Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

A_san

Tenhle film už dle mého patří mezi legendy. Zbožňovala jsem ho už jako malá, a to mi zůstalo do dneška. Myslím, že na svou dobu nadčasový snímek, i když se dneska podobě T-Rexe trochu pousmívám :) ()

Daryl.Dixon

Tento film předběhl svou dobu a triky v něm jsou inspirací i pro dnešní tvůrce, včetně těch hollywoodských, kteří by bez počítačové animace a digitálních efektů nenatočili ani cestu na záchod. Některé scény s odstupem času mohou vyvolat úsměv, ale při pomyšlení na to, že je filmu už skoro 60 let, tak to ve mě vyvolává hluboký respekt a obdiv. Je úžasné, co se dá natočit s několika figurkami, papírovými kulisami či vhodně umístěnou kamerou. ()

toty

Jeden z najlepších mojich deckých filmov. Vždy som na to pozeral s otvorenou pusou. Animacia na tu dobu neskutočná. ()

Stejšn

Každopádně tohle hodnotím očima malého kluka, kterého film uchvátil a v mnohém ovlivnil. Asi si nebudu kazit vzpomínky tím, že bych se na to díval ještě teď znova. ()

Syna.1990

Svého času to asi byl nadčasový film, ale mě bohužel ničím nenadchl a místy jsem se i docela nudil. Přece jen 60 let asi udělalo své. ()

Romeroo

Nejlepší česká fantasy. Dílo, které mě v dětsví totálně uchvátilo a kdykoliv si ho rád pustím i v dnešní době. ()

bohhous22

Znám od základní školy a vůbec mi to nic neříkalo.Ani jméno Zeman (tedy Karel),ani jeho skvostna filmografie.Hold jsem v té době raději prcičkoval než abych byl schopen ocenit skutečné umělecké dílo.Se značným odstupem času mozek udělal zásadní kotrmelec a naštěstí už zůstal ve správné poloze.Co se kinematografie týče teda.Abych to zas nepřehnal:-)... ()

Guran

Tak jsem se ze zvědavosti koukl na legendární český film (pardon - československý), který byl oceněn i v zahraničí, zejména USA. Já, když jsem se jako malý kluk zajímal o dinosaury a dnes si o nich něco pročtu, či kouknu jen z hlediska nostalgie, tak jsem si našel čas i na tento snímek, od kterého se učil i Steven Spielberg se svým Jurským parkem. Snažil jsem se na film dívat, jako bych seděl v kině v roce 1955 a bral to celé jako něco revolučního, jako to bylo v té době, ale snímek se ani nedal dokoukat. Největší chybu odnesou scénáristé, kteří nám sem naservírovali opravdu hodně dementní příběh. Místo malých kluků sem klidně mohli šoupnout dospělé chlapy a nic by se nezkazilo. Kluci budili dojem pohádky, někdy se chovali až moc nelogicky. Scénář a velice pomalé dějové pasáže, kde se nic nedělo film jenom pokazili. Triky na tu dobu pochválím, tekrát se ještě triky, (co se dělají dnes počítačem) točili pomocí loutek, či herců v kostýmu. Film se mi bohužel nelíbil a to jsem doufal, že bude. ()

adamix

Toto je najlepší Zeman ! Cestu do praveku som pozerával ako malý a nemohol som od toho odtrhnúť oči. Zvieratká sú na tú dobu spravené perfektne a príbehovo film zaujme. No keď som bol malý, mojou najobľúbenejšou scénou bol súboj medzi dinosaurami. Pri tomto súboji som ani nemohol dýchať a len som sa bál, aby jeden z nich nešiel na tých chlapcov :). Takže toto je fakt u mňa nesmrteľné dielo a moc rád si ho pozriem aj teraz. ()

JackBurda

Vizuál výbornej a detailní, ale dobrodružná stránka nefunguje. Není tu ani známka nebezpečí a nikdy se o hlavní hrdiny nebijíte, navíc to končí jen tak. Škoda, mělo to na víc, takhle hodnotím jen vizuál a tu jakž takž dobrou atmosféru. ()

Jehan

Ano, dnes to možná působí komicky po trikové stránce. Ovšem jinak tento film zůstává úžasným dílem. Klukovské dobrodružství, dokonalá lekce dějepisu, poezie. Nadčasová krása. ()

ostravak30

Souhlasím, tohle je prostě klasika. Můj otec tento film má moc rád. Samozřejmě, že je na první pohled vidět, že jsou to záběry...no jak z pravěku. Ale jedná se o rok 1955. Na druhé straně, já tedy technické stránce moc nerozumím, jako laik můžu říct, že jsem četl, že film na tehdejší dobu vypadal fantasticky a unesení z něj byli i průkopníci ve vše filmových oborech - Američané. Dodnes se prý film používá na amerických vysokých školách jako učební pomůcka. Já budu stručný, jako dítě jsem se na film také díval s otevřenou pusou a to i přesto, že jsem vyrůstal v době Jurského parku. Takže vysoké hodnocení dávám, ale nejvyšší si nechávám. Přece jen scénář je až moc dětinský a konec je takový nijaký. Jako by vlastně nebyl. Jinak jsem ale hrdý, že Karla Zemana ve své historii máme a na film, na který jistou dobu i amíci čuměli veverka na mixér. ()

l.enik.c

Jak hodnotit 60 let starý sci-fi fantasy film pro děti? Velmi těžko. Už jako malé mi hlava nebrala, jak že se to ti kluci vlastně dostali do toho pravěku a zase zpátky a postupem času člověk vidí i další nesmyslnosti. Ale možná právě proto, že je film už v důchodovém věku, má svoji jedinečnou atmosféru, kterou u dnešních filmů nepocítíte. PS: Srovnávat Cestu do pravěku s Jurským parkem, to jako vážně? :D ()

