Osud člověka

• Sovětský svaz Suďba čelověka (více)

Na motivy stejnojmenné novely klasika ruské literatury Michaila Šolochova natočil Sergej Bondarčuk v roce 1959 svůj režisérský debut a zároveň se zhostil hlavní role. Osud člověka vypráví příběh frontového řidiče Andreje Sokolova, jehož klidné živobytí naruší válka, která ho postupně připraví o vše. Přesto se dokáže zvednout a kráčet životem dál. Osud člověka byl natočen poměrně záhy po skončení druhé světové války, přitom však nesází na vlastenecký patos. Naopak, všímá si více toho, jakou spoušť napáchala válka v životech miliónů obyčejných lidí. Právě takové filmy (připomeňme například snímky Jeřábi táhnou či Ivanovo dětství) však mají schopnost zprostředkovat hrůzy války opravdověji než výpravné, oslavné epopeje. Oproti tónu Šolochovovy novely, která glorifikuje hrdinství prostého člověka, zdůrazňuje Bondarčuk expresionistickými filmovými postupy iracionalitu války a šílenou náhodnost přežití jednotlivce. Některé scény (rampa koncentračního tábora, útěk ze zajetí) působí podivuhodně současným dojmem. (Česká televize)

brasek

Dosť dobre vyrozprávaný príbeh vojaka Sokolova, dosť smutný a pritom veľmi reálny obraz osudu bežného človeka z čias vojny. Určite to nie je klasický vojnový film, kde sa veľa bojuje a preto si dovolím povedať, že sa nebude páčiť každému fanúšikovi vojnových filmov. ()

nanamarak1

Neříkám, že je to špatný film, ale rozhodně si to nezaslouží 82%. Výkony herců ve vedlejších rolích byli dost hrozné a toho fakana si mohli odpustit. Pokud si to chcete pustit v CZ znění, doporučuju si sehnat původní dabing, který sice není žádná bomba, ale oproti tomu novému je to klenot. 65%. ()

rigby

Výborný ruský film, který má stále co říct. Ačkoli od doby jeho vzniku uplynulo už tolik let. Rád jsem si ho zase připomněl. ()

borifield

Vynikajici!!! Opravdu jeden z filmu na ktere nezapomenu, vedel jsem o cem ten film je, ale prekonalo to vsechna moje ocekavani, proste 11/10. ()

DanušeGr.

Vše už bylo řečeno v předchozích komentářích. Musím jen dodat, že tento příběh se stal a to mnoha, mnoha lidem. Je opravdu škoda, že naše televize tak pohrdá všemi, sovětskými filmy a zaměřuje se na americké, mnohdy méně kvalitní. ()

gizi

Nevýrazné, až moc vleklé, až na pár zajímavých záběrů kamer nijak zvlášť zajímavé. 60%, 4.5.2016. ()

Mates Hradecky

Nominace na cenu Nejdepresívnější snímek všech dob zcela naplňující první tezi filozofie Egona Bondyho "všechno stojí za hovno". Takto těžký osud nezlomí ani veliký sovětský člověk. Nyní již vím, proč mají Rusové takovou spotřebu vodky. ()

landau

Skvělý film podle výborné Šolochovovy povídky! Fantastický Bondarčuk ! Kvalitou se s ním nemohou srovnávat ostatní sovětské, ale i americké "válečné velkofilmy". Velkolepé bojové scény a válečné vlastenectví jsou zde nahrazeny tragikou lidského osudu člověka, jemuž válka rozbořila život od základů. Nezapomenutelná je scéna v autě (A ty znaješ, kto ja? Ja tvoj otěc). ()

johael

Polomrtev na gauči, 24 hodin po první životní divoké pitce, jsem neměl sílu dopotácet se k TV a přepnout, když hlasatelka oznámila uvedení sovětského filmu. Ačkoli jsem byl naprosto nepoužitelný, vnímal jsem navýsost bděle a shledal, že tento film je opravdovým skvostem, naplňujícím duši lačnící po emocionálních prožitcích až po samotný okraj. Jen při té scéně se stakany vodky jsem trpěl jak Job. P.S. U maturity z ruštiny jsem o půl roku později dostal Šolochova. Jasně, že jsem exceloval, páč na Osud člověka se nedá zapomenout, postožralost nepostožralost. Je to síla a nádhera. ()

kriplozoik

Řekl bych, že tenhle film není moc známý. Přitom má úžasnou výpravu, pěknou a místy nádhernou kameru, v několika případech inovátorské přístupy, je bez komunistické propagandy, zub času v něm moc nezahlodal. ()

throwaway

Nádherný film s nádherným dabingem. V českém znění: Josef Husník - Sergej Bondarčuk (Andrej Sokolov), Petr Peňáz - Pavel Boriskin (Váňuška), Ludmila Slancová - Zinajda Kirijenko (Irina), Arnošt Navrátil - Pavel Volkov (Ivan Timofejevič), Ladislav Suchánek - Jurij Averin (Müller), Václav Kyzlink - Kirill Alexejev (německý major), Ladislav Lakomý - Viktor Markin (lékař), Stanislav Zindulka - Alexandr Novikov (pobožný voják), Miroslav Středa - Lev Borisov (četař), Otakar Vážanský - Evgeniy Teterin (strýček), Otakar Dadák - Pavel Vinnikov (plukovník), Jaroslav Dufek - Yevgeni Kudryashov (Kryžněv), Milan Holubář - Anatoliy Nikitin (ruský důstojník), Milan Vágner - Victor Lorencs (německý důstojník v Müllerově táboře), Ladislav Večeřa, Zdeněk Kampf, Jiří Olijnyk, Vladimír Pavlar a další ()