Napoleon (2023)

K Ridleymu nechovám nič menej, ako veľký rešpekt. Vždy som ho pokladal za nesmierne kvalitného režiséra a umelca. Lenže tiež je pravda, že od čias Gladiátora, ktorého dodnes považujem za jeho najlepší film, ma žiadne jeho dielo vyložene nenadchlo. A tento jeho Napoleon mal síce úžasnú výpravu, perfektných hercov a na poste režiséra skúseného majstra, no aj tak nedokázal príbehom ani postavami zaujať. Čo je skutočne divné, keď sa pozriete na tú stopáž či rozpočet. Ridleyho Posledný duel nebol taký ambiciózny, no mal čo to viac do príbehu a bol po scenáristickej stránke oveľa viac premakaný. Tento film má tri veľkolepé bitky, na ktoré sa minuli až nekresťanské peniaze, ale žiadna z nich vás nedokáže strhnúť tak, ako vtedy keď dal Mel Gibson hercom umelé sekery a nechal ich bežať oproti sebe. Za mňa slušné tri hviezdy, ale na štvrtú to skrátka nie je.

Mluv se mnou (2023)

Tak som si pozrel jeden z najpopulárnejších hororov minulého roka a musím povedať, že som dosť sklamaný. Bol to len ďalší chabý pokus, ako pritiahnuť násťročných do kina a takisto vidím, že od Wanovho majstrštyku sa duchárske horory nikam neposunuli. Nie žeby to nemalo žiadne slušné momenty, lenže všetko to dobré vo filme degradovalo absolútne nesympatické obsadenie.

Zrodila se hvězda (2018)

Pekná popová dráma s veľmi dobrým Bradleym Cooperom a strašne otravnou Lady Gaga, ktorá sa tvári ako herečka, ale rozhodne ňou nie je. Cooper to zvládol aj po stránke réžie, len ten scenár je gýčový a prekvapí len posledným zvratom aj to nie každého. Pieseň Shallow, kvôli ktorej sa film vlastne dostal do povedomia je pre mňa rovnako otravná, ako jej spomínaná interprétka.

Neznámý (2011)

Takže takto začala podľa mňa dosť úspešná spolupráca Neeson-Serra. A musím povedať, že po Non-Stop, ktorý sa mi páčil o trochu viac, je toto ich druhý najlepší triler. Ten dejový zvrat približne polhodinu pred koncom mi najprv prišiel prvoplánový, každou ďalšou scénou som tomu však stále viac a viac veril a napokon som bol spokojný a taktiež som to pochopil. Ak by sa Neeson aspoň na konci nevrátil k postave precízneho zabijaka z legendárnej 96, diváci by to tak dobre nepobrali. Inak je to pekne vystružený, vizuálne dobre zvládnutý a fantastický obsadený triler, ktorý samozrejme nedosahuje kvalít toho, keď Bryan Mills vypoklonkoval v Paríži celú Albánsku mafiu (to sa už nepodarilo zopakovať ani Bessonovi), ale kto má chuť na dobrý akčný film, jednoznačne odporúčam.

Mlha (2007)

King a Darabont prinášajú famózne desivé a klinické depresívne sci-fi so skvelými hereckými výkonmi, vybrúsenou atmosférou a rovnako tak aj dialógmi. Konceptom si to berie to najlepšie zo Spielbergovej Vojny svetov či Carpenterovej Veci a takisto sa im hrdo môže rovnať. Piatu hviezdu však nedávam a hneď kvôli trom diskutabilným veciam: 1. Braugherova postava je odstránená príliš rýchlo a ani tam prakticky nemusela byť. 2. Darabont a zrejme aj King sa až príliš opreli do kresťanov, chápem, že im možno náboženstvo nevonia a fanatických kresťanov je viac ako dosť, ale normálni kresťania, ktorí za všetkým nevidia Boha to môžu vnímať ako urážku. 3. Nedozvieme sa kedy, ako a ani prečo. V klasickom sci-fi horore bez väčších ambícii by som to akceptoval, ale v tomto nabitom trileri určite nie. To vysvetlenie o ďalšej dimenzii je prinajmenšom neuzavreté. Záver mi nevadil skôr naopak.

