poster

Pan Prokouk vynálezcem

Animovaný / Krátkometrážní / Loutkový

Československo, 1949, 10 min

Režie:

Karel Zeman

Scénář:

Karel Zeman

Kamera:

Antonín Horák
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (13)

 • Gimli
  **

  Mě to prostě nebavilo ani vizuálně nezaujalo. Karel Zeman si evidentně svůj styl teprve tříbil.(7.2.2011)

 • Jara.Cimrman.jr
  ***

  "Lepší než pokusy o perpetuum mobile je zlepšovací návrh, který zvýší výkon." Aneb jak knihy o patentech odlehčily Prokoukovým zádům. Můj táta si nechal patentovat dvojdílné plavky a tak jsem se těšil na to, jakou kravinu vymyslí a patentuje Franta Prokouků, ale byl jsem trošku zklamán. Samozřejmě mě bavily jeho sny o kole a autě na psí pohon či plně automatizované výrobě i sekretářce, ale celkově to bylo na můj vkus příliš zdlouhavé a málo ulítlé.(8.9.2016)

 • belldandy
  ****

  Pan Prokouk je tentokrát podavatelem zlepšovacích návrhů. Nadprůměrně výborné jsou fantaskní vynálezy ze snové části filmu (kolo a automobil poháněný psí silou, dělník - tedy pan Prokouk - užívající si odpočinku u všeovládající mašiny). Za ně si Zeman zaslouží výborné hodnocení. Bod dolů za trochu klišovité zakončení s podáním zlepšovacího návrhu, které je jako vystřižené z nějakého budovatelského filmu.(8.2.2004)

 • Ruut
  *****

  Jako první z Prokoukovské serie se mi do rukou dostal tento díl. Výborné zpracování a skvělé nápady. Pro srovnání bych přirovnal k oblíbeným Wallace a Gromit. Ale Zeman tu byl o 40 let dříve! Příběh je zakončen nepříjemným socialisticky budovatelským koncem. Chybý snad jen hláška že pan Prokouk splnil na 120%. I tak mimořádná záležitost.(3.6.2006)

 • triatlet
  ****

  Nápad se zatažením brzdy u přechodu pro chodce, stejně jako auto na psí pohon, to se cení. Prokouk odbourá svou prostotou. Náladu příběhu skvěle vystihuje hudba Zdeňka Lišky.(5.2.2011)

 • anais
  ***

  Tak tady už jsou nenápadné náznaky Zemanovy lásky k k bizarním technickým vynálezům, které později předvedl ve Vynálezu zkázy či Ukradené vzducholodi. Právě ve druhém jmenovaném jede Karel Effa v kříženci automobilu a koně (!), a v tomto Prokoukovi jako by byly první zárodky podobných nápadů - Prokouk se tu vozí v automobilu poháněném psem a brzděném zajícem, zatímco jiná postavička jezdí na kole smíchaném se psem! Prokoukovi filmy jsou prosté, a jejich poetika vyplývá z jednoduchosti myšlenek a abstrahované geometričnosti jeho světa.(24.2.2014)

 • Iggy
  ***

  Prokouk vynálezcem je takovým trochu předchůdcem Wallace a Gromita. I když myslím, že Gromit by z jeho vynálezů až tak moc nadšený nebyl :)(12.11.2009)

 • topi
  *****

  Prokoukova vize auta, které jezdí na psí pohon mě fakt dostala!! K tomu samozřejmě geniální mjúzik Zdenka Lišky a je vymalováno!(11.2.2011)

 • sator
  ***

  :-)(7.3.2019)

 • wosho
  ****

  I když v tom cítím rudou propagandu nemohu si pomoci,pana Prokouka mám rád(2.3.2007)

 • TomasKotlant
  ****

  Film plný zajímavých nápadů, jako agitka velmi dobré. Trochu to kazí černobílé zpracování, které působí až moc nenápadně. *** Ve zkratce: Lepší než zbytečné vynálezy je pokrok, který pomůže zvýšit výkonnost práce.(19.5.2010)

 • LadyEsik
  **

  Tento snímek je při zpětném pohledu dobrý. A velmi dobrý pro komunisty. Ale při samotném sledování mě moc nenadchl a nelíbil se mi tolik, jako ostatní s panem Prokoukem. Nápad s králíkem a se psem je sice kouzelný, animace taky, ale jinak mě to moc nenadchlo.(1.1.2013)

 • harycek
  ****

  Opět můj oblíbený pán!!(18.6.2017)