Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

tubera

Na svou dobu, kdy byli dinosauři snímaní za pomoci rozfázovaného pohybu, to byl neuvěřitelný film i vzhledem k celosvětové kinematografii. I dnes se mo moc líbí. 5/5 ()

E.T.Martin

Možná jedna z mých úplně prvních návštěv kina byla na Cestu do pravěku. Dechberoucí klukovské dobrodružství a na svou dobu geniální triky z toho udělaly jeden z NEJ filmů mého dětství. ()

Scaevola

Láska mého dětství... Snímek je sice poplatný době svého vzniku, ať už interpretací archeologických nálezů, nebo přístupem ke "správnému" klukovskému dobrodružství, a zápletka navíc není ani zdaleka vysvětlena - vlastně se pouze stane -, ale i přesto jde o pohlednou a poklidnou výpravu, které není co vytknout. Dodám, že restaurovaná verze se povedla, ačkoli s přihlédnutím k technické kvalitě originálu pro ni nespatřuji důvod. ()

Stuart6

Filmy Karla Zeman miluji nadevše. Je tak trochu ostuda, že jsem si je musel sehnat až z Japonska (v Zemanově rodné zemi bohužel neexistují). Naštěstí jsou tam jen japonské titulky, ne audio :o). Jsou to filmy jako z jiné planety. Hlavně mě dostává, že je mám daleko raději teď, než když jsem byl prcek. To ukazuje jejich nadčasovost a věřím tomu, že na ně budou lidi koukat s otevřenou hubou ještě minimálně za dvacet let. Karel byl prostě borec ! ()

BlueNeon81

Trošku off-topic, ale nezabudnem na to, ako mi mama rozprávala, keď jej mama (moja babka) bola na tomto filme v kine. Keď sa babka vrátila, tak bola celá bledá v tvári a hovorila: "Ježiši, to bolo niečo strašné, tie príšery tam..." To už je čo povedať, keď sa v Československu podarilo v roku 1955 vydesiť vtedy 43 ročnú ženu. :) Inak Zeman je fakt Pán Majster. Natočiť film o 4 chlapcoch, ktorí preplávajú rieku až do praveku a nikto sa nad tým nepozastaví, že je to absolútne nereálne. :) Aj ja som chcel plávať po Dunaji až k dinosaurom, keď som bol malý. :D Proste úchvatný film bez žiadnej vady na kráse (teda až na stav filmových kópií v archíve). ()

MFZB

Perfektný filmík, už dlhú dobu som nevidel takéto dielko. Toto by som normálne ani nebol povedal, že u nás resp. v Česku by sa v roku 1955 dal natočiť takýto kvalitný film. Neviem čo k tomu dodať, ale je to fakt vymakané. Kedysi v minulosti som to už videl, no ale nepämatal som si to moc, tak bolo potrebné pozrieť druhýkrát, ale nemôžem dať proste za plný, lebo ma to už teraz veľmi nebavilo. Ale každopádne sa jedná fakt o dielo. ()

benqsiemens

Tak todlenc je absolutní klasika, která uchvacovala jak v době natočení (na tu dobu asi opravdu neskutečný efekty) a i dnes neztratila nic ze svého kouzla. Skutečně krásné dobrodružství, které musí chtít zažít každej dvanáctiletej kluk. Je to opravdu jeden z mála takhle starejch filmů, který si rád zopáknu. Velkej respekt! ()

MFJD

Český skvost, od českého velikána. Škoda len, že sa našiel nik kto by šiel aj dnes v jeho šlapajách. ()

Aidina

..."Kluci, podívejte se, tamhle u smrčku, to je mamut. Vážně. Pojďte, pojedem blíž..... Běhali tu i rychlejší ješteři. Ale než jsme je mohli pojmenovat, byli pryč..." Jak já jsem Jirkovi, Petrovi, Toníkovi a Jendovi tuto dobrodružnou cestu záviděla. Karel Zeman natočil geniální film. Nádherná myšlenka vydat se proti proudu řeky na úplný začátek života a vidět jak šel čas...Kloubok dolů, když si představím, že film vznikl v roce 1955, tak trikové záběry jsou úžasné. Exteriéry filmu se natáčily v okolí zlínských ateliérů a doba ledová vznikla na Sečské přehradě a na březích Váhu. ()

MorraEddie

Asi ta největší klasika mého dětství. Film,který jsem bezmezně miloval a nedokázal jsem uvěřit jak bylo možné takový film natočit. Skvostné filmové triky,kterými pan Zeman předčil dobu. ()

Merenre

Vzpomínám si, že když jsem byl malý, tak to byly takové malé vánoce se slavnostním jídlem a těšením se minimálně týden dopředu, pokud dávali v tv tenhle film. Dnes už to na mě pochopitelně takový dopad nemá, ale na svou dobu to byla pecka. A souboj dinosaurů s nezapomenutelným hudebním doprovodem je pecka dodnes. ()

O_Peki

Nestárnoucí klasika, kterou jsem znovuobjevil se svými dětmi (2015). I v digitální době má co nabídnout. ()

p.a.douch

Jako malej kluk jsem tenhle film strašně žral. V dnešní době ty triky už asi moc dětí nezaujmou, ale v době mého mládí to byla absolutní bomba. Výkony partičky kluků jsou obdivuhodné a práce Karla Zemana na scénáři i jako režiséra jsou zkráta velmi dobré. Mám tenhle film rád. ()

HolyKeeper

Karel Zeman natočil skvělý "prehistorický" film o partě kamarádů, kteří se vydávají do pravěku za svým dobrodružstvím. I když je film určen spíš jako pohádka pro menší osazenstvo, své si najdou i starší, nebo rovnou celé rodiny. Je třeba něco dodávat? Dílo které předčilo dobu, v 50tých letech s minimálním rozpočtem se podařilo natočit snímek, který nestárne a zabaví i dnes. Triky jsou zvládnuty bravůrně a pokud vás tyhle věci zajímají, doporučuji shlédnout kratší dokument na Youtube o vytváření speciálních efektů pro Zemanovy filmy. ()