foto

Michael Palin

  • nar. 5.5.1943 (77 let)
    Sheffield, hrabství York, Anglie, Velká Británie

Biografie

Graham Chapman: Pan Wentworth mi prostě řekl, abych sem přišel a řekl, že v mlýně je nějaký problém, to je všechno! Nečekal jsem Španělskou inkvizici!

[zazní mohutný disharmonický akord]

[Lítačky se otevřou a Kardinál Ximinez Španělský [Michael Palin] vstoupí, doprovázen dvěma mladšími kardinály. Kardinál Biggles [Terry Jones] má leteckou kuklu a brýle na hlavě. Kardinál Fang [Terry Gilliam] se divně šklebí, kroutí očima a je prostě Kardinál Fang]

Palin: NIKDO nečeká Španělskou inkvizici! Naší hlavní zbraní je překvapení... Překvapení a strach, strach a překvapení... Našimi dvěma hlavními zbraněmi jsou strach a překvapení... A nemilosrdná výkonnost... Našimi třemi hlavními zbraněmi jsou strach, překvapení a nemilosrdná výkonnost... A téměř fanatická oddanost Papeži. Našimi čtyřmi... Ne... Do naší hlavní výzbroje... Mezi naše zbraně... patří takové prvky jako strach, překvapení... Zkusím přijít ještě jednou.


Michael Edward Palin (čti Pejlin) se narodil 5. května 1943 v Sheffieldu v Yorkshiru v Anglii svým rodičům. Jeho otec Edward byl manažerem a inženýrem v továrně na toaletní papír a matka Mary dcerou nejvyššího Šerifa z Nottinghamu. Michael strávil většinu dětství doma na Whitworth Road v Sheffieldu s o 9 let starší sestrou Angelou (1992 spáchala sebevraždu). Tam také chodil do Birkdaleské přípravky, kde se poprvé setkal s divadlem (hrál Marthu Cratchit ve hře podle Charlese Dickense Vánoční koleda a spadl z podia). Přestože nepocházel z bohaté rodiny, studoval na stejné soukromé střední škole v Shrewsbury, jako o něco dříve jiný britský satirik a komik Peter Cook. 1962 se dostal na Oxfordskou univerzitu na Brasenose College v oboru historie.

“It's...“

Nedlouho po příchodu na Oxford začal hrát divadlo s Brightside and Carbrook Co-Operative Society Players', jejímž členem byl také jeho budoucí montypythonovský partner Terry Jones, s nímž se spřátelil. Za své herectví získal Best Perf Gent Award na festivalu dramatu v Bradfordu. Michael i Terry spolu napsali a hráli v jedné z tehdejších nejúspěšnějších univerzitních revue HANG DOWN YOUR HEAD AND DIE, která v březnu 1964 přešla z Oxfordu do londýnského Comedy Theatre. Na festival v Edinburghu 65 napsal, režíroval i hrál v jiné revue THE OXFORD LINE. No a taky si vypůjčil nějakou tu učebnici o dějinách, protože získal diplom za moderní historii.

“Jeden z nejdůležitějších dnů mého života byl, když jsem se naučil jezdit na kole.“

Po Oxfordu trávil Michael nějaký čas v Bristolu, kde uváděl hudební šou pro mladé NOW! společnosti TTW - Television Wales and West. Spolupracoval tehdy hlavně s Terry Jonesem (THE LOVE SHOW, KEN DODD SHOW, BILLY COTTON BANDSHOW, THE ILLUSTRATED WEEKLY HUDD, COMPLETE AND UTTER HISTORY OF BRITAIN) a patřili i k autorskému týmu (společně s Johnem Cleesem a jinými) šou THE FROST REPORT, která získala Zlatou Růži z Montreaux. 1966 se oženil s Helen Gibbins, dcerou farmáře, s níž žije dodnes. Mají spolu tři děti Thomase (1969), Williama (1971) a Rachel (1975). 1967 se s Terry Jonesem dali dohromady s Erickem Idlem a Terry Gilliamem a vymysleli pořad pro děti DO NOT ADJUST YOUR SET, který získal Prix Jeunesse na Mnichovském TV Festivalu. 1968 se objevil v satiře Johna Cleese a Grahama Chapmana HOW TO IRRITATE OTHER PEOPLE.

“Lidé z Monty Pythonu i po těch pětadvaceti letech šílí, což mi připadá neuvěřitelné.“

A pak už netrvalo dlouho a dostali od BBC příležitost natočit svůj trhlý, ujetý, satirický, inteligentní a nedlouho po vzniku legendární sled scének a skečů MONTY PYTHONŮV LÉTAJÍCÍ CIRKUS. Je mu přisuzováno autorství několika kultovních skečů (Drvoštěpova píseň, Španělská inkvizice). Jeho zamilovaným výtvorem je ale Rybí políčkovaná, kdy se s Johnem Cleesem fackují rybami. Ale nic netrvá věčně, a tak skončil po čtyřech letech i Cirkus se 45 díly. K Monty Pythonu se vrátili ještě později, když natočili tři celovečerní příběhy. Také účinkovali v mnoha živých představeních, z nichž v tom v HOLLYWOOD BOWL přivedli Ameriku k šílenství. Dokonce jej diváci zvolili za nejkrásnějšího Pythona a jedna fanynka mu to potvrdila v Hollywoodu mohutným obětím, z jehož sevření mu museli pomáhat přátelé.

“Z doby, kdy jsem vyrůstal v Sheffieldu si pamatuju fronty po celé ulici. Tehdy byla návštěva kina něco opravdu speciálního. Bylo to nepoměrně skutečnější a příjemnější, než dnešní multiplexy.“

V následujících letech spolupracuje často s ostatními Pythony na šou, divadelních hrách, knihách i filmech (Their Finest Hours – divadelní hra v Sheffieldu 76, Montypyhonscrapbook, Monty Python Live At City Center – hra v New Yorku 76, ŽVAHLAV, ZLODĚJI ČASU, RUTLES, BRAZIL, RYBA JMÉNEM WANDA, SECRET POLICEMAN'S BALL, DIVOKÁ STVOŘENÍ). Jeho nejúspěšnější TV šou, tentokrát ve stylu dvacátých let o anglickém školákovi pojmenovaná Tomkinson's Schooldays, měla takový úspěch, že vzniklo celkem devět samostatných epizod pod souhrným názvem NESKUTEČNÉ HISTORKY. Ty získaly Broadcasting Press Guilds Award za nejlepší komediální sérii roku 1977.

1982 si sám napsal na tělo MISIONÁŘE o knězi z Afriky, který má za úkol po návratu do Anglie povznést místní padlé ženy. Jenže na to jsou potřeba peníze a jediná, kdo by mohl jeho práci sponzorovat je lady Amesová2 (Maggie Smith), která však žádá protislužbičku. Nemanželský sex. S Maggie si ještě zahrál v SOUKROMÉ SLAVNOSTI, která však již nebyla tak úspěšná. Sadistický mučitel Jack Lint v Gilliamové BRAZILU bývá považován za jeho nejlepší ztvárnění filmové postavy, přestože Michael sám má nejraději centuriona Nisuse Vlhkuse (ang. Nisus Wettus) posílajícího odsouzence ke krucifixaci v ŽIVOTĚ BRIANA. V Cleesových projektech RYBA JMÉNEM WANDA se zhostil role koktavého lupiče Kena (zde využil vady řeči svého otce) a v DIVOKÝCH STVOŘENÍCH si zahrál ukecaného přírodovědce Bugsyho.

Jeden mladý horal jménem Trich
moc miloval svoji horalskou tyč.
S dřevěnou špacírkou,
mluvíval hantýrkou,
když ji ztratil, byl z toho celý pryč.


Michael se též stal uznávaným spisovatelem. V osmdesátých a devadesátých letech napsal mnoho knih, několik ve spolupráci s Terry Jonesem (Bert Fegg's Nasty Book for Boys and Girls) a jiné sám (Small Harry and the Toothache Pills, The Mirrorstone, Cyril and the Dinner Party, Cyril and the House of Commons). 1985 mu vyšla kniha limericků, což je vlastně zvláštní druh básniček (ukázka výše) a 1995 jeden vážnější román Hemingway's Chair o pošťákovi, který ve svém spisovatelském idolu nachází sílu vzdorovat změnám, jež moderní doba přináší jeho práci.

