Ve starém domku na okraji města žijí spolu s matkou dva bratři. Oba pracují v tiskárně. Starší Bóža je tichý, zodpovědný člověk s názory určenými křesťanskou vírou. Dan je frajírek vyžívající se v hospodských zábavách. Teprve po tragické smrti člověka, začíná chápat, že v jeho životě něco chybí. (oficiální text distributora)

mardun

Excelentní výkon Ondřeje Vetchého a Jiřího Schmitzera v drsném příběhu z dob drsného období Socialistického Československa. Temná atmosféra tehdejší doby se propsala i do chování bratrů a jejich vztahu, který měli mezi sebou. Matka, která mladšího z sourozenců rozmazlovala a staršího začala milovat až když o něj přišla. Jak mi jednou Ondra Vetchý řekl " To byl dobrej filmeček" ()

anitae

Příběh dvou bratrů, klidného staršího - Jiří Schmitzer a mladšího pošuka - Ondřej Vetchý, ten starší za mladšího neustále žehlí průšvihy. Nejvíc mě z celého filmu zaujala asi postava ženy obou bratrů - Ivana Velichová. Zpracování se mi nelíbilo, dokonce mě vyloženě štvalo, asi nejvíc detaily strojů v tiskárně a černý kůň. ()

tranquill

Poněkud depresivní rodinné drama, kterému vévodí herecké výkony Ondřeje Vetchého a především Jiřího Schmitzera. ()

BDMarty007

Jeden z nejzajímavějších filmů, které jsem kdy viděl. Film, který vás asi domutí jako žádný jiný přemýšlet o víře, o rodině, o životních hodnotách; skoro Evangelium podle Miloše Zábranského. Herecký výkon Jiřího Schmitzera je magický. Cítíte sílu slova, ale i splalující sílu mlčení. Je tam scéna, kdy se mladší z bratrů Dan (neméně vynikající Ondřej Vetchý) rozběhne s velkým kamenem v ruce, aby staršího, ale fyzicky slabšího bratra Bóžu (Jiří Schmitzer) udeřil zezadu do hlavy. Ten jej zastavý krátkým pronikavým pohledem, kdy Dan pouští kámen a bezradně klesá. Je to souboj síly ducha a síly těla. Myslím, že jsem pochopil co mohlo být pro současníky setkání s Ježíšem Nazaretským. Opravdu si myslím, že je to i kvalitou hereckých výkonů jeden z nejlepších filmů, který kdy v Čechách vznikl. Kdybych tady nedal 5, tak už asi nikdy. ()

Brinkley

Vetchý výborný, Schmitzer výborný... ale nezdá se mi, že by šlo o natolik výjimečné, propracované psychologické drama, abych mu musela dát víc než tři hvězdy (to by mi pak třeba na takový o dva roky starší Skalpel, prosím nestačila zdejší bodová stupnice). Ani samotné téma dvou rozdílných bratrů (zodpovědný/floutek) vs. krasotinka (jež se nemůže rozhodnout, zdali má poslechnout mozek nebo radši vaginu) není ve filmu ničím novým.... Jako bychom oslavovali skutečnost, že jsme v polovině osmdesátek natočili něco lepšího než Kamaráda do deště. Pro mě zůstávají za zmínku opravdu jen výtečné herecké výkony obou pánů. Náboženská symbolika mě v tomto případě spíš rušila. ()

topi80

Viděno před dávnými lety ve spíše dětském věku, kdy jsem se zapomněl na gauči u televize a někdy v pozdních hodinách běžel tento už tehdy zapomenutý film. A já měl tehdy oblíbeného Jiřího Schmitzera, protože s ním byla sranda ve flimu Nefňukej veverko. V tomto filmu s ním legrace nebyla, ale fandil jsem mu jako "tomu hodnému". Od té doby jsem Dům pro dva v televizním programu nezaznamenal. Včera jsem si ho tedy pustil na Youtube. Myslím, že to dostatečně svědčí o tom, jaký dojem ve mně tehdy zanechal (mimochodem, pamatoval jsem si i tu ústřední melodii). Takže konečně pohled dospělým okem. Dům pro dva ve mně zanechal dojem i napodruhé. Je zajímavé (i když vlastně zase tak moc ne), že té šedi zašlého města jsem si všiml až teď při sledování po letech. Někteří spoludiskutující kritizují přílišné podobenství, mně to nijak nepřekáželo a i napodruhé jsem se na to díval jako na film o dvou rozdílných bratrech, který nemá nějaký extra příběh, zato je koncertem obou hereckých představitelů, přičemž Ondřej Vetchý doslova exceluje a toho Dana nehraje, on tím Danem celou dobu je. Potěšil i Jan Hraběta, který je zřejmě nejobsazovanějším hercem z cimrmanovského ansáblu. Objektivně za čtyři, ale dávám bonus za tu téměř dokumentární složku a samozřejmě za herce, kteří skutečně odvedli absolutní maximum. ()

