Nechvalně proslulý Josef Jelínek, přezdívaný Harry, se do povědomí veřejnosti zapsal oslnivou dráhou podvodníka mezinárodního formátu. Exkluzivní obchod (podvod) s prodejem Karlštejna mu vynesl tehdy třicet tisíc dolarů v podobě zálohy z odprodání "jeho" hradu.
V televizní komedii Velká sázka o malé pivo však nejde o rekonstrukci případu na základě historických skutečností. Pouze fakt, že se tak stalo, posloužil za námět Gustavu Oplustilovi pro hudebně zábavnou komedii, kterou v roce 1981 natočil režisér Vít Hrubín.
A tak se píše rok 1946, je krásný letní den. V jedné pražské kavárně právě probíhá rozhovor mezi známou firmou galérky Moutelíkem a Srnečkem - profesionálním podvodníkem, všeobecně nazývaným "inženýr"... (oficiální text distributora)

TV spot

Lima

Ano, veřejně se s odstupem přiznávám, že Josef Jelínek, ten nechvalně známý lump, co prodal Karlštejn a trolejovou dráhu v Praze, tak ten je mým prastrýcem z matčiny strany. Normálně bych se tím chlubil častěji, protože mít takového grázla v rodině je – jak to říct – interesantní (?), fotogenické (?) :o), vždyť naše švejkovské povahy vždycky nadržovaly Jánošíkům a podobným lumpům, kteří bohatým brali a chudým….nedávali nic (ehm). Co ale Jelínkovi nemohu odpustit (a proto ho skoro vůbec u známých nezmiňuju), to byly jeho antisemitské postoje, které mi vždycky byly odporné a proti srsti. Po válce tahle černá ovce naší rodiny sbalila kramle a odtáhla do Itálie, kde Harry prožil velmi úspěšnou malířskou kariéru, že si dokonce vysloužil i pozvání u papeže. Ale to už je jiná etapa jeho života, která už šla zcela mimo naší rodinu. Nám zbyla jenom jedna jeho společná fotka s mojí prababičkou a dalšími členy rodiny a občasný zájem spisovatelů, kteří nás sem tam žádají o fotografické materiály a další podklady…..No a film samotný? Zcela průměrná, nevtipná taškařice, o kterou bych ani okem nezavadil, nebýt mých rodinných vazeb. ()

Oskar

Zápletka s poválečným podvodníkem, schopným prodeje Karlštejna, je velice vděčná a v tomhle tv filmu bohužel využitá tak napůl. Oldřich Kaiser se snaží, jako vždy sympatický je i Jiří Lábus, ale dalo se z toho vyždímat mnohem, mnohem víc a třeba hudební vsuvky pokládám za zcela zbytečné a rušivé a obsazení Stanislavy Bartošové, Jiřího Cízlera a některých dalších herců za omylné. Mohla to být bomba, je to ale průměr. ()

Jara.Cimrman.jr

"Tato doba aristokracii nepřeje." Mám vcelku rád české historické památky, takže bych rozhodně Karlštějn neprodal prvnímu americkému milionáři, kterého potkám. Velké Losiny určitě, Křivoklát snad, ale Karlštejn pouze v balíčku s Bouzovem a Kostí. Tady se však prodejem Karlštejna činí buržoázní pracháč idiotem, což je záležitost, pro kterou mám tradiční slabost i v civilním životě. Jistě by se celá finta dala hodně zdokonalit, ale je to jen televizní film a z tohoto úhlu pohledu na něj snad ani nelze mít nějaké větší nároky. ()

D.Moore

Na odreagování celkem vhodné. Stejně jako mnohým i mně vadily písně, které ve filmu zněly zřejmě z toho důvodu, aby navodily atmosféru doby. Zbytečné. Na YouTube ostatně najdete (kromě celého filmu) jejich sestřih - trvá téměř čtvrt hodiny, a to je až až. Jinak samozřejmě pochvala pro Oldřicha Kaisera, který se chová senzačně snobsky, a Jiřího Lábuse, jehož zlodějíček nemá chybu. Jiří Císler výjimečně nevadil. Nejvíce ze všech mě pobavila scéna s předáváním dokumentace - Kaiserova mimika při otevření nesprávného kufru plného cigár "palmal" je jedinečná. ()

Pepinec

Mohl jsem přistoupit k početnému zástupu oveček a omezit se na obligátní znaleckou frázi "z námětu se dalo pochopitelně vyždímat mnohem víc", mohl jsem napsat, že režisér tohoto filmu byl otec jistého voidindiga, mohl jsem být stejně vtipný, jako fleker, ale já si řekl ne! Místo toho vám napíšu, že na československý televizní film z roku 1981, ve kterém se objevuje několik rozporuplných osobností, je to více než stravitelná podívaná. Ten humor tam je, vážení, jen se neservíruje po lopatě, jak jsme teď zvyklí... ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe a na hrade Karlštejn. (dyfur)