Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

sator

Klenot mého dětství... Léta jsem slýchával jak je tento geniální český film populární v Americe.Ale ouha ne v původní podobě !!! Amíci si do filmu svévolně hrábli... Odborným poradcem filmu byl špičkový paleontolog Josef Augusta. Jeho syn Pavel vzpomínal že se byli spolu podívat na natáčení filmu na řece Váh na Slovensku.Model stegosaura z filmu si profesor Augusta nechal přivést po natáčení k sobě na fakultu a dlouhá léta zdobil její interiér, kam později zmizel už není známo. Do natáčení filmu neexistoval žádný důkaz že by na území Československa žili dinosauři, kteří se ve snímku vykytují.Teprve na jaře roku 2003 byly objeveny první prokazatelné pozůstatky dinosaura na území České republiky. K objevu došlo v lomu poblíž Mezholez na Kutnohorsku..Náhodným nálezcem se stal kutnohorský lékař a amatérský sběratel fosílií Michal Moučka.  V září roku 2017 byl tento ornitopodní dinosaurus formálně pojmenován v odborné studii Daniela Madzii a jeho dvou kolegů v periodiku Journal of Systematic Paleontology, a to pod jménem Burianosaurus augustai. Jméno je poctou českému výtvarníkovi Zdeňku Burianovi a paleontologovi Josefu Augustovi. ()

wendelin9

Průlomový film české kinematografie vůbec... Technika, která byla při natáčení použita, je sice jednoduchá, ale na svou dobu geniální a účinná přinejmenším na 200%... Nenahraditelný snímek, jen škoda, že ho Američani "ukradli" a vysílali ho jako svůj počin poze s drobnou úpravou.. To ale nic nemění na tom, že tu nejtěžší a nejlepší práci odvedly šikovné české ručičky Karla Zemana... ()

Noviik

Jako dítě jsem tenhle film miloval, byl jsem zblázněný do dinosaurů a znal jsem snad všechny české i latinské názvy. Ta doba je pryč, ale tenhle film zůstává a zřejmě zůstane, je mnohem lepší než nejnovější filmy s nejlepšími technologiemi, tento film totiž nabízí tu pravou dobrodružnou atmosféru. ()

Radiq

Jenda, Jirka, Petr a Toník. Správný výběr jmen potěšil jistě každého, kdo se tak jmenuje a těch v době výroby bylo asi nejvíc. Akorát chlapci byli moc idealizovaní - čestnost, smysl pro dobro a smysl pro dobrodružství jak u Rychlejch šípů. Celou dobu jsem ale musel litovat toho jejich "vůdce", protože musel celou dobu nosit na hlavě tu nejtrapnější čepicu, co kdy kdo viděl. Ale jinak musím jen a jen chválit. Není to můj nejoblíbenější Zemanův film jen tak z nostalgie - taky má asi nejpoutavější obsah. A ještě je to poučné. A triky skvělé, na svou dobu. Štvala mě na tom snad jediná věc - chorobná posedlost deníkem. ()

sir-dave

Nesčetněkrát viděno ve školní družině, při vystřihování skládaček z Abecéčka a přesto bych si to pustil kdykoliv znova. Na svou dobu trikově hodně povedené. Celou jízdu pravěkem mi trochu kazí konec, ale nižší hodnocení si film u mě jistě nezaslouží. ()

MJMilan

Jasných pět hvězdiček!!! Vždyť tento film překonal Jurský park a to byl natočen téměř padesát let před jeho vznikem!!! ()

Nivenx

Cesta do pravěku se mi líbila už jako malému klučíkovi, kde jsem se díval na dinosaury a ani jsem si neuvědomoval, co to je za neuvěřitelné dílo, které Karel Zeman dokázal. Příběh je povedený a nenudí, kluci jak procházejí pravěkem jako knížkou dějepisu a potkávají různé potvory, to nemá chybu a obzlášt' animace takhle zapojené do filmu nemají konkurenci. I na dnešní dobu je to skvělé dílo. 80% ()

mr.filo

Cesta do pravěku, Ukradená vzducholoď, Vynález zkázy a další nezapomenutelné, nečekané a nestárnoucí filmy tohoto génia si navždy zaslouží místo v srdcích a na poličkách chlapců (tíhnoucích k dobrodružství) z celého známého světa. BTW: víte o předělání úvodu a závěru filmu pro americký trh? viz https://www.youtube.com/watch?v=O8FIhq4VGi8 ()

otík

Technicky na tehdejší dobu dokonalé. Dnes mile úsměvné a pro děti krásný pohled na filmařskou historii. ()

Columbus

Aha, tohle tocil genius a jsem hrdy, ze byl Cech! Pane Spielberg, podivejte se na to. Kde byste byl bez CG technologii? Tam, kam dorazil Zeman nikdy! ()

eJacques

...Už jen fakt, že film je z roku 1955 a stále je oblíbeným nejen u obdivovatelů pravěku a sběratelů gumových dinosaurů, mluví pro plný počet... ()

fantoci

Slavný klasický film. I když v porovnání s dnešními digitálními triky působí zastarale, jedná se o kvalitu, která si rozhodně zaslouží vaši pozornost. ()

Mr.Ripley

Legenda, která mne v dětství přivedla na mou nejoblíbenější část historie naší planety. Současní tzv. "rejžové" by se měli nejdříve podívat na tento klenot, než se do něčeho vůbec pustí. ()

LeoH

Ta starší (11): „Škoda, že jsem to neviděla dřív, to bych si hned začala hrát na to, že taky cestuju do pravěku.“ Ten mladší (9): „Tati, a jak to teda bylo, oni do toho pravěku opravdu jeli?“ Jak to, že u současných bijáků s dokonalými digitálními triky je pro něj fikce čitelná a u šedesát let starého filmu s roztřesenou animací a do očí bijícími dokreslovačkami neví, co si má myslet? Jak to, že oba, uvyklí rychlému tempu 21. století, vydrží hodinu a půl sedět jako přikovaní, bez dechu sledovat nikam nespěchající tok prostinkého příběhu, smát se a lekat na stejných místech jako jejich dědečkové? To je, řekl bych, kouzlo opravdového filmového vypravěčství. ()