Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

SB

Dokážu si představit, že ve své době na to musela mládež koukat s otevřenou pusou. Na druhou stranu osobně nemám pocit, že by film nějak výrazně zestárnul, je pro mě spíš důkazem, že po dokonalých tricích vlastně ani netoužím a rád je vyměním za ty kouzelné. ()

senecek

Příjemná podívaná i pro dnešní ,,přemodernizované" dítka - alespoň u nás v rodině jsem si to ověřil. Dobrodružství nebo naopak sportovní zápolení,pokud je dobře podáváno,děti stále láká! ()

Dikinsn

Haló pane Mamut! Majstrovské dielo. Tento film hltám plnými dúškami už 20 rokov. Kvality snímku, ako aj autora tu rozoberať myslím netreba. Každý srdcom dobrodruh si tu nájde svoje a pre milovníkov filmografie povinná jazda. Ako malému chlapcovi mi otec dokonca “musel” kresliť denník s jednotlivými obdobiami... ()

blazma

Naprosto boží klasika. Dneska už by se to mladší generaci asi vůbec nelíbilo a považovali by to za naprostou hrůzu. Jenže pro mě, byl a pořád je zkrátka film, co se hravě vyrovnává s dnešními Jurskými parky. To jak si poradili s vyobrazením našich dinosaurů.. Je prostě důkaz, že málo je někdy hodně. Nebo jednoduché nápady, jsou mnohdy nejlepší. Fakt skvělá klasika. ()

Renswo

Cesta do praveku : možno pre dectvo v rokoch 60,70,80,to mohlo byť zaujímavé a deti ,mládež by to prežívala ináč ako dneska. Mne osobne to nič nedalo , len zobralo čas. Nepozeralo sa mi veľmi dobre na tie makety zvierat a hlavne má strašne iritovali tie základne otázky typu :” čo tam vidíš , povec čo je to ?”. Neskutočne pomalé a hlavne nedostatok zábavy . Pravdepodobne sa dnešné deti bez ohľadu na vek - na tento dobrodružný náučný film nebudú chcieť pozerať. ()

swinevenca

Zatímco Foglarovy hochy, mezi nimiž hráli vždycky prim ti, co měli nejlépe sčesanou pěšinku a nosili trenýrky nejvýše ze všech, jsem i dnes ochoten jaksi taksi tolerovat, protože jsme se vzhledem k mé klukovské a později mladistvé vnitřní touze po klukovských rvačkách, šikanování slabších, frajeření na hraně šikmých ploch a hledání bobříků setkávali v mých dřívějších letech poměrně často, o tuhle partu dobrodruhů jsem v dětství zavadil maximálně dvakrát, neb jsem radši trhal ocásky malým ještěrkám než bych se zaobíral ještěry masivnějšími. A bez pořádného vzájemného vztahu z junáckých let je tahle pouť bandy pionýrských, hazardérských vopicísků takřka nekoukatelná. Je tam sice nějaká mýtická přidaná hodnota, ale protože netíhnu obdivem ke společenským a politickým trikům z padesátých let, nebudu tak činit ani u triků filmových, a s čistým svědomím a nijak zvlášť těžkým srdcem dám dvě hvězdy. Za nenásilnou adoraci kouzla přírody a Zemanovu fantazii. ()

cimrman2.

Jedna hvězdička ze soucitu! Herecká výkony až na Jirku jsou strašné. Kdybych to hodnotil v roce 1955 tak bude moje hodnocení nejspíš vypadat jinak. Jsme však o 68 let dále a já tomu více než 1☆ ze soucitu dát nemohu. Ke kvalitě animací přistupuji s úctou, ale dnes jsou směšné. Hlavní myšlenka, zápletka, napětí 0 ani se tu moc nemluví. Jestli to bylo tehdy opravdu tak přelomové, tak se Karlu Zemanovi klaním, ale dnes už je to mimo mísu. ()

