Drive My Car

• Česko Drajv maj kár (festivalový název) (více)

Júsuke Kafuku je slavný herec a režisér, který se vyžívá v řízení svého červeného Saabu 900. Během angažmá na festivalu v Hirošimě musí tuto radost nedobrovolně přenechat mladé málomluvné řidičce Misaki. Oba během jízd na zkoušky nečekaně zjistí, že je spojuje nejen záliba v řízení. Společně naleznou způsob, jak se vyrovnat se svými traumaty a pocity viny, a jít dál. Drive My Car režiséra Rjúsukeho Hamagučiho je atmosférický snímek plný tajemství, hledání lidského porozumění a smíření. (Aerofilms)

bonovox

Oceňovaný snímok je pre vnímavého diváka, ktorý vie oceniť pomalšie tempo rozprávania, kvalitné herecké výkony a celkovú poetiku príbehu. 80% ()

Grimaldi

Další oceňování film uvedený v Cannes, dokonce držitel Oscara a já jsem znovu ve svém hodnocení rozpolcen. Témata jako láska, věrnost, pochopení, bolest a hlavně smrt jsou zde prezentovány v nádherných japonských kulisách, ve skvělém hereckém podání ústřední dvojce. Já se i tak bohužel na snímek nedokázal správně naladit. Možná je to moc dlouhá stopáž, možná mi jako nit proplétající se dějem vadila divadelní hra Strýček Váňa. Mé smíšené pocity asi nebudou odrážet většinu hodnotících. Obecně je to spíš film který si vás získá a nebo ho hned zavrhnete. Tak si ho pusťte ať zjistíte, jak konkrétně působí na vás. ()

Matei

Snímek Drive My Car od Hamagučiho ukazuje, jak se člověk vyrovnává se smrtí blízkého člověka, jak to je těžké a jestli je vůbec možné uvést život zpět do rovnováhy. Tento tříhodinový film to díky vynikajícím monologům a dialogům herců, s dobře propracovanými příběhy dokázal ztvárnit na jedničku. Ty tři hodiny určitě nevadí, protože je tak dostatek času na to, aby divák viděl, jak se daná postava vyvíjí. Atmosféra japonských megalopolí a přírody pak akorát dodává filmu na dokonalosti a diváka tak nenadchne jenom příběh jako takový, ale zároveň i okolí, které je jednoduše krásné. Citát:,, Ti, kdo přežijí, pořád myslí na ty mrtvé. Ty a já s tím musíme žít dál. Musíme žít dál.‘‘ ()

HellsAngel

Umenie napodobňuje život alebo život napodobňuje umenie? Drive My Car je neobyčajne silný film o obyčajných (no nemenej silných) ľudských príbehoch, ktorý nachádza podnetné paralely medzi osudmi svojich postáv a divadelnou hrou. V komorne inscenovaných rozhovoroch konfrontuje diváka s ťažkými otázkami o medziľudských vzťahoch aj živote všeobecne a nabáda k premýšľaniu spôsobom, ktorý z neho robí výživnú potravu pre dušu. Aj preto sa mi trojhodinová stopáž vôbec nezdala pridlhá. ()

Sopholojong

Divadlo filmovou formou... Vztahova "artovka" pre tych, ktori radi vyhladavaju pomale, "hadov uspavajuce" (zn. verbal) festivalovky ranku Sofia Coppola, alebo Jim Jarmusch. Ta trojhodinova dlzka je absolutne masakralna a dopozeral som to len s vypatim zrakovo-sluchovych sil. Sikmooka verzia "Green Book" bez vsetkej tej zabavnosti a dotahovania odlisnych charakterov, zato s poriadnou davkou depresie (strata dietata a manzelky), povrchnych postav, chladnych vztahov a sychraveho pocasia. Toko Miura ma svojim svojraznym charakterom personalnej soferky jedina zaujala. PS: Uvodne titulky rozbiehajuce sa az po styridsiatich minutach filmu som este nevidel. ()

sarulefilm

Dokážu pochopit, proč tento snímek Západ zaujal. Je to jiné a zkrátka zajímavé a exotické. Ta narativní i stylová estetika je prostě rozdílná třeba od v Hollywoodu. Zčásti je to i tím Murakamim, který je z vyprávění hodně cítit, a který má značně osobitý styl. A myslím, že každý se rád občas podívá na něco, na co by se běžně nepodíval. Takže jsem ráda, že se například díky Oscarů nebo Zlatým Glóbům dostal tento velmi působitý snímek do povědomí i divákům, kteří se o asijskou kinematografii nezajímají. Na filmu je vidět precizní zpracování a i přes pomalé tempo jsem se nenudila, člověk během sledování pomalu přejde do velmi melancholické nálady. Sledování je založeno na emocích a myslím, že se během děje otevře hned několik témat, které se mohou diváků dotknout. ()

Tranda

Příběh: 8/10; Drama: 9/10; Napětí: 7/10; Hudba: 7/10; Vizuál: 9/10; Atmosféra: 9/10; Zábavnost: 8/10; Herci: 9/10. 8/10 ()

