The Wonderful Wizard of Oz

Nejstarší dochované filmové zpracování jedné z nejslavnějších amerických pohádek ještě beze slov, pouze za doprovodu hudby. Malá dívka Dorotka žije na farmě v Kansasu. Avšak objeví se tornádo a Dorotku přenese do kouzelné země Oz. Aby se vrátila zpět do rodného Kansasu, musí se vypravit na dlouhou cestu do Smaragdového města. V něm žije mocný čaroděj. Na cestě Dorotku doprovázejí strašák, lev a plecháček. Cesta není nijak snadná. Čeká je mnoho nebezpečí, včetně zlé čarodějnice západu. (zdeny99)

MikO_NR_1909

Prvý dochovaný koncept Dorotkiných dobrodružstiev je vcelku pohľadným a výtvarne vynaliezavým číslom. V mnohom sa tvorcovia v tridsiatych rokoch a počas príprav legendárneho filmu mohli inšpirovať. Schádza mu samozrejme zápletkovosť, pretože je to kraťas a epizodicky je navyše zmiešaný dosť nesúrodo a nepremyslene. Ide o taký mišmaš zvieraný vlastnými komplexami a generačnou daňou, kde časový odstup robí veľké divy. ()

Radko

Najstaršie dochované filmové stvárnenie Čarodeja z krajiny Oz zaujalo dobovo zvládnutými trikmi a smiešnymi zvieracími maskami. Dej je komprimáciou dvoch tretín knižnej predlohy do necelej štvrťhodinky. Mimochodom, podanie deja klasiky v kocke z drievnych časov kinematografie je dnes, kedy sa žiada maximum informácií za minimum času, prekvapivo súčasné. ()

prasacimor

Túto obskúrnosť som si pozrel po prečítaní knihy a musím povedať, že takto som očami pri filme už dávno negúľal. 100 rokov je síce 100 rokov ale predsa už vtedy muselo byť všetkým jasné, že toto s predlohou veľa spoločného nemá. Videl som pár filmov točených v tej dobe, ktoré boli zaujímave a hlavne mali hlavu a pätu, takže viem že to ide. Tu nešlo vôbec nič a nemať predlohu ešte čerstvo v pamäti, tak nemám absolutne šajnu o čo tým tancujúcim a skákajúcim kreatúram ide. To som vlastne nemal ani tak, ale aspoň som si dokázal zhruba domyslieť, čo sa momentálne na plátne deje. Jedine plus sú podarené efekty a výprava. ()

T2

príbeh zjednodušený ale v určitých medziach spĺňa svoj účel, kde ide hlavne o nápaditú trikovú stránku, čarodejnice a zlý tvorovia pekne lietajú hore dole, masky, kulisy, tanečné "divadelné" kreácie na úrovni __ Krátkometrážny film "The Wonderful Wizard of Oz " sa dá vzhliadnuť na Výročnej kolekcii Čaroděj ze země Oz 4DVD ()

anais

Poněkud legrační masky (hlavně ti čtvernožci!), strohá scénaFilmek nijak pořádně negraduje, najednou to nějak dopadne a nic. Žádná invence jako například v Melisových filmech. Jen zachycení poskakování Vzhledem k tomu, že je němý, není příběh obohacen o žádné písničky, které by k této až jevištní (vznikl na základě divadelního představení) inscenaci jistě sedly. Ale vyčítat to filmu z roku 1910 asi nemá smysl:-) Celé je to spíš pro lehké pousmání. ()