Dominator787

Kdysi technický zvládnuté a určitě obdivuhodné, ale dnes tuhle nápaditou výpravu již pokořil tok času. Závěrečné srovnání trilobitů má něco do sebe. ()

Lubos_Hurych

Chápu, že tehdy to musela být bomba, sledovat na velkém plátně pravěké tvory jako živé. Nicméně dnes pro mně to byla strašná nuda. Příběh v podstatě žádný a ty triky dnes už jsou dávno překonané. Kdybych se na to jako dítě díval před půl stoletím, určitě bych tomu dal víc, ale dnes tomu vážně nemohu dát více než ► 40% ◆ 4/10 ◆ 2* ◄ ()

Bossi123

Poprvé jsem viděl tento snímek jako malý a od té doby ještě mnohokrát a před panem Zemanem skládám velkou poklonu. Hlavně z toho důvodu, že dokázal vytvořit tak úžasné efekty, že se skutečně zdá, že kluci sledují velkého mamuta, souboj dvou nosorožců nebo obří ptáky poletující nad jejich hlavami. Další geniální věcí je výklad hlavního hrdiny, kterého parádně ztvárnil Vladimír Bejval. Jeho přednes je jasný, jednoduchý, takže ho pochopí i menší děti, nepoužívá zbytečné množství odborných výrazů. Jeho hlas, který diváky provází celým filmem, je klidný, vyrovnaný a navíc díky němu můžeme slyšet krásnou dobovou a měkkou češtinu. Film je poučný, ale i mravokárný (viz scína se ztraceným a znovunalezeným deníkem). Pokud se dítě zajímá o historii zvířat a člověka, rodiče by mu měli tento snímek pustit. ()

Vosje

Film, u kterého jsem se poprvé dopustila toho, že jsem na něj šla dvakrát po sobě. Bylo mi šest a byla to pro mne naprostá bomba a hrozně jsem se u toho bála. Hlavně při souboji tyranosaurus versus stegosaurus. Myslím, že Cesta do pravěku nebyla dodnes překonána, protože dnešní triky vyrábí počítač, kdežto tohle bylo vypipláno s minimem techniky a tak věrohodné, že to ve své době až šokovalo. Ano, i já říkám: Kam se hrabe Jurský park na tohle poctivé dílo. ()

Mainer

to, jak se kluci z počátku vývoje druhů dostanou zpátky domů mě taky odmalinka fascinovalo(jako ostatně hodně lidí tady :) ) každopádně nádhernej film, jehož triky obdivuju i dneska, žádná počítačová animace ale stará škola :) ()

miza

Tolik krásy vyrobeno za humny Zlína. Na rok výroby 1955 úžasné triky,fantastická atmosféra a něco co dá každému člověku od filmu do srdce.Prostě nejlepší dětský film.A ještě si každý musí uvědomit,že vše bylo děláno tzv.na koleně.Kdyby dnes žil pan Zeman tak to by byly filmy..... ()

DonFrolimo

Kazdy chlap byl jednou klukem a v kazdem to zustalo. Jsou filmy pro deti, ktere se vam libi, kdyz se nachazite v jejich cilove skupine a potom jsou filmy pro deti, ktere vas jednou ocaruji a vy se z jejich moci nedostanete a diky za to. Karel Zeman patri k tem kouzelnikum, kteri dokazi to druhe. Zdaji se vam ty tehdy neuveritelne efekty po letech smesne? Mozna, ale jejich poetiku jim neuprete. Navic tenhle film nikdy nebyl o efektech, ktere snad tenkrat byly na ceskou kinematografii prelomove. Je to dobry pribeh dobre podany. Tempo fabuly je prirozene tomu, co jste vzdycky dobre znali, protoze to znali vsichni vasi predkove, az do toho prislovecneho praveku. A zaver, to je mistrovstvi citu pro pointu. Natocit tento film v Americe, tehdy ci dnes - na tom nesejde - tak je to nechutny kyc s odpornym happyendem (srv. 10000BC). Tady to neplati. A vsichni citime proc. ()