PlayEasy

Karel Zeman zahájil v Česku fantasy žánr dobře. Když jsme se na tento film dívali, bylo těžké si uvědomit, že tento film je z roku 1955. Ale nakonec jsme to překonali a začal nás tento film bavit. Čím jsme se na něj dél dívali, tím nás nepřestával udivovat a nakonec jsme museli smeknout před Karlem Zemanem a dát 5*. Film měl zajímavý scénář, kde se parta malých dobrodruhů vydává na dobrodružství na které nezepomenou nikdy. Triky - NADČASOVÉ! 80% ()

PAVLIS

Překvapivě Cesta do pravěku dnes (2019) působí zastarale spíš svým rozvleklým způsobem vyprávění než samotnými triky. Stále si ale dokážu představit, pustit film dítěti na prvním stupni základní školy. Nenápadná edukativnost filmu může fungovat i dnes. Ve své době to ale musela být bomba. ()

DeDanu

Po dloooouhých létech jsem shlédla tento pravěký film v televizi. Vzpomínala jsem, jak jsem se jako dítě bála mloka:-))) Tentokrát mě bolely oči, protože kvalita obrazu byla děsná. Měli by pánové od filmu, kteří se pořád pyšní tímto klenotem české kinematografie, konečně něco udělat, aby film byl kompatibilní s moderní technikou. Zasloužil by si to. Už jen proto, že Jurský park opisuje! Mám Cestu do pravěku ráda, i když dnes se shovívavě usmívám do očí bijícím chybám. Ale láska dokáže odpustit ledacos. Už jen proto, že film podnítil můj zájem o paleontologii a příbuzné obory. ,,Pane mamut, jsme tu dobře v pravěku?" ()

Pete

Rozhodl jsem se za sebe tuhle ultimátní českou dobrodružnou klasiku nehodnotit. Starší ročníky, a všichni ti, co zažili podobné výpravy za dobrodružstvím ve správném chlapeckém věku Cestu do pravěku logicky milují, a té sentimentální struně nelze odolat. Fantazie tvůrců byla úžasná, a nebylo by proto spravedlivé dát méně než 5*. Na druhou stranu, film od doby vzniku neuvěřitelně zastaral, a to nejen po trikové stránce. Dnešní děti v cílovém věku už jsou prostě jinde, a nebude to na ně fungovat ani v edukativní, ani v zábavné rovině. Je to podobné, jako nabízet jim místo Spidermana Rychlé šípy. ()

johnny01

Na pohled příjemná podívaná, celkově však bez příběhu a vůbec nějakého většího děje, což je škoda. Místy až příliš učebnicové. ()

Dejvecd

Obrovský míľnik, čo sa dobrodružného fantasy týka. Skutočne prelomová záležitosť, ktorá ukazuje, že ešte v časoch minulého storočia bola československá kinematografia jedna z najlepších na celom svete. Úžasná hudba (zvuk) a úchvatné vizuálne efekty/doplnky, ktoré tomuto filmu môže závidieť aj väčšina dnešných bijákov. Tento film definitívne potvrdzuje, že Karel Zeman bol filmový mág, ktorý dokázal na strieborné plátna prenášať tie najskvostnejšie svety, pred ktorými by aj Spielberg alebo Cameron mali skladať klobúky. Zároveň dokázal na plátno preniesť tie najpohlcujúcejšie príbehy, ktoré pôsobili tak strašne realisticky a aj v dnešnej dobe ide z tých stop-motion modelov cítiť neskutočnú... skutočnosť. Z tých dinosaurov a iných predpotopných tvorov je cítiť neskutočný rešpekt a počas celého sledovania má človek pocit, že je tam s nimi, na tej loďke v praveku. Kam sa na to hrabe Jurský Park od Spielberga. Zároveň musím pochváliť famózne záberovanie, ktoré prehlbuje dobrodružnú atmosféru, dodáva filmu neskutočne pekný odtieň a zároveň len prehlbuje už tak skvostnú atmosféru. O tomto filme by sa malo učiť ako o stelesneniu dokonalosti, pretože od budovania postáv (s tými sa šikovne zoznamujeme počas deja, takže nedostávame zbytočné a nudné opisy postáv), cez skvostný a prevratný audiovizuál, až po celkovú štruktúru príbehu, ktorý nie je zbytočne rozťahaný, ale krásne graduje do momentu vyvrcholenia, kde je utnutý v tom správnom momente. V divákovi len už len zostáva krásny príbeh. Film zároveň predáva viac vedomostí ako väčšina dnešných dokumentov. Stopercentná záležitosť, ktorá veľmi napomohla v budovaní dobrodružného žánru, tak ako ho poznáme teraz. 10/10 ()