The Rutles (TV film)

The Rutles in All You Need Is Cash

All You Need Is Cash

Komedie / Hudební

Velká Británie / USA, 1978, 76 min

Kdo nezná historii parodovaných Beatles, nemůže tenhle film úplně docenit. Tohle je totiž tak skvělá parodie, až se mi chce pokleknout a Idlovi a všem ostatním okolo poděkovat. Skvělá hudba kopírující styl Beatles (některé skladby jsem si zamiloval... namátkou Livin' In Hope, Doubleback Alley, Piggy In the Middle, Chease and Onions), skvělé zparodování jejich historie, skvělé rozhovory se tehdejšími hudebními současníky, skvělé parodie na klipy a vystoupení Beatles, vlastně je skvělé téměř všechno. Je sice pravda, že filmu občas na moment dojde dech a vy musíte překlenout slabší pasáže, ale jinak je to velmi, VELMI zábavné. :) Vždyť to schválily i originály! :D(15.9.2010)

Až díky tomuto úžasnému dokumentu o neméně úžasných The Rutles jsem se dozvěděl o této kapele úplně vše. Dokument se zaměřuje na vznik bandu, první koncerty po pubech až po slavná turné po Británii, USA, Indii... Zároveň je obohacen o zajímavé rozhovory např. s Mickem Jaggerem či Paulem Simonem, kteří vzpomínali na Rutles (i po čase s jistou patrnou závistí v oku) a na společná setkání se členy bandu. Divák si při sledování zároveň uvědomí, jak odporně parazitická byla plagiátorská skupina hejsků z Liverpoolu, kteřá řadu písní The Rutles skoro kompletně (včetně melodií opsala) a která si dokonce dala hodně podobný název - The Beatles. Za každého ze skvělých členů The Rutles dávám hvězdu a jdu si šlehnout čaj se sušenkami. * * * *(11.1.2012)

Je třeba podotknout hned zkraje to hlavní - kdo nezná historii Beatles, ten The Rutles nemůže pochopit. Tohle je totiž velice dobrá a hlavně vtipná parodie na Beatles a přesně kopíruje nejvýznamnější milníky jejich kariéry. Zrovna tak se skvěle podařila hudba, o níž se nejvíc postaral Neil Innes, exčlen skupiny Bonzoo Dog Band (hraje Rona Nastyho, napodobujícího J. Lennona). Je tu ale i dost zajímavých herců i hudebníků, například Stiga O'Haru neboli George Harrisona hraje Ricky Fataar, který vystupoval s Beach Boys. Jen málokdo ví, že Eric Idle, hrající Dirka McQuicklyho, ve filmu vůbec nezpíval ani nehrál na baskytaru, protože to prostě neuměl - zaskakoval za něj Ollie Halsall. O The Rutles existuje obrovské množství mateirálu a myslím, že to je hodně zábavná věc, zvláště když se Innesovi a Idlemu podařilo do akce zatáhnout i Micka Jaggera a Paula Simona, kteří se uvolili zahrát si vrstevníky The Rutles. Skutečný George Harrison se podílel na produkci a skutečně si ve filmu zahrál roličku televizního reportéra. Jak se dá očekávat, tvůrci narazili u Lennona svým vykreslením Nastyho partnerky Chasity. Nezbývá než opakovat, pokud znáte písničky Beatles, zaposlouchejte se do The Rutles a hledejte podobnost se skladbami Beatles. Pokud vám 60. léta v hudbě nic neříkají, dívejte se na to, co máte rádi, ale ne na All You Need Is Cash od The Rutles. Nepochopíte to.(7.6.2008)

Aneb jak by vypadal Erikův skeč v Cirkusu, kdyby na něj dostal hodinu a půl, potřebný rozpočet a čas. Jeho klasický zarputile vážný reportér nás provádí po historii jedné Liverpoolské skupiny, která víc než trochu připomíná skutečnou historii legendárních Beatles. Tvůrci si s parodickou kapelou vyhráli - složeno bylo zhruba patnáct skladeb, které jsou ve svém aranžmá a stylu lahůdkově analogické ke skutečným beatlsáckým sklatbám (All you need is love / Love life, Help! / Ouch!, ...), brilantně napodobili slavný humor jejich členů na fiktivních tiskových konferencích, natočili (samozřejmě taktéž fiktivní) vzpomínkové rozhovory s několika velkými současníky Beatles / Rutles - Mickem Jaggerem, Paulem Simonem, ... To všechno v v duši pythonovských tradic, které zvýrazňuje jak samotný Idle v roli komentátora/ Dirka McQuicklyho, účast Michaela Palina, tak určitá skečovitost jednotlivých sekvencí... Poctivé čtyři hvězdy, pátou eventuálně přihodím po dalším zhlédnutí. Mimochodem, jde o první filmovou roli Billa Murrayho, jeho dvacetisekundová scéna stojí za to ;-) 80%(2.2.2007)

"První album točili dvacet minut, druhé ještě déle." Pololegendární dokument o jedné liverpoolské kapele, jejíž členové nosili těsné kalhoty, nelegálně chlastali čaj a rozpoutali spontánní Rutlemánii, jistě potěší každého, kdo si někdy pobrukoval All You Need Is Love (Cash). Jako fanda Beatles, kteří hráli ve stejném čase i prostoru, ale přesto někde úplně jinde, musím konstatovat svou spokojenost se snímkem, avšak krysí úlet nemůže brouččímu yeah-yeah přes veškerou snahu konkurovat.(2.2.2012)

• - Snímek vznikl pro britskou televizi. V USA a v Austrálii byl však uváděn v kinech. (contrastic)

• - První myšlenku vytvořit The Rutles pojal Eric Idle při svém pobytu ve Francii. Požádal Neila Innese o písničky a v roce j1976 představil na popud Lorna Michaelse v pořadu Saturday Night Live jednu písničku a scénku o The Rutles. Kladná reakce publika rozhodla o tom, že se Idle pustil do televizního filmu. (Robbi)

• - Dan Aykroyd, hrající miniroličku producenta Briana Thigha, muže, který odmítl uzavřít smlouvu s The Rutles, řekne ve svém výstupu pouhá čtyři slova. (Robbi)