Metuje

Mix jazyků byl příjemný, bavilo mě dívat se vlastně na nic (dlouhé cesty autem a nacvičování divadelní hry), 3 hodiny utekly jako voda, jen ten konec... Zkrátka nemám rád filmy "bez konce". Bylo to na mě až moc artový. Asi jsem čekal trochu víc něco jako Zelenou knihu, ale Murakami jako předloha mě měla varovat :) ()

SirAduard

Škoda že stopáž není o něco kratší, protože jinak je to velice povedené drama ze života, které poutavě vypráví o životních ztrátách a vyrovnání se s vlastními chybami. ()

Jurcekk

Myslel som, že to bude oveľa lepšie. Šak pekné nasnímané. Ale únavné a šušťalo to papierom ... Murakami... Na tri rázy som to dal... ()

Vlkopec

Minimalistický film, který i přes svoji olbřímí délku a nepatrnou akčnost nenudí hlavně díky výborným hereckým výkonům a námětům k zamyšlení. Hlavní hrdina se jmenuje Kafuka a na chvilku se dostane i na pobřeží :) ()

Belphegor

Byl jsem na to zvědavý, dlouhé filmy mi vůbec nevadi, ale tady jsem se poslední hodinu už netrpělivě vrtěl a vyhlížel konec....a on ne a ne přijít. Je to čirý art, ale na mě to už je moc. I když mám takové filmy rád, toto mi nesedlo. Má to mnoho úžasných momentů, ale žádný z nich silný. Film plyne opravdu pomalu a ještě pomaleji otvírá problematiky a vnitřní pocity. Katarze téměř nijaká a pointa filmu je rozcapaná, nepřijde mi, že je schovaná mezi řádky, spíš rozpuštěna na celé stránce papíru. A vím, že je to účel. Čekal jsem upřímně víc motiv "auta". Taky až na pár záběrů to není nijak kamerově vyčnívající. Takový Belfast mě mnohem víc překvapil, kolik toho do 90 minut dokázal vtisknout a to tady ma ani ne 70%. Asi to je tím, že ve mě dokázal vyvolat spoustu pocitů. U Drive my car mi přijde, že je opravdu musím hledat aneb "co chce básník říci?" Věřím, že svá hluboká témata má a diváky svou "hloubkou" najde, ale pro mě to není, ač věřím, že by mi námět v jiném podání mohl sednout. ()

tehol

závěr strhující (jak hra, tak hokkaido), ty 3 hodiny docela dost, ale vlastne nevim, kterou scenu bych skrtl, vsechno melo nejaky svuj vyznam ()

karelhura

Dal jsem na Imfa a dal tomu šanci, kupodivu jsem za ty 3 hodiny neusnul tudíž to nějaké ty kvality  mělo, ale přiznám se není to můj šálek kávy. Ne že bych se nudil ale dle mého vkusu trochu rozvláčné. ()

Ways

Nádherné! Člověk do toho musí plně proniknout a oddat se poezii toho příběhu.  Zpomalit a neustále číst mezi řádky... Film,  který opravdu vyžaduje klid,  správné naladění,  zapálenou svíčku a dobrý čaj,  nejlépe z japonska  :) ()

melmoth

Toto nie je „dobrý“ film. Označiť ho za skvelý je stále nepatrične slabé. Drive My Car má tú česť a výsadu radiť sa medzi hŕstku kinematografických počinov, ktoré prekračujú hranice audio-video média. Ide o transcendentálnu záležitosť, ktorá je viac, než čokoľvek iné dych-vyrážajúcim stelesnením fenomenálnych schopností všetkých zainteresovaných. Je to majstrovský kúsok. Ako hovorí postava Soni v Ujovi Váňovi: čo môžeme robiť, musíme žiť svoje životy. Obohaťte si ten váš o celuloidové stelesnenie excelencie. Tento export z krajiny vychádzajúceho slnka patrí na piedestál filmovej tvorby. Viac tu ()

MathLover

Jej, to bylo dobré...90%. Velmi vtipně přišly úvodní titulky až po "úvodním" filmu, který byl vlastně dosti konvenční (s již tisíckrát viděnou zápletkou).    Teprve potom se začne vyprávět ten "pravý" příběh o osamělosti, porozumnění a smíření.... Divák má při sledování pocit, že se na plátně odehrává cosi osudového, možná až transformativního. Film ve mě zůstane asi ještě dlouho... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

Jedna z nejvýraznějších hollywoodských ceremonií roku, tedy předávání prestižních Oscarů, se pomalu ale jistě blíží a dnes ve 14:18 místního času začal přímý přenos vyhlašování kompletních nominací… (více)

79. Zlaté glóby - výsledky

79. Zlaté glóby - výsledky

10.01.2022

Dnes v noci byly v kalifornském Los Angeles uděleny Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) Zlaté glóby za uplynulý rok 2021. Kvůli stále neutuchající kontroverzi kolem asociace a bojkotu… (více)

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

Nejlepší letošní filmy podle Baracka Obamy

19.12.2021

Jako každý rok, i letos si bývalý americký prezident a zároveň obří filmový fanoušek Barack Obama sedl, aby sestavil své oblíbené kulturní žebříčky. Vedle knížek tak došlo pochopitelně i na filmovou… (více)