Vynález zkázy

• angličtina The Deadly Invention (více)

Geniální vynálezce, profesor Roch, je na pokraji objevu látky, která může ve špatných rukou zničit svět. A právě takové ruce má hrabě Artigas, tajemný a temný dobrodruh, který ve své ponorce brázdí světová moře, potápí lodi a bohatství, kterého se tak zmocní, je mu nástrojem k ovládnutí světa. Artigas unese profesora Rocha ze sanatoria a nutí ho, aby v jeho sídle v kráteru sopky Back Cup vynález dokončil. Shodou okolností Artigas unese i profesorova asistenta, inženýra Harta, který je i vypravěčem příběhu, a který se všemožně pokouší profesora osvobodit a zamezit zkáze. Hart nakonec vyšle jícnem sopky balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojí a jehož válečné flotily v hodině dvanácté zkáze zamezí. (AČFK)

Maryinka

Výtvarná stránka je opravdu originální a nesmírně kreativní. Jen škoda, že děj je pomalého tempa a postrádá výrazný příběh, přišlo mi, jako bych se v podstatě dívala na pěkné obrázky bez děje. P. S. Ti velbloudi na kolečkových bruslích a podmořská kola byli vážně boží. ()

husokachna

Už je to bohužel outdated, nikoliv však triky a výpravou, ale scénářem, dramaturgií a stylem vyprávění...teď jsem velmi subjektivní. Objektivně je to ale na dobu, kdy to vzniklo, bomba a závidím těm, kteří na to mohli koukat tenkrát v kině s otevřenou pusou. A ta atmosféra, která občas vystupuje z papírových kulis...na to musí být člověk génius. ()

Copcorn

Vizuál byl ohromující. Neuvěřitelné, že Zeman vykouzlil něco takového v roce 1958. A to je tak jediné, co na Vynálezu zkázy stojí za zmínku. Děj se táááhne a že by byl nějak zajímavý se také tak úplně nedá říct. S ohledem na dobu a fakt, že něco takového vznikalo v Československu (právě v roce 58) hodnotím 3*. Pokud by se něco takového natočilo dnes...... ()

Vesecký

Jako kluk jsem to hltal. Jenže hodnotit film pouze podle výborných trikových efektů, se stále se opakujícími obrazy mořských příšer, strojních zařízení, pák, kladek, řetězů,, to je málo. Především děj a omezené možnosti pánů herců strhávají hodnotu filmu poněkud dolů. Podle mne tento film byl slabší než Cesta do pravěku s rozpohybovanými předpotopními ještěry a nedosahoval poněkud nejpropracovanějšího Zemanova filmu Baron Prášil. Zajisté je tu ideový význam díla, varování lidstva před zneužitím vynálezu, který by mohl lidstvu sloužit jako významný zdroj energie. Třináct let po Hirošimě to bylo stále varující. ()

petikacka

Geniální Karel Zeman...Jules Verne jako předloha ( mimochodem moje oblíbená četba v dětství) a František Hrubín ( můj milovaný básník v dětství)...Co k tomu dodat?...Alespoň něco jsme za komančů měli lepší ...Za mě 95% ()

RadimFišer

Zde jsem již nebyl tak spokojen a výtvor se mi postupně vymazal z paměti, i když nabízel zajímavé prvky, bezkonkurenčně řešené na dobu totality u nás. Dávám 4 hvězdy, které si film zaslouží pro vizuální zpracování, bohužel však nudnější příběh. Nerozuměl jsem proč již zprvu nepřeplaval to jezírko za profesorem a dříve ho nevaroval, aby pro ně nesestrojoval dělo, nebo bombu. Tento film bohužel nemohu zařadit do 200 nejlepších, ale je to čeký film. Na jeho místo bych posadil Bláznovu kroniku. ()

