Hra na oliheň (2021) (seriál)

Seriál roku, kterej bez kompromisů servíruje dech-beroucí hru plnou podrazů a nedůvěry, prohnilosti a zmrdství současný civilizace. Sice to neni nic novýho, ale svojí režií i scénářem Squid Game hravě přebíjí celou letošní seriálovou tvorbu. Do toho si připočtěte skvělou kameru, super akci, parádně napsaný charaktery a minimum digitálu. A hlavně je to dospělá věc, nic pro přecitlivělý puberťáky, kteří mají bujný virtuální životy, zatímco tomu skutečnýmu se vyhýbají obloukem. Od třetí epizody jedna velká nečekaná jízda!

Zhoubné zlo (2021) odpad!

Je to šílený! Ano, Wan skutečně natočil něco jinýho. Něco, co nikdo nečekal. A vskutku, asi je to giallo. Jako když pomícháte Sinister, Fantom Paříže a zapomenutou PC hru Condemned... s libovolnou epizodou Law & Order. Vůbec prvně mám problém s Wanovo režijním stylem, kterej se do danýho subžánru vůbec nehodí. Sral mě soundtrack, není to děsivý, nemá to atmosféru, vizuál je divnej, obsazení vyloženě nešťastný a herecký výkony byly občas fakt směšný. Celý to pak působí i vypadá jako blockbuster od tvůrců Esmeraldy. Vůbec z toho nemám dojem, že se Wan snažil natočit dobrej film, spíše dostal zakázku coby výplň dalšího HBO Max slotu. V jedný recenzi se píše "...Argento meets Cronenberg...". NE, fakt ne! Tohle je svojí špatností Death Note a ten má i s nadsázkou 48%!

Kate (2021)

Zábavně brutální jízda, ve který Jason Sta… Mary Elizabeth Winstead krájí yakuzu na sračky. Neonama prosvícený Tokyo, johnwickosvská akce, Mary a slušnej soundtrack zachraňujou jinak docela stupidní scénář. Tady se jede čistě na zábavu a efekt, kdo hledá silnější příběh i logiku, koukněte jinam (třeba na realisticky pojatou a brutálně podhodnocenou Rytmickou sekci - aktuálně taky na Netflixu).

Rytmická sekce (2020)

Ten hate ze strany kritiků i diváků je pro mě nepochopitelnej, protože The Rhythm Section je strhující pecka, která se drží skutečnýho světa a jeho pravidel. Přerod Stephanie z životní trosky na nájemnou vražedkyni byl uvěřitelnej a herecky dokonale prodanej (ta její nemotornost, nezkušenost, svědomí). Film má navíc parádní kameru, úžasnej soundtrack a skvělou akci, i když je jí málo a trvá přes hodinu, než k nějaký dojde. Režijně se to nese ve stylu filmů Hanna nebo The American. PS: Celá série Bourna je víc nepravděpodobná a pitomější než tohle, jenom se tam víc střílí.

Zelený rytíř (2021)

Mam tam SPOILER: Gawain je výrůstek. Užívá si, chlastá, dělá blbosti, neni schopnej převzít zodpovědnost za svůj dospělej život, budoucnost ho děsí a tu čest - kterou tak hledá - ne a ne najít. Nuže rozhodne se za svoji zbabělost zaplatit životem. Divák je u jeho finální poutě celou dobu s ním a jenom kroutí hlavou nad tím, čehože je vlastně svědkem. The Green Knight je silně artová nedivácká podívaná, která z upoutávky kdekomu slíbila epickou drsnou fantasy. Místo toho sledujeme chytrej a vyspělej příběh o hlouposti a nevyspělosti. Výtvarně nejlepší film posledních let, s mistrovskou kamerou, atmosférickým soundtrackem a skvělým výkonem Deva Patela.

Beckett (2021)

Staro-školská slow-burn filmařina, která bude pro dnešního diváka vysoce frustrující a nezáživná. Pro mě je to atmosférou Calvarie (!) kriminálního žánru. Dějově jsme pak ve vodách Tří dnů kondora nebo Maratonce! Parádní nestrojenej civilní krimi thriller, odehrávající se za běžnýho bílýho dne kdesi v Řecku, přesto lepší než většina kriminálek současnosti. Skvělá kamera, slušnej soundtrack, artová režie a výbornej Washington. Tady to Netflix trefil!

Sebevražedný oddíl (2021)

Neuvěřitelně bizarní, absurdní, šílenej, zábavnej, fantaskní a brutální úlet, po kterym si přeju, aby Gunn točil všechny následující blockbustery bez ohledu na studio nebo filmovou značku. On totiž ví, co točí! A tak tam napěchoval všechno, co mu byť jenom na femtosekundu problesklo hlavou. Ta pátá hvězda je pro krysařku, která by si vlastní crossover s Grootem zasloužila víc než Harley Quinn.

John and the Hole (2021)

Jakkoliv jednoduchý je to z hlediska filmařiny, z toho příběhovýho už je to něco, nad čím se dají vést překvapivě zajímavý polemiky. Ať už psychologický, nebo mysteriózní. Přestože příběh sám o sobě se zdá být vyloženě primitivní, neni!

Přísně tajné projekty UFO: Odtajněno (2021) (seriál)

Skupinka Čechů se rozhodla natočit ryze americkej dokument o UFO, ve kterym nikomu neřeknou nic víc než všichni Američani před nimi. Proč, sakra, když mám nápad a prostředky, neseberu všechna data všech zemí, vlád, svědků a zastánců, abych stvořil ucelenej pohled na danou problematiku a jednou provždy vydal stanovisko „Jsou tu, KURVA!“? Takhle z toho má jeden dojem, že ufoni lítaj jenom po Americe (těch pár zmínek ze zbytku světa fakt nestačí). Příště natočte australskej dokument o tom, že je Země placatá!

Rychle a zběsile 9 (2021) odpad!

Na klávese F9 mám funkci fast-forward, která mi celej tenhle kolotoč trapnosti urychlila neskutečným tempem, takže rychlý to fakt bylo. Víc, než kdy jindy je to ale tentokrát zcela zcestný i mimo veškerou logiku popírající akci. Fyzika série F byla vždycky z jiný reality, jenomže teď je z jiný reality celej film, nad jejímž fungováním by kroutil hlavou i Dr. Strange! Nuže další díl bude pod nátlakem taky klávesa F10, která to všechno utlumí. Do několika let přijde crossover s Avengers, kde si Vin Nafta střihne rovnou roli Groota a bude si dál myslet, že je to všechno skutečný!