“Nejsem nijak výtečný kuchař, ani úžasný umělec. Ale miluju umění a dobré jídlo a to ze mě dělá ideálního cestovatele.“

Přesto jsou jeho nejslavnější knihy založené na cestách po světě. Ano, Michael se stal jedním z nejslavnějších cestovatelů naší doby. Dokonce ho časopis Wanderlust nominoval jako jednoho z deseti největších cestovatelů všech dob. Navíc jediný žijící. Na deváté pozici jen těsně následuje za Jurijem Gagarinem (8), Kryštofem Kolumbem (5) a Jamesem Cookem (1).

Na svých cestách po celém světě prožil mnohá nebezpečenství a těžkosti, jako zlámaná žebra, výšková nemoc či ho břitvou holil jeden indický slepý holič. Také mu naštvaný dav ukamenoval auto či mu některý z místních zubařů mu pomohl k bolesti zubů. Otřesy mozku a střevní potíže byly tím nejmenším, co jej potkalo.

První cesta, již Michael podstoupil, byla úplně obyčejná. Šlo o krátkou vyjížďku vlakem z Londýna do Kyle of Lochalsh na západě Skotska pro BBC sérii Great Railway Journeys of the World (1980).

"A jeden z nich se otočil na mě a říká: 'Ó můj Bože! Eric Idle!' ”

A i proto se BBC znovu obrátila na Michaela, když 1989 plánovali natočit cestu Verneovy postavy Fíliase Foga ze stejnojmenného románu CESTA KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ (během natáčení si zahrál turistu v davu v nějakém egyptském snímku). Michael cestoval stejným způsobem, jako Fog a přestože časový limit ubral prostoru na poznání jím navštívených míst, byl to cestopis ze všech nejúspěšnější. Následovalo OD PÓLU K PÓLU (1992) – cesta po 30° východní délky od severu k jihu Země. Při své nejdelší výpravě (přes 240 dní) procestoval všechny země u pobřeží Pacifiku pouze s čtyřdenní přestávkou, kdy nedlouho po úspěšné operaci nádoru na mozku navštívil v nemocnici svou ženu. Byl dokonce prvním, kterému bylo povoleno vydat se s kamerou do vnitrozemí rudé Číny (KOLEM DOKOLA, 1997 během jehož natáčení si v Austrálii zahrál surfaře v místní polévkové opeře HOME AND AWAY). V HEMINGWAYOVĚ DOBRODRUŽSTVÍ (1999) procestoval všechna místa spojená s titulní postavou. Jeho posledními projekty byly NA SAHAŘE (2002) a DO HIMALÁJE (2004). Každý byl perlou a všechny obdržely mnoho cen jak pro filmové, tak knižní i audio zpracování.

Kromě mnoha cen za konkrétní díla mu 31. prosince 1999 britská královna Alžběta II. udělila titul CBE (Commander of the Order of the British Empire) za jeho služby televiznímu dramatu a cestovatelství a 1. ledna 2005 se umístil na třicáté pozici v žebříčku nejlepších komiků všech dob zpracovaného britským televizním kanálem Chanell 4.

“Jistě, že je obrovský rozdíl v našem materiálním zajištění, náboženské výchově a všem tom ostatním. Ale rodina, domov, vzdělání vašich dětí, vaše naděje na budoucnost, to jsou věci, které dokáže celý muslimský svět snadno sdílet se svými protějšky v Americe.“

(Za několik neocenitelných informací a pár doplnění děkuji CSFD uživateli woodymu - poznámka autora)