TomasKotlant

Na tomto díle se asi hodně podepsal zub času a navíc mi moc nesedělo. Podivná až příliš výrazná hudba, podivně komponované triky, téměř žádné detailní záběry a velmi tmavý obraz. Příběh nenabízí žádnou zajímavou zápletku a je velmi předvídatelný. Během filmu jsem několikrát málem usnul. Hodně mi to připomínalo Krakatit, ale ten má přecejenom lepší dějovou linku. *** Ve zkratce: Vynálezce, inženýr, zkázotvorná podzemní říše. A taky ještě jedna slečna, aby toho nebylo málo. ()

piranha

Na svou dobu velmi výpravný film, že výpravnější snad od těch dob Češi ani nenatočili. A taky těch efektů a výbuchů a tak... Kam se hrabou americké velkofilmy. :-) ()

Bozvav

Geniální řemeslná práce, dobrý příběh, nadčasová poetika a dobrodružství. Skvělá režie, triky, kamera, hudba. za mne 95%. ()

pipapa

Nenapodobitelné kouzlo, které přetrvá věky a kde jsou jakékoli komentáře zbytečné...Technický/vizuální poklad pro filmové fajnšmekry! ()

Richie24

Příběhová linka samozřejmě na dnešní dobu obstojí jen těžce, ale unikátní vypravěčské schopnosti a především nepopsatelně brilantní filmařina (v době vzniku se psal rok 1958!) dělá i z tohoto Zemanova kousku poctivý filmový zážitek. 4 ****. ()

zdeny99

Ilustrace z Verneových knih ožívají v Zemanově filmu. Kdo má rád Julese Vernea, tomu se tento film líbit musí. A komu se nelíbí, tak jej musí alespoň vzrušovat onou Verneovskou nostalgií a tím, jaká je to experimentální triková podívaná. Jedině zamrzí ta hudba, která zní jak z flašinetu či domácího orchestrionu. Ta mi přišla hodně komická. A z herců mě nejvíc překvapil samotný průvodce filmu inženýr Šimon Hart. Koho by napadlo, že je to ten dědula s bílým plnovousem z pozdějších Kachyňových filmů. [17607. hodnocení, 352. komentář, 86%, 130. nejlepší film] ()

inachisio

Takhle si představuji typický Verneovský svět. Plný strojů, nabušeného příběhu a sympatických hrdinů. A kdo by dokázal lépe zfilmovat jeho předlohy než Karel Zeman? Nádherná animace spolu s vynikajícím příběhem vytváří úžasný a nadčasový film plný zvratů a napjatého očekávání, co bude dál. ()

lsd

Efekty samozřejmě na tu dobu perfektní, ale příběh mě moc nezaujal a nepřipadal mi moc propracovaný. Zeman byl génius, když dokázal udělat tak skvělou atmosféru a efekty doslova za pár korun a ještě k tomu v tak těžké době. Nádherné jsou hlavně podmořské scény a závěrečný výbuch(opravdu kroutím hlavou, jak to mohli udělat). Vynálezu dávám zatim po jednom shlédnutí 4 pro případ, že by mě jiné Zemanovo dílo dostalo víc. ()

troxor

Pro Verna jsem měl jako malý kluk slabost. Líbil se mi nejen napínavý příběh, ale také všechny ty podivnosti, o kterých si lidé století páry mysleli, že budou za sto let brázdit Zemi. A touhle "vůní starých časů" disponuje i Zemanův film. Zastaralé triky filmu neškodí, naopak, podtrhují dojem, který má čtenář předlohy. Jak je to archaické, tak je to krásné. ()

solid

Jules Verne by se při shlédnutí některých filmových adaptacích jeho románů asi musel obracet v hrobě, nebo by jako zombie mohl vylézt a jít tvůrcům po krku, ale pokud by mu pustili tento skvost od Karla Zemana, mohl by odpočívat v pokoji do Soudného dne. ()

Ydrosten

V té době, byl VELIKÝ HOLLYWOOD ještě v začátcích a točil čerobílé filmy které byly němé a herců měly režiséři k dispozici asi 11, kteří se oběvovaly ve všech filmech, jen vtělení do jiných postav a měly jiné jména. To co napsal Jules Verne, dokázal Karel Zeman dokonale zfilmovat. Po shlédnutí dokumentu o tom, jak se to celé natáčelo, musím smeknout před lidskou vynalézavostí a genialitou jednoduchosti. Tam kde Hollywood potřebuje digitální triky, si K.Z. vystačil z pár věcmi a trochou hračičkovství. Nečekáte že dám míň jak 5 že ne ? ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate