Eldorádo

Eldorádo

Cesta do El Dorada

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2000, 89 min

Takto nejako vyzerá priemerná rozprávka. máme tu všetkého trošku a ničo dostatok. Trošku príbehu, trochu vtipu, nejaký ten záporák, sympatickí hrdinovia a samozrejme zviera pomocník - tentoraz kôň. Prvá polovica mi prišla lepšia a pútavejšia, tá druhá trochu menej vydarená. Proste nebolo to zlé, ale ani nejak okúzlujúce.(9.11.2015)

Eldorado je animovaná produkce studia DreamWorks z doby, kdy u Disneyho odpočívali po Tarzanovi (po kterém dnes pes neštěkne), s dost pohlednou animací a s poměrně obvyklými a pro dětský film poměrně důležitými písničkami Eltona Johna a pro dětský film poměrně zbytečnou hudbou skladatelské dílny Hanse Zimmera a příjemným přispěním dalšího současného velikána Johna Powella, kterou si užijete jen pokud půjdete do kina - ale i tam vás bude „otravovat“ český dabing, takže Branagha nebo Klinea si neužijete a hodnocení tak stejně nebude takové jaké by mohlo být (mluvím o té dospělejší části publika). Ale pokud potřebujete zabavit svá dítka, abyste mohli v klidu uvařit oběd nebo tak něco, rozhodně neprohloupíte a děti si odnesou klasické ponaučení (protože je od pohledu jasné, kdo že to bude ten zlý a kdo ten hodný a hádejte kdo vyhraje:)) a naučí se něco o krvavých mayských rituálech, i když uvidí jen dva šrámy a pár kapek krve;)(7.8.2004)

Novodobý disneyovky (i když myslím, že tohle disneyovka není - ELDORÁDO vytvořilo studio DreamWorks Animation a distribuovalo studio DreamWorks Pictures) moc nemusím a to hlavně díky přeblikaným muzikálovým scénkám, kdy se z písničky stává jakési cirkusové pódium, kde vše má najednou jiné barvy, tvary atd. Děti jsou dle mého zvědaví na příběh, kreslené postavičky, vtipné scény a ne na muzikálové cirkusové mezihry. Krom toho je ELDORÁDO pěkná pohádka, řekl bych jedna z nejlepších, nechybí zde pěkná animace (zejména voda, celkem mne překvapila animace lan kolem sudů :-)), vtipné momenty k zasmání, mamon, láska, přátelství, zrada a prohra zla. Vše, co si pro děti můžeme přát a k tomu pěkné písně Eltona Johna s texty Tima Riceho.(22.1.2012)

Pamatuji si okamžik, kdy jsem jako malé děcko ty dva chlapíky viděla v jednom AMV a od té doby jsem po nich pořád pátrala. Pak jsem nejspíš přestala, a aniž bych to čekala, na dovolené v zahraničí jsem viděla celý film ve španělštině. Zapsala jsem si španělský název. A když jsem ho konečně našla, skákala jsem radostí, jako malá. Tolik let jsem se snažila ten film najít a spatřit.. Jsem spokojená.(7.10.2016)

Povedený, grafickými a digitálními efekty nepoznamenaný, postaru ručně kreslený animák, který na vyšší level vyzdvihují písničky Eltona Johna. Dobrodružný příběh + vtipná dvojce postav společně s koněm, výrazně připomínajícím toho z pohádky Na Vlásku, k tomu přidejme mou slabost pro animáky a čtyři hvězdy jsou na světě. PS: Měl jsem velké štěstí, že jsem film viděl ve verzi s českým (jako vždy u animáků kvalitním) dabingem, ale nedabovanými (do češtiny nepřezpívanými) původními písněmi Eltona Johna. Věřím, že v případě českých songů by dojem z filmu šel minimálně o jednu hvězdu dolů.(6.3.2014)

• - Na začiatku je spomenuté, že sa odohráva v roku 1519. Hernán Cortés však svoje výpravy viedol v rokoch 1506, neskôr 1517, a na spomínanú Kubu sa plavil v roku 1518. Cortés zničil civilizáciu Aztékov, vo filme však ide o Mayov. (toi-toi)

• - Ve hře s míčem, kterou hlavní hrdinové hrají proti domácímu mužstvu, bylo nezřídka mužstvo, které prohrálo, obětováno bohům. (dienow)

• - Eldorado má původ ve Španělštině a znamená v překladu "Zlatá země". Celá legenda má zřejmě původ u indiánů obývajících břehy jezera Guatavita, kdy jejich náčelník ze sebe obřadně smýval zlatý prach ve vodách jezera. (dienow)