Den, kdy se zastavil čas

Day Time Ended, The

Sci-Fi / Dobrodružný / Horor

USA, 1979, 79 min

• dopitak

Opravdu se nedá. Je úžasné, jak moc se za poslední tři dekády rozvinuly filmové triky, v neprospěch tohoto filmu. Béčko je béčkem i ve své době, tyhle moduritová monstra co vyděsí leda tříletou Elišku jsou ale v dnešním světě ztrátou času. Jim Žok Ewing Davis a naprosto tupý scénář.(29.3.2015)

• curunir

,,...VIEŠ ČO TO JE ZAKRIVENIE ČASOPRIESTORU?" ,,NIE SOM SI ISTÝ, ŽE PRÁVE VIEM, ČO TO JE." ,,POCHYBUJEM, ŽE V TOM MÁ NIEKTO ÚPLNE JASNO..." __ Predovšetkým treba napísať, že text distribútora je v mnohom mylný a žiadni od ľudí nerozoznateľní roboti ani hrôzostrašné Mesta svetla sa vo filme nevyskytujú tak, ako je tu písané. Jediný robot, ktorý tu vystupuje je akýsi lietajúci mix fotoaparátu s kuchynským spotrebičom a či je Mesto svetla hrôzostrašne sa vôbec nedozvieme, keďže sa nakrátko panoramaticky objaví až v samom závere a naopak, na hrdinov príbehu má skôr optimistický dojem. Počas sledovania som neustále nadobúdal dojem, že sa jedná o adaptáciu nejakej (knižnej) predlohy, kde je všetko vysvetlené podstatne lepšie, pretože tu si divák na mnoho vecí musí urobiť názor sám, teda pokiaľ sa mu chce vo všetkom orientovať, pretože film obsahuje celý rad ,,WTF momentov" od čudesného prológu, ktorý, ako sa zdá, nakoniec nemá pre príbeh žiaden prínos (a scenárista sa v ňom akurát dobre zamotal) a spomínaný záver je tiež značne nelogický vzhľadom nato, aké ,,apokalyptický hrôzy" dovtedy rodina prežila. Ide síce o strašnú hlúposť, ktorej dávam podpriemerné hodnotenie, ale vo výsledku sa nato nepozerá zle. Má to príjemnú stopáž, hrá tu len sedem hercov a hrá tu tiež miestami slušná hudba a najmä je to množstvo rôznych špeciálnych efektov, ktoré plne zodpovedajú svojej dobe, avšak milovníci stop-motion animácie a maľovaných pozadí budú spokojní. Najväčším negatívom je teda slaboduché vysvetlenie deja a všetkých jeho príčin, pre ktoré by bol možno potrebný vyšší rozpočet. (12. hodnotenie, 1. komentár k filmu)(30.11.2014)