadnym vybláznením v detailoch jeho posadnutosti viac než čokoľvek neanimované z jeho tvorby. Neni to tak ani strašidelné ako atmosfericky nepríjemné. TCM bol artový a unikátne hrozivý. Toto sa snaží byť asi artové lenže sústredí sa to najmä na brutalitu a o postavách, prostredí alebo vzťahoch sa nedozvieme skoro nič. K tomu ten smiešny scifi záver, ktorý aj tak úplne ignorujú v sequeloch mal znamenať čo? Bez toho by sa to ešte dalo ako-tak na 4 ak by to vymysleli aspoň trochu sofistikovane. Takto je to len z polovice lepší a z druhej odfláknutejší horor, aj keď cit pre detail a precíznosť z toho sála. Pred sto rokmi som to videl prvý krát a dnes som si z toho nepamätal nič. Po druhom tiež veľmi málo a o pár dní znovu skoro nič okrem pár vypätých pohľadov. Nič také závratné čo dokáže zanechať hocijaké pocity sa tam neudeje, názov je hrozivejší než samotný obsah.

Superbad (2007)

Ultrazábavná superkomédia, až na to, že dokáže od polovice pôsobiť trochu otravne kým nestratí úplne rozbehnutý náboj a ku koncu začne nudiť, inak fajn zábava.

Steve Jobs (2015)

Na druhý to práveže pôsobí prehnane a obyčajne. Zo začiatku to síce vyzerá na kvalitnú dvojhodinovú konverzačku, ale rýchlo sa to zmení na nelahodne nasnímanú dobre napísanú opakovačku troch skoro rovnakých historických momentov. Ale Michael ofc lepší než Ashton.

Oppenheimer (2023)

FILM ROKA! Ono sa zatiaľ prakticky vždy ukázalo, keď dali top režisérom konečne zelenú na splnenie svojho mokrého sna (Scorsese, Fincher, Inarritu atď.), že to divácky nemá šancu fungovať pri ich plnej odviazanosti bez vyšších zásahov. Ako majstrovské diela asi áno, ale u väčšiny to postrádalo nádych výnimočnosti akými by mali byť alebo sa aspoň predpokladalo, že v daných rukách budú. Oppenheimer má všetko a hlavne teda nie je ani zďaleka len na jedno pozretie len zo zaujímavosti. Nolanov opus je o svetelné roky vpred nielen voči spomenutým, ale aj celej jeho tvorbe. Preto mu radostne kývnu na teoreticky hocičo a vyššie zmienení musia behať kade-tade kým neobídu pri streamingu.