Film bohužel postrádá Zolovu syrovost, beznaděj a naturalismus. Gervaisa je zpracování Zolova románu Zabiják a o to tam má jít nejvíce - o chlast. Ve filmu to skoro ani není poznat a tato adaptace je spíše o životě Gervasi, jak se postupně propadá až na samé dno. Bohužel to není tak vykresleno, jako v knize. Chybí tam ta bída, ten hnus a špína, která dělá knihu Zabiják velmi temnou a depresivní. Připadlo mi to spíchlé horkou jehlou, spousta scén za sebou, které přerůstaly spíše v zmatek, dramaturgie nepřesná a závěrečná část filmu nebyla dokončena do tragického konce. Možná bych tak vůbec nepřemýšlel, kdybych nečetl knihu a hodnotil bych i jinak. Takhle jde spíše o průměr. Nicméně Maria Schell v roli Gervaisi byla dobrá. Ostatní postavy jako Lantier, Coupé, manželé Loreiaxovi, domovníci Boucheovi nebo Virgínie, mě do rolí moc nepasovaly.(6.12.2016)

Začátek je přesně stejnej, jako v knížce, a opravdu se mi líbilo prostředí, které jsem si představoval opravdu hodně podobně. Avšak postupem času se snímek začíná vzdalovat od své předlohy a konec je úplně jiný. To ovšem rozhodně není nic špatného a pořád si dovolím říci, že je to jedním z lepších zfilmování nějaké knížky, co jsem zatím viděl. 8/10(10.2.2013)

Francouzský naturalismus není pro každého, zvláště pak Émile Zola a jeden z jeho románů, Zabiják. Francouzsko-italská adaptace je důstojné zpracování nelehkého tématu, která příliš netlačí na pilu, v detailech je mírnější než kniha, ale celkově ukazuje dost průkazný materiál ke kvalitě života nižších pařížských vrstev v období vlády Napoleona III., což byl jeden z účelů.(12.5.2016)

Film spíše inspirovaný Zolovým Zabijákem. Ale jak již tady bylo v komentářích řečeno, ve filmu nelze zachytit obsáhlý román, v němž jsou do nejmenších detailů vylíčeny život Gervaisy a její rodiny, soudobý pohled Paříže, jakož i život nejmenších sociálních skupin či (a zejména) jejich "utápení se" v alkoholu. Poté co jsem přečetl po druhé knihu, byl jsem zvědavý, jak se podařilo román zfilmovat - a myslím, že celkem přesvědčivě. A klobouk dolů i před herečkou, která ztvárnila hlavní roli Gervaisy.(24.8.2014)

Pravda že ta špína a nekonečný detailní záběr ženského boje v prádelně, poté i záběry na obličeje lidí cpoucí se kachnou, kterým kape mastné z brady, není pro každého. Avšak kniha je skvělá, příběh taky a film je věrným zpracováním -kromě konce, ale nijak mi ani tohle zakončení neubralo na filmovém zážitku. A hlavní herečka skvělá!(17.5.2016)