J "monolog" D

Herecká filmografie

Filmy

2017 Ztratili jsme Stalina
2015 Absolutely Anything
2014 Monty Python živě (převážně)
2013 Naše noviny slouží dvakrát (TV film)
2012 Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Chapmana
2011 Velká vánoční jízda
2008 The Last Day of WW1
2007 Sob Robbie a blízká setkání stádního druhu (TV film)
2003 Education Tips No. 41: Choosing a Really Expensive School
2001 Monty Python Live
1999 2000 Today (TV film)
Pythonland (TV film)
1998 Live from the Lighthouse (TV film)
1997 Divoká stvoření
1996 Vrbičky pod sněhem (TV film)
Žabákova dobrodružství
1995 Comic Relief (TV film)
Kamarád vítr (TV film)
1993 Vyberte si svou třídu (TV film)
1991 Američanka
1989 A Night of Comic Relief 2 (TV film)
Inar gahined
Parrot Sketch Not Included: Twenty Years of Monty Python (TV film)
1988 Ryba jménem Wanda
1985 Brazil
1984 Dress, The
Soukromá slavnost
1983 Monty Pythonův smysl života
The Crimson Permanent Assurance
1982 Misionář
1981 The Box
Zloději času
1979 Henry Cleans Up
Život Briana
1978 The Rutles (TV film)
1977 Red Dress (TV film)
Žvahlav
1975 Monty Python a Svatý Grál
Three Men in a Boat (TV film)
1973 Is This a Record?
1972 Monty Python: International Philosophy
1971 A teď něco úplně jiného
Euroshow 71 (TV film)
Monty Python's Fliegender Zirkus (TV film)
1968 How to Irritate People (TV film)

TV seriály

2019 Worzel Gummidge (TV seriál)
2018 Jarmark marnosti (TV seriál)
Slečna Sharpová si nachází přátele (E02)
Slečna Sharopová tváří v tvář nepříteli (E01)
2015 Břinčíci (TV seriál) - vyp.
2014 Remember Me (TV seriál)
2013 Griffinovi (TV seriál) - a.z.
Space Cadet (S11E09) - a.z.
1994 Palin's Column (TV seriál)
1991 G.B.H. (TV seriál)
1990 Nicholas Craig, the Naked Actor (TV seriál)
1988 Home and Away (TV seriál)
1983 News Is the News, The (TV seriál)
1982 Comic Roots (TV seriál)
1979 Innes Book of Records, The (TV seriál)
Neskutečné historky (TV seriál)
Roger, příslušník vládnoucí třídy (S02E03)
Zlatý Gordon (S02E02)
Whinfreyho poslední případ (S02E01)
1977 Neskutečné historky (TV seriál)
Pařát a jeho kletba (S01E06)
Žáby překračují Andy (S01E05)
Vražda na zámku Moorstones (S01E04)
další epizody (5)
1976 Neskutečné historky (TV seriál)
Tomkinsonova školní léta (S01E01)
1974 Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
Party Political Broadcast (S04E06)
Mr. Neutron (S04E05)
Hamlet (S04E04)
další epizody (6)
1973 Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
The British Showbiz Awards (S03E13)
A Book at Bedtime (S03E12)
Dennis Moore (S03E11)
1972 Full House (TV seriál)
Pebble Mill (TV seriál)
Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
E. Henry Thripshaw's Disease (S03E10)
The Nude Man (S03E09)
The Cycling Tour (S03E08)
další epizody (10)
1970 Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
Royal Episode 13 (S02E13)
Spam (S02E12)
How Not to Be Seen (S02E11)
další epizody (13)
1969 Complete and Utter History of Britain (TV seriál)
Hark at Barker (TV seriál)
Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
Intermission (S01E13)
The Naked Ant (S01E12)
The Royal Philharmonic Orchestra Goes to the Bathroom (S01E11)
další epizody (13)
1968 Broaden Your Mind (TV seriál)
1967 A Series of Bird's (TV seriál)
Do Not Adjust Your Set (TV seriál)
Twice a Fortnight (TV seriál)

Dokumentární

2020 Peter Sellers: A State of Comic Ecstasy (TV film)
2019 Final Ascent: The Legend of Hamish MacInnes
George Harrison a Handmade Films
2018 A Life on Screen: Michael Palin (TV film)
Michael Palin v Severní Koreji (TV seriál)
2014 50 Years of BBC2 Comedy (TV film)
Monty Python's Best Bits (mostly) (TV seriál) - a.z.
Monty Python: The Meaning of Live (TV film)
2013 David Frost: Hello, Good Evening & Farewell (TV film)
Frost on Sketch Shows (TV film)
Michael Palin in Wyeth's World (TV film)
Politics on Track (TV film)
Sir David Frost: That Was the Life That Was (TV film)
The Meaning of Monty Python
2012 Brazílie očima Michaela Palina (TV seriál)
2011 QI Genesis (TV film)
Sir George Martin: Producent (TV film)
2009 Monty Python - málem pravda (TV seriál)
2008 Around the World in 20 Years (TV film)
Monty Python Conquers America (TV film)
Monty Python: Before the Flying Circus (TV film)
Poslední den 1. světové války (TV film)
The Seventh Python
2007 Hitler: The Comedy Years (TV film) - a.z.
Nová Evropa očima Michaela Palina (TV seriál)
The Comedy Map of Britain (TV seriál)
The Secret Life of Brian
2006 50 Films to See Before You Die (TV film)
TV's 50 Greatest Stars (TV film)
The 50 Greatest Comedy Films (TV film)
2005 Britain´s 50 Greatest Comedy Sketches (TV film)
South Bank Show: Eric Sykes, The (TV film)
The 50 Greatest Documentaries (TV film)
2004 Do Himálaje s Michaelem Palinem (TV seriál)
George Harrison: The Dark Horse Years 1976-1992
2003 Comedy Connections (TV seriál)
The Meaning of Making 'The Meaning of Life'
2002 Life on Air (TV film)
Na Sahaře s Michaelem Palinem (TV seriál)
2001 How to Use Your Coconuts
Human Face, The (TV seriál)
The Quest for the Holy Grail Locations
2000 Neznámý Peter Sellers (TV film)
1999 30 Years of Monty Python: A Revelation (TV film)
Hemingway Adventure (TV seriál)
1997 Full Circle with Michael Palin (TV seriál)
1994 Velké vyhlídkové železnice (TV seriál)
1993 It's the Monty Python Story (TV film)
1992 Od pólu k pólu (TV seriál)
1990 Ex-S (TV seriál)
1989 Around the World in 80 Days (TV seriál)
1988 Nelson Mandela 70th Birthday Tribute (koncert)
1985 What Is Brazil? (TV film)
1980 Great Railway Journeys of the World (TV seriál)
1977 To See Such Fun
1974 Monty Python & the Holy Grail Location Report (TV film)

Video kompilace

2006 To nejlepší podle Erica Idlea (video kompilace)
To nejlepší podle Grahama Chapmana (video kompilace)
To nejlepší podle Johna Cleese (video kompilace)
To nejlepší podle Michaela Palina (video kompilace)
To nejlepší podle Terryho Gilliama (video kompilace)
To nejlepší podle Terryho Jonese (video kompilace)

Divadelní záznam

2012 The Secret Policeman's Ball (divadelní záznam)
2010 Monty Python: Copak je to za Mesiáše... (divadelní záznam)
1989 The Secret Policeman's Biggest Ball (divadelní záznam)
1984 The Secret Policeman's Private Parts (divadelní záznam)
1982 Monty Python v Hollywoodu (divadelní záznam)
The Secret Policeman's Other Ball (divadelní záznam)
1979 The Secret Policeman's Ball (divadelní záznam)
1976 Monty Python Meets Beyond the Fringe (divadelní záznam)

Scenáristická filmografie

Filmy

2014 Monty Python živě (převážně)
2003 Best of the Two Ronnies: Volume 2, The
Education Tips No. 41: Choosing a Really Expensive School
2002 Best of the Two Ronnies, The
Eric Idle: Exploits Monty Python
2001 Monty Python Live
1991 Američanka
1989 Parrot Sketch Not Included: Twenty Years of Monty Python (TV film)
1988 Number 27
Sžíravá vášeň
1983 Monty Pythonův smysl života
1982 Misionář
1981 The Box
Zloději času
1979 Henry Cleans Up
Život Briana
1975 Monty Python a Svatý Grál
1973 Is This a Record?
Secrets (TV film)
1971 A teď něco úplně jiného
Monty Python's Fliegender Zirkus (TV film)
1970 Marty Amok (TV film)

