Jeden z najznámejších režisérov frankofónnej Kanady, Denys Arcand, nadviazal filmom Invázia barbarov po 17 rokoch na svoj film The Decline of the American Empire. V Invázii barbarov sleduje svojich hrdinov zostarnutých, trochu zlomených životom, stále však ešte plných ideálov a vitality. Hlavný hrdina Rémy je univerzitný profesor histórie, ktorý celý život miloval ženy, zábavu, víno a ľavicové ideály. Po kolapse je hospitalizovaný v nemocnici a jeho bývalá žena Luise okamžite zavolá ich syna Sébastiana, ktorý si buduje kariéru úspešného a bohatého makléra v Londýne. Hoci Sébastien a Rémy spolu kvôli rozdielnym životným filozofiám nikdy dobre nevychádzali, Sébastien okamžite priletí do Kanady a snaží sa otca presvedčiť, aby sa dal previezť na súkromnú kliniku. V štátnej nemocnici sú totiž žalostné podmienky, pacienti ležia i na chodbách. Rémy však bol jedným z hlásateľov socializácie zdravotníctva a trvá na tom, že bude znášať i jej neblahé následky. Po vyšetrení v americkom Baltimore je jasné, že Rémy má na mozgu zhubný nádor a zostáva mu už iba niekoľko týždňov života. Sébastien sa rozhodne, že proti otcovej vôli mu spríjemní posledné dni života: podplatí zdravotnícke odbory, aby mu zrenovovali samostatnú časť nemocnice, zaobstará mu špeciálnu starostlivosť, zaplatí jeho študentom, aby ho prišli pozdraviť a z celého sveta zvolá k smrteľnej posteli jeho najlepších priateľov a dávne i nedávne milenky.

Dokonca, keď už ani silné dávky morfia nedokážu utlmiť bolesti, s pomocou narkomanky Natalie mu zaobstará heroín. Hoci Rémyho životná filozofia jeho najbližším vždy iba ublížila, vďaka Sébastienovi si ju môže udržať až do smrti. Rémy je predstaviteľom umierajúcej generácie a umierajúceho sveta, v ktorom ešte existovala viera v ideály a ich naplnenie. Sébastiena považuje za chladného predátora, ziskuchtivého biznismena, predstaviteľa novej generácie barbarov. Počas posledných týždňov svojho života však Rémy prichádza na to, že i Sébastien uznáva základné životné hodnoty. Sébastien poznáva otca z jeho silnej a nezlomnej stránky, nielen ako večne nedospelého a ľahkovážneho bonvivána. Arcand nevyhrocuje dramatický konflikt medzi otcom a synom, smeruje skôr k zmiereniu, k poznaniu, že hoci starý svet umiera, v tom novom barbarskom ešte môžu pretrvať základné morálne hodnoty. Režisérovi sa v žánri tragikomédie podarilo s nesmiernym šarmom a ľudskosťou, bez pátosu a sentimentu zobraziť smrť človeka i smrť jednej generácie. (oficiální text distributora)

Vendem

Film, o kterém se tu píše, že by měl být přístupný až od třiceti let, jsem poprvé viděl, když mi bylo dvacet, a líbil se mi. Takže buď je chyba ve mně, anebo nám „rada starších“ musí vysvětlit, v čem je téma, které se týká každého z nás, tak věkově nekorektní. ()

Naby

Obcas zabavne, obcas vazne. Zkratka zivot jednoho cloveka, kterej si chce pred svoji smrti namluvit, ze jeho zivot za neco stal. I pres tak vazne tema to neni tak hlubokomyslne, jak by se mohlo dle tematu zdat. Film ale stoji za podivani i za troskou premysleni. Na vic jak 3* to ale nevidim. ()

J. K. Lister

Velice smutný příběh ze současnosti o nalezení cesty umírajícího otce k synovi, o nepochopení minulé současné generace s minulou. Každý člověk má svou pravdu, ale měl by vyslechnout názory druhých a poznat je a tolerovat. Působivé drama na které nelze zapomenout. Doporučuji se na snímek podívat. ()

Stealth2

Perfektně natočené účtování se životem. Zpověď člověka frustrovaného okolním světem, kterému přestává rozumět a potřebuje zjistit, který z jeho životních postojů, kterými prošel, byl ten správný. Mě tenhle film vzal hodně. ()

Sveter

Píše se tu Drama / Komedie O komedii se hovořit nedá. Tolik trapných hlášek bych očekával u Zdeňka Trošky. Drama je to ubohé, s trapnými dialogy hereckými výkony,... ()

Hungry Ant

Dlouho jsem přemýšlel, co sem napsat a jaké hodnocení tomu dát. Téma není nijak originální - myslím tím konflikt otce a syna, který se řeší na smrtelném loži a otec se synem k sobě nachází cestu. Film je i hodně naivní, ale na druhou stranu .... podle mě se to povedlo, dialogy se na první pohled zdají o ničem, ale když se člověk zamyslí, zní lépe. Film se spoustě lidem nezdá možná právě proto, že lidé tam jsou dost .. opravdoví .. ()

drej

K dokonalosti chýba už len krátky citát z Foucaulta: "V živote i práci je najdôležitejšie stať sa niekým iným, ako ste boli na začiatku". ()

Vandislav

Příjemná kritika společnosti (příliš nebolí). Silnější místa se zde také najdou, ale oproti úžasnému Ježíši z Montrealu je to trochu plošší. Jak si čtu komentáře ostatních uživatelů zjišťuji, že i přesto nepochopen. ()

PekoK2

Pekný rodinný otvorený príbeh o tažko chorom otcovi menom Rémy, ktorý bol veľkým sukničkárom a svojou tvrdohlavosťou trápi syna Sebastiana ktorý by mu rád dodal starostlivosť aby moc netrpel. Snaží sa to vykonať absolutne netradičným spôsobom a to že mu to uľahčí heroínom, ktorý mu nosí Nataly dcéra jednej z jeho bývalej milenky, Sebastian dokonca platí aj kamarátom aby za nim chodili do nemocnice. Je to trošku neobvyklé ako uľahčiť trápenie umierajúcemu otcovi, je to podchytené špinavým humorom, ktorý sa perfektne hodí do danej problematiky. Film je veľmi dobre natočený realistickým pojatím, čo dáva filmu maximálu autentickosť. ()

GiorgioB.

Invazi barbarů jsem viděl mockrát. Je to zvláštní film. Dost nenápadný. Nic nevnucuje, jenom ukazuje. Pravičáky, levičáky, intelektuály, lidi jednoduché, lidi organizované i solitéry, závislé i nezávislé, chudé i bohaté, feťáky i policajty, manželky, milenky, rodiče i děti. Nakonec TAM stejně musíme všichni. Taky je to film o historii, ekonomii, filosofii, narkomanii a euthanasii, o životě a smrti. A je velice milé, že je tak liché v něm hledat klišé. ()