Nech svět světem (2023)

Pekným post-apo nikdy nepohrdnem. A toto by bola úžasná bomba, ak by sa to neodohrávalo na Long Islande ale v New Yorských činžiakoch. Síce by to bolo gýčové, ale strhujúce a časom by z toho mohla byť kultová záležitosť, ako sú Bird Box či Cloverfield ba čo viac. S týmto pomerne netradičným námetom by to možno Esmail vytiahol ešte o level vyššie, pretože do konceptu nevniesol emzákov ale reálnu hrozbu, ktorej sa ľudia možno aj v tichosti boja. Tak je to síce pekne zahraná, zdramatizovaná a slušne napísaná jednohubka, ktorá vždy len boostujúcou hudbou navnadí na niečo brutálne, ale nakoniec sa k výslednému efektu nedokope, aspoň rozhodne nie tak razantne ako Jordan Peele pri svojom majstrštyku. Spomínaná razancia chýba aj pri scénach, ktoré ju vyslovené potrebujú (monológ Julie Roberts v chatke, Aliho vysvetlenie v aute, na dvore Kevina Bacona). Za tie tri brutálne natočené scény (tanker, lietadlo, Tesly) a za vyššie zmienené herecké výkony a solídne dialógy si to však tie tri hviezdy zaslúži.

Pomsta (2021)

Nestačí len spomenúť Edgara Allana Poea, aby ste mali z braku kultivovaný triler. Na režiséra skvelého Casina Royale to bolo až žalostne rutinérske, bez nejakej režisérskej invencie, ktorá tak kultovú bondovku zdobila. Campbell už na to dávno nemá a tento kúsok skrátka nevyšiel. Neviem kedy som naposledy videl akčný biják, v ktorom by jedinú dobrú akčnú scénu mala vedľajšia a nie hlavná postava. Bessonova Anna bola premakanejšia, zaujímavejšia a celkovo lepšia, o druhej časti Extraction ani nehovorím. Je to niekde za Atomic Blonde a dokonca aj za Červenou volavkou. Na druhú hviezdu to vyťahujú atraktívna Maggie Q a ako vždy solídne hrajúci SJL a Keaton. Obsadenie T-1000 som nejak nepochopil.

Plán pro rodinu (2023)

Ledva na dve hviezdy a tú druhú pridávam len kvôli sympatickej hlavnej dvojici Wahlberg-Monaghan. Inak je to ale neskutočný gýč, ako takéto rodinné akčné filmy mi nevadia a nečakám od nich veľa, ale žeby bol Apple taký lakomý a nezaplatil ani jednu scénu s poriadnou akciou? Pričom bojové scény natočil asi nejak študent, pretože sú príšerné, až ľutujem tých kaskadérov čo sa museli len tak hádzať do stien. Na jedno pozretie je to ako tak postačujúce, ale tipujem že prísnejší recenzenti to budú odpadovať jedna radosť.

Grinch (2018)

Grincha som nikdy nevidel, ale samozrejme, že som o ňom počul. Hraná verzia s Jimom Carreym mi nikdy nesedela, preto som ju radšej nikdy nepozeral. Nie žeby som mal niečo proti hercovi, ale skrátka mi to akosi neprišlo nejako dobré. Navyše k tomu prispelo aj tunajšie dosť slabé hodnotenie. Animovanému spracovaniu som ale dal šancu a prekvapilo ma to. Bavilo ma to rozprávanie v básničkách, takisto super zvieratká hlavne ten psík a samozrejme Grinch bol tiež super, občas aj dobre pobavil. Je to viac detské, väčšinou takéto veci nepozerám, keď už si pustím animák, je to zvyčajne niečo dospelejšie, ale toto je prakticky číra vianočná radosť, aj keď veľmi gýčová.

Společnost mrtvých básníků (1989)

Tak toto malo taký úžasný scenár a postavy, že talentovaný Peter Weir to už „len“ dotiahol do absolútneho maxima. Jeho vedenie hercov, atmosféru, ktorú dokázal vytvoriť, to si skrátka zaslúžilo nomináciu na Oscara. Samotný Tom Schulman však napísal niečo tak dojemné, srdcervúce, dojímavé a zároveň komediálne, skrátka je to jeden z najlepších filmových scenárov v histórii kinematografie. Robin Williams s úlohou ušitou na mieru, človek keď to pozerá teraz a vie, ako napokon skončil jeho život, berie ho to ešte viac. Najviac by som ale chcel prechváliť mladých hercov hlavne Roberta Seana Leonarda a Ethana Hawkea, ktorí sú neskutočne úžasní. Jeden z filmov, ktorý by aspoň raz za život mal vidieť každý no a samozrejme Carpe Diem!!!