TV seriály

1985 Screen Two (TV seriál)
1979 Neskutečné historky (TV seriál)
Roger, příslušník vládnoucí třídy (S02E03)
Zlatý Gordon (S02E02)
Whinfreyho poslední případ (S02E01)
1977 Neskutečné historky (TV seriál)
Pařát a jeho kletba (S01E06)
Žáby překračují Andy (S01E05)
Vražda na zámku Moorstones (S01E04)
další epizody (5)
1976 Neskutečné historky (TV seriál)
Tomkinsonova školní léta (S01E01)
1975 The Punch Review (TV seriál)
1974 Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
Party Political Broadcast (S04E06)
Mr. Neutron (S04E05)
Hamlet (S04E04)
další epizody (6)
1973 Black and Blue (TV seriál)
Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
The British Showbiz Awards (S03E13)
A Book at Bedtime (S03E12)
Dennis Moore (S03E11)
1972 Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
E. Henry Thripshaw's Disease (S03E10)
The Nude Man (S03E09)
The Cycling Tour (S03E08)
další epizody (10)
1970 Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
Royal Episode 13 (S02E13)
Spam (S02E12)
How Not to Be Seen (S02E11)
další epizody (13)
1969 Complete and Utter History of Britain (TV seriál)
Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
Intermission (S01E13)
The Naked Ant (S01E12)
The Royal Philharmonic Orchestra Goes to the Bathroom (S01E11)
další epizody (12)
1968 Broaden Your Mind (TV seriál)
Horne A'Plenty (TV seriál)
1967 A Series of Bird's (TV seriál)
Do Not Adjust Your Set (TV seriál)
Twice a Fortnight (TV seriál)
1966 Frost Report, The (TV seriál)
The Late Show (TV seriál)
1958 A Christmas Night with the Stars (TV seriál)

Dokumentární

2013 Michael Palin in Wyeth's World (TV film)
2012 Brazílie očima Michaela Palina (TV seriál)
2008 Around the World in 20 Years (TV film)
2007 Nová Evropa očima Michaela Palina (TV seriál)
2004 Do Himálaje s Michaelem Palinem (TV seriál)
2002 Na Sahaře s Michaelem Palinem (TV seriál)
1999 30 Years of Monty Python: A Revelation (TV film)
Hemingway Adventure (TV seriál)
1997 Full Circle with Michael Palin (TV seriál)
1994 Velké vyhlídkové železnice (TV seriál)
1992 Od pólu k pólu (TV seriál)
1990 Ex-S (TV seriál)
1989 Around the World in 80 Days (TV seriál)
1980 Great Railway Journeys of the World (TV seriál)

TV pořady

1971 The Two Ronnies (TV pořad)
1968 Frost on Sunday (TV pořad)
Marty (TV pořad)

Video kompilace

2006 To nejlepší podle Erica Idlea (video kompilace)

Divadelní záznam

1982 Monty Python v Hollywoodu (divadelní záznam)
1976 Monty Python Meets Beyond the Fringe (divadelní záznam)

Režijní filmografie

TV seriály

1982 Comic Roots (TV seriál)

Host

TV pořady

2015 Mel & Sue (TV pořad)
2014 Monty Python's Personal Best (TV pořad)
2007 The Graham Norton Show (TV pořad)
2006 The Agenda with Steve Paikin (TV pořad)
The ONE Show (TV pořad)
2004 Ronnie Barker: A BAFTA Tribute (TV pořad)
2002 Billy Connolly: A BAFTA Tribute (TV pořad)
1999 Comic Relief: The Record Breaker (TV pořad)
1998 Monty Python's Flying Circus: Live at Aspen (TV pořad)
1997 Unseen Frank Skinner TV Show, The (TV pořad)
1988 Comic Relief (TV pořad)
1987 Grand Knockout Tournament, The (TV pořad)
1982 OTT (TV pořad)
1975 Les rendez-vous du dimanche (TV pořad)
1972 The Midnight Special (TV pořad)
1968 Frost on Sunday (TV pořad)
Marty (TV pořad)
1965 Jackanory (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(193)