Karda

Napodruhé měním na 5*****. Ta hudba úžasně dokresluje tu melancholii a ducha té doby. Netušil jsem ,že něco takového vzniklo na sklonku 80.let. A záběry s koněm v sídlišti jsou úžasné. ()

mirkath1

Herecké výkony hodné Oskara a silně hutná atmosféra. Bohužel spoustu nevyřčených slov. Člověk se za tmavými brýlemi neschová a dospělost někdy moc bolí. ()

Pitryx

Já moc tahleta psychologická dramata nemusím, ale tohle bylo něco výjimečného. Velmi dobří herci, atmosféra podložená dobrou hudbou, to udělalo velmi dobrý celek. Tedy, ne že bych to musel vidět podruhé, ale prostě to byl film na velmi dobré úrovni. Magdu mohl, pravda, hrát někdo atraktivnější, ale to jen tak na okraj. Každý máme jiný vkus. K hodnocení připočítávám pár odvážných scén. Scény s vidinami mi přišly zbytečné a hloupé. ()

Tominni

Silný příběh dvou bratrů, kteří snad ani nemohou býti více rozdílný. Starší Bóža, který má silné křesťanské hodnoty a mladší Dan, kterému odpovědnost nic neříká. Výborné herecké výkony Ondřeje Vetchého a Jiřího Schmitzera. Oba dva jsou hnacím motorem celého filmu a dávají mu o jednu hvězdičku vyšší hodnocení. ()

Thovt

taková kombinace hutný atmosféry (zvlášť v úvodu filmu) a skvělých hereckých výkonů se jen tak nevidí. škoda ale nedotaženýho scénáře... ()

Eire

Drama o tom ako 2 pracuju v tlaciarni ..... a to je K*R*A celeee. Bez hereckych vykonov bez kamery bez napadu, bez POINTY. Ty vole! Kdo je M.Zabransky? * za cimrmana Hrabetu. ()

Cibulka_C

Takové skromné drama s Jiřím Schmitzerem a Ondřejem Vetchým. Na rok 1987 mi to přijde jako velmi kvalitní snímek. Příběh je celkem k zamyšlení a když jsem se na ten film poprvé koukala, zdálo se mi o něm. Přemýšlela jsem nad tím totiž až moc. Ale on mě k tomu vlastně donutil. Je škoda, že lidé přijdou k rozumu až po něčem tak krutém, jako je smrt druhého. Herecké výkony jak Jiřího Schmitzera, tak i Ondřeje Vetchého byly famózní. U Jiřího Schmitzera jsem se celkem bavila, protože on v tom filmu prostě jen existoval. Dohromady řekl tak pět vět, ale jeho existence v tom snímku byla báječná. Mladý Ondřej Vetchý předvedl takový herecký výkon, že nás dokázal v tomto filmu přesvědčit, že to bude pan herec. Ačkoliv mě konec celkem zamrzel, protože jsem prostě nechtěla, aby Jirka tahle skončil, musím říct, že je to film velmi povedený. Vtáhl mě do děje téměř okamžitě a já jsem moc ráda, že u nás takovéto filmy vznikaly. Doporučuju všem! ()

urizen

Byl sem nalitej a ten kun bezici po sidlisti a zaverecne ukrizovani mne fakt dostalo, takze 5*. Az uvidim znovu mozna poupravim. ()

moorks

Tohle složité podobenství je nejlepší a nejznámějsí dílo režiséra Zábranského. Psychologické drama o dvou bratrech je plné erotické dusna, atmosféry 80let a zapadlého místa kdesi u města. Na jedné straně klid, vyrovnanost,smířlivost života a na druhé dravost, vášen, nespoutanost, energie, mládí. Role skvěle sehráli Jiří Schmitzer a Ondřej Vetchý. A nesmím zapomenout na krásnou a sexy Ivanu Velichovou,jejíž tělo jsem hltal tehdy a hltám i dnes. ()

Beawish

Jak jsem mohl na tenhle film zapomenout? Mrazilo mě z něj tenkrát, a mrazí mě z něj i teď. Proč už takové filmy u nás nevznikají? ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny