Jménem krále (2009)

Středověká detektivka, která měla být spíše určena jako TV film, a ne jako kino-snímek. Režiséra Nikolaeva mám rád a jeho seriál "Proč bychom se netopili" mám velmi oblíben. Těšil jsem se tedy, i na jeho celovečerní počin. Už z obsazení je jasné, že se šlo na jistotu. Jména jako Roden, Issová, Vaculík, Kanyza, Hrubešová, Matásek, Dolanský a další, podávají solidní výkony. Ne ale maximum. To je evidentní. Zejména od Karla Rodena bych čekal o moc víc -- ale i tak se mi jeho úloha, jakožto vyšetřovatele vraždy líbila. Celkově snímek nijak neuchvátí ale zase na druhou stranu ani neurazí. Zkrátka takový průměr. Finální souboj mezi Rodenem a Prachařem se mi kupodivu pozdával, než některým jiným uživatelům csfd. Kdyby bylo možné dát 2,5 hvězd, tak bych to dal ... ale takhle dávám za ***.

Vražda ing. Čerta (1970)

Převážně interiérová tragikomedie, která staví na dobře vykonstruovaných dialozích a výkonech hlavní dvojice v podání Bohdalová - Menšík. Svobodná žena (Jiřina Bohdalová), která má velkou touhu se vdávat, si každý večer k sobě pozve potencionálního ženicha (Vladimír Menšík). Připraví mu večeři a snaží se mu splnit každé jeho přání. Zejména, co se týče jídla. Ing. Čert má totiž obrovský apetit. Sní snad všechno, co se mu dostane pod ruce. To myslím úplně doslova. Není mu cizí, ohlodat kusy dřevěného nábytku, spořádat rozbitý talíř nebo listy ze stromu. No a právě, toto bujné "gurmánství" se i stane přítrží ve vztahu k vdavek-chtivé dámě. Dvojice se začíná hádat a na povrch se i dostává zjištění, že Ing.Čert není jen tak ledajaký inženýr, nýbrž opravdický pekelník. Nezbývá nic jiného, než vzít osud do svých rukou.

Česko Slovensko má talent (2010) (pořad)

Jsem naprosto spokojen. Velká promo-reklama na tuto talentovou show, se osvědčila a úvodní díl "Česko Slovensko má talent" se nadmíru vydařil. Vůbec jsem se nenudil, to jako doslova. Vtipní a příjemní moderátoři (trapný Leoš Mareš jim nešahá ani po kotníky), dobře vybraná porota a hodně zajímavý účastníci castingů. Navíc se musí nechat, že TV Prima si koupila licencovaný produkt, to značí, že jistý pohár kvality je ta tam. Kam se hrabe Nova s trapnou "Talentmánií", která ukazuje provařené tváře Mareše, Banášové a Habery. Komu čest, tomu čest. Prima to dokázala. A to je super ! Má to prostě šťávu a já jsem nucen se dívat dál !!!

Vy nám taky, šéfe! (2008)

95 minut plných nudy, vyloženě nevtipných situací, marných pokusů o efektivnost s vyloženě trapným hudebním doprovodem. To všechno a možná i víc je nový film Martina Kotíka "Vy nám taky, šéfe! ". Absolutně jsem neporozuměl obsazení, kterému vévodí naprosto "shnilý" Jan Zadražil přes senilní "babču" v podání Ivy Janžurové až k tragické dvojici Hampl - Šimčík. Opravdu se nedalo koukat na ty prachbídné výkony, které dostávájí tento snímek do smradlavé žumpy zvané filmové "dno". Jediné plus snímku je půvabná Sandra Nováková. Na ni jedinou se dá aspoň dívat, když ne, na dění v této "blamáži". A velikou škodou byl také fakt, že Jiří Langmajer nedostal víc prostoru, než pouze k interiérovým dialogům s notebookem před sebou. No ale "skutek utek" -- a to doslova. Nezáživný pokus o komedii, která je snad i horší než hudební pořad "Zpívanky". Dám *.

Fantozzi (1975)

První díl komedií se svérázným účetním Fantozzim. Humorné scény se střídají s nudnými, jak už je to u této série zvyklé. Paolo Villaggio je v tomto filmu z roku 1975 ještě bez šedivých vlasů, což je opravdu "unikát". Nicméně, snímek moc nenadchne. Problém je v tom, že humor a nudnost se tu střídá jako na houpačce. Smíchy jsem se potrhal při fotbálku v dešti, naskakování do autobusu nebo u tenisu v mlze. Na druhou stranu poslední půlhodinka už nic moc směšného nepřinesla a spíše spadla až do podprůměru. Scény se slečnou Silvaniovou nejsou moc vytříbené, stejně jako dovolená na horách. Kdyby byla dějovitost urovnanější hodnotil bych víc, takhle ale musím dát za ***.

Tak si představ (2009)

Workoholický otec, který se svou dcerou tráví pramálo času, je častým námětem k různým rodinným komediím. I ve filmu "Tak si představ", je synopse příběhu stejná. Až na to, že se zde objevuje míra fantasie. Dcera má kouzelnou dečku, která ji dostává do království princezen, které vidí dopředu. Tato dečka se i stane pojítkem, které upevní vztah dcery a otce. Otec totiž využije tohoto magického kusu látky k pracovním úspěchům v investiční firmě. Stane se výborným rádcem v oboru investování a je všude oblíben. Když ale přijde nabídka na vedení firmy, tak si musí otec vlastně uvědomit, co chce víc -- jestli práci nebo dceru ? To vše se dozvíte v této nové komedii s Eddiem Murphym v hlavní roli. Příjemná oddychovka, která nenudí.

Sestra (2008)

Po delší době český art film. A nadmíru vydařený ! Příběh o muži, který se cítí odcizený v ruchu velkoměsta s krajně pesimistickým pohledem na svět, který mu graduje po zhrzené lásce, leckoho nenadchne. Jasně, je to i pochopitelné. Všechno ale smazává výtvarné pojetí. A že je tu toho dost. Nelze nic vytknout kameře, která si opravdu dělá, co se ji zachce. V některých momentech vytváří velice civilní a autentické záběry, které jsou prolnuty se statickými vsuvkami u kterých je ukázaná syrovost daných situací. Do toho všeho zní skvělý hudební doprovod, který podkresluje význam záběrů. Obrazové pojetí je především cíleno na zobrazování oken všech možných tvarů, zrcadel, nočních světel, skel, střepů, detailů tváří hlavních hrdinů -- to vše dohromady dodává tomuto počinu hlubší význam a produkuje opravdický umělecký zážitek. Mě osobně hodně nadchly pasáže, kdy je naprosto vypnut zvuk a kamera je ve statické poloze. To jsem teda neviděl asi nikde. Monolog hlavního hrdiny, který komentuje dění na plátně je v některých momentech značně krkolomný, ale i tak neurazí. S klidnou myslí dávám ****. Ne za děj, ale za tu úžasnou výtvarnou a uměleckou stránku filmu, která je v celé stopáži.

Pamětnice (2009)

Vlado Štancel, který je široké veřejnosti spíše známý jako moderátor pořadu "Testoviny" z kanálu ČT24, si již podruhé vyzkoušel filmovou režii. A jak to dopadlo ? No, popravdě řečeno velice průměrně. Kdyby nebylo plejády hereckých osobností nad 70 let, kteří se už v dnešních filmech objevují pouze sporadicky, tak nevím nevím, jak by to vše vypadalo. Film neupoutává dějem (vždyť jde jenom o sraz abiturientů po 60.letech). Nostalgicko-komediální prvky se mísí s dramatickým podtónem. Diváka spíše upoutá to množství herců, kteří si to své již odehráli a v tomto filmu měli možnost si po delší době něco zahrát. No vezměte si, kdy jste naposledy viděli ve filmu takové legendy jako Libuši Švormovou, Zitu Kabátovou, Libuši Havelkovou, Miloše Nesvadbu, Stanislava Fišera, Antonii Hegerlíkovou, Pavla Vondrušku, Jiřího Krejčíka, Ninu Jiránkovou atd. + osobnosti z neherecké sféry jako, Jaroslav Čejka nebo Josef Zíma. Co jméno, to pojem. Bohužel, to je taky, jediné plus snímku. Je to spíše na 2,5 hvězdy ale nakonec to dám na ty ***.

Ženy v pokušení (2010)

Režisér Jiří Vejdělek, ví na co půjdou do kina, lidi rádi. V předcházejících letech zabodoval filmy jako "Účastníci zájezdu", "ROMing" nebo "Václav". I s tímto filmem zaručeně netrefil vedle. 3 ženy v okruhu tří mužů alias Vlasáková - Balzerová - Kubařová kontra Dyk - Macháček - Zach, fungují opravdu výtečně. Pevně věřím, že ženské pokolení si na tomto "pamlsku" dozajista smlslo a muži se zase rádi podívali, jak se na svět dívá něžné pohlaví. Humorných situací je tam poměrně dosti, tragikomických rovněž -- tudíž si spíše myslím, že žánrovitě by se to dalo nazvat tragikomedií, než čistou a jasnou komedií. Pokud ale se podívám na film, jakožto na "celek", tak jsem hluboce přesvědčen, že se z této látky dalo vytěžit ještě víc. Některé scény se mohli více "prošpikovat" a závěrečné finále poněkud upravit. Vždyť, řekněte mi ... která dcera, jen tak odpustí matce, že spala s jejím přítelem a nakonec dělá, že se jako nic nestalo. Fakt nevím, ten konec byl trochu přitažený za vlasy. Kolem a kolem je to na *** a půl hvězdičky. Stále mi přijde, že jediný film od pana Vejdělka, který mě opravdu chytnul za srdce, byl "Václav". Ženy v pokušení jsou prostě jenom takovou příjemnou romantickou tragikomedií, která neurazí ale taky až tak moc nenadchne. A nebýt dobře vybraného obsazení, tak bůh ví ...

Muži v říji (2009)

Jasné žánrové vybočení. Režisér Robert Sedláček po vynikajícím psychologickém dramatu "Pravidla lži", které se stalo jedním z mých TOP českých filmů této doby, okusil opět něco nového. Nedá se ani přesně říct, o jaký žánr se vlastně jedná. Nejlépe to asi vystihuje spojení "komunální satira". Film, který je prakticky o ničem (dá se to tak říct). Věřím, že mnohé diváky nejspíš netáhla osa příběhu -- ME ve vábení jelenů, návštěva premiéra, výstavba silnice. Jenže, ona ta prostost děje, vesnická morálka, přirozené dialogy a leckdy i "okatá" krkolomnost prostě a jednoduše funguje. Muži v říji dokonale ukázali, jak to chodí v malé vesničce, která se připravuje na "velkou" událost a jak se jednotlivý venkované probouzejí ze svého laxního života. Při sledování snímku, jsem zachytil podobnost se snímky ze zlatých 60.let. V té době se také točily filmy prakticky o ničem, ale i tak měli něco do sebe. Například takové "Intimní osvětlení" od Ivana Passera ... vidím, v tom velkou symbiózu. A tak i tento počin bych zaškatulkoval do podobné sorty filmů. Nesmím také zapomenout, že herecké obsazení je opravdu výborné a ten, kdo viděl Sedláčkův předchozí film, tak si jistě všimne, že režisér z něj obsadil nemálo tváří i do tohoto počinu. Hodnotím ****.