Ve starém domku na okraji města žijí spolu s matkou dva bratři. Oba pracují v tiskárně. Starší Bóža je tichý, zodpovědný člověk s názory určenými křesťanskou vírou. Dan je frajírek vyžívající se v hospodských zábavách. Teprve po tragické smrti člověka, začíná chápat, že v jeho životě něco chybí. (oficiální text distributora)

JARDAHONDA

V příběhu dvou charakterově odlišných nevlastních bratrů, kteří - každý po svém - milují jednu dívku, se rozehrávají věci mnohem důležitější než jen obvyklé milostné propletence. Film, ve kterém se střídají realistická se symbolickou a místy až mystickou rovinou, měl již od začátku značný ohlas. Získal řadu ocenění a Ondřej Vetchý byl za svůj přesvědčivý výkon nominován na evropskou cenu Felix. ()

dj_p_j

Je to jeden z mojich top obľúbených filmov. Žiadna zložitá story a pritom sa vyjadruje k toľkým pre mňa zaujímavým témam - vzťah matky k synom (vlastnému, nevlastnému), - vzťah bratov z ktorých každý je úplne iný, - úplne nelogické vzťahy žien k mužom - v živote však také typické, - parapsychologické schopnosti, - čo je treba k tomu aby sa v človeku niečo zlomilo, zmenilo a že sa to stane až keď je už neskoro. Vetchý sa v tej roli našiel, Schmitzer tam tiež sedel. Pekne zachytená sivá paneláková atmosféra - ale povedzme si: koľko ľudí v takých panelákoch stále býva, akurát že majú okolo bilboardy...? Zaujímavá symbolika (napríklad to ukrižovanie) a skvele sa hodiaca hudba. Jednu hviezdičku strhávam za pár detailov a za koniec, ktorý ma trochu sklamal - keď namiesto vystupňovania to nechali tak trochu odísť do stratena. ()

Widlicka4

A do třetice pozdní československé osmdesátky, které příjemně překvapily. Čtyři hvězdičky jsou zejména za příliš schematický scénář: /spoiler/ extrémní dobro v podobě jednoho bratra a extrémní zlo (minimálně na tehdejší dobu) v podobě druhého bratra, kde dobro umírá a zlo si uvědomuje, co si předtím neuvědomovalo... /konec spoileru/. Ne že by se to nestávalo i v reálu, ale přeci jen takhle přímočarý a jednoduchý život není. Ale jinak není co vytknout, vztahy v rodině jsou vykresleny docela přesvědčivě a nálada ve společnosti snad ještě víc. Nicméně přiznám se, že po skončení filmu mi zůstala v hlavně jediná otázka: jezdila 117 vždycky do Modřan? Wikipedia říká, že ano, již od roku 1952, takže to asi bude modřanské sídliště... ()

Scott67

Vetchého životní výkon. Schmitzer standartně výborný. Krásná Velichová, rovnající štosy výtisků v šedi fabriky zhmotňuje marnost doby. Skvělá hudba. Perfektně vykreslená atmosféra konce osmdesátých let. Smekám klobouk i před režisérem, zejména když si uvědomím, že toto natočil v pětatřiceti letech. ()

vecnaAmbra

Vyznie to drsne, ale pokiaľ sa chystáte na sebevraždu, môže vás tento film zobrazujúci (ešte stále) socialistickú atmosféru z tej depresívnej stránky bez debaty na ňu naladiť. Viac či menej vypovedaný konflikt medzi dvoma bratmi, jeden zodpovedný, realistický a predsa zostáva ukrivdený, druhý neusporiadaný no možno o to sexuálne príťažlivejší a s ľahkosťou sa vyhýbajúci následkom svojich činov, továreň kde je človek akoby tiež len jednou zo súčiastok, tak krásne smutná žena....príbeh je to určite nezabudnuteľný až človeka zovrie okolo srdca a zostane mu tak akosi špatne. Napriek tomu mám nepochopiteľnú averziu na Ondreja Vetchého čo korunoval týmto filmom. Možno predviedol aj tu výborný herecký výkon po väčšinu času, ale to ako je vyzdvihovaný mi pripadá prehnané. Ja musím povedať, že ten záverečný pohľad, do ktorého snáď mal vložiť všetky svoje schopnosti som mu teda vôbec neverila a mala som pocit, že to až príliš očividne nejde z jeho vnútra. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny