Nechvalně proslulý Josef Jelínek, zvaný Harry, se do povědomí české prvorepublikové veřejnosti zapsal oslnivou dráhou podvodníka mezinárodního formátu. Exkluzivní obchod (podvod) s prodejem hradu Karlštejn mu tehdy vynesl třicet tisíc dolarů v podobě zálohy na odprodej „jeho“ hradu. V tomto filmu však nejde o rekonstrukci případu na základě historických skutečností. Základní fakta jen posloužila autoru G. Oplustilovi jako námět komedie, kterou pro televizi v roce 1981 natočil režisér V. Hrubín. Píše se rok 1946 a příběh nás zavádí do jednoho výtečného baru mezi postavy pražské galerky. Profesionální podvodník, všeobecně nazývaný „Inženýr“ (O. Kaiser), se vsadí s kapsářem Franzem (J. Lábus), že bohatému Američanovi (A. Januš), který je momentálně v Praze, prodá hrad Karlštejn… (Česká televize)

Choucas

Fajn komedie, ve který exceluje Oldřich Kaiser. A že ten Harry Jelínek měl sakra koule, tohle skusit, byl to geniální chlap. Odpočinková záležitost, která dokáže opravdu pobavit, nicméně bez té hudby by to možná bylo eště o něco lepší. Z tohoto námětu by šlo dostat opravdu o mnoho víc, ale proč? Takhle to má kouzlo, atmosféru, a je to originál. Film u kterýho by jsem si uměl představit remake, klidně znovu s Kaiserem ve hlavní roli. Pokud hledáte něco zábavnýho, s námětem kterej se vážně stal a zní opravdu neuvěřitelně, s tím že je to českej film, jděte do toho. Zklamáni nebudete ! :) Dávám 5 hvězdiček, opravdu jsem se bavil. ()

Herbert007

Kdysi pro mě kultovní záležitost, když jsem to viděl s odstupem, tak už mi to tak úplně super nepřišlo, ale pořád to má svoje kouzlo ()

Ware

Veľmi podarená komédia so skvelou hudbou a dobrou povojnovou atmosférou. Trojica Kaiser, Lábus, Císler ma jednoducho baví **** ()

PORTER44

Průměrná komedie i když hraje ve filmu jedna z nej dvojic českých komiků tak žádná velká zábava se nekoná,žádné extra skeče nebo humorné scény.Parta v čele s O.Kaiserem si hrají na podvodníky kteří nakonec chtějí střelit Karlštejn. ()

Ehrmantraut

Je to skvělý film, pokud přistoupíte na formu jeho vyprávění. Jeho forma je většinu času na hraně parodie. Souhlasím s komentářem Oskara, že obsazení Stanislavy Bartošové působí rušivě, snad ještě dva herci nebo spíš dvě postavy mi vadí. Dva klauni jednoduše nejsou úplná trefa do černého. Jinak je to ale herecký koncert, především koncert Oldřicha Kaisera a Jiřího Císlera. Jasně, jejich poloha jde až na hranu vkusu a hratelnosti, ale oba pánové si to velmi dobře uvědomují a vědí kde se pohybují. Limonádový Joe jde po podobné hraně. Joe je samozřejmě o level víš, ale je to podobná hrana. Herci přehrávají a ví o tom. Když na to přistoupíte i vy, budete se královsky bavit. Nebudete se snad bavit ani tak příběhem nebo nečekaným (čekaným) koncem, ale velmi vtipným a trefným vykreslením atmosféry a především postav a postaviček v poválečné Praze ()

Jirkacek

Velká sázka o malé pivo mne hodně pobavila, když jsem snímek viděl kdysi v mladém věku poprvé. Pak jsem ho celá léta neměl tu čest shlédnout, nicméně některé detaily jsem v paměti měl stále uvízlé. Kvůli objektivnímu hodnocení a tomuto komentáři jsme si jej doma nyní pustili a docela jsem se na něj těšil. Hned na začátku nás titulky upozornily, že se jedná o volně natočený příběh dle skutečných událostí a pak vše začalo v roce 1946. Na TV obrazovce se postupně začali objevovat populární komici osmdesátých let v čele s Oldřichem Kaiserem jako podvodníkem nazývaným Inženýr. A musím říci, že jej zahrál absolutně dokonale, líbila se mi zejména jeho perfektní mimika a samozřejmě také nápad, prodat nádherný hrad Karlštejn bohatému Američanovi, který se momentálně objevil obchodně v Praze. S jeho podvodem mu pomáhal taktéž vynikající Jiří Císler alias šéf pražské galerky a kapsář Franz, kterého si zahrál Jiří Lábus. Kaiser vymyslel opravdu dokonalý plán, do něhož zahrnul spoustu další účastníků. Obratně se mu povedlo vylákat kastelána hradu pryč a pak spolu s najatými členy divadla přivítal Američana s veškerými poctami na Karlštejně jako by byl jeho vlastní a prodej se mohl uskutečnit. Tato historka, jakkoli zní přitažená za vlasy se prý skutečně stala, nicméně mi to připadlo neuvěřitelné. Co se týče samotného filmu, někdy jsem se nudil, ale vzhledem k tomu, že vznikl již roku 1981, dalo se čekat, že nesnese přísné měřítko hodnocení v současné době. Režisér se držel historických skutečností, mohl z námětu vytěžit i více, ale kdo ví jak to bylo v době komunismu s možnostmi improvizace. Herci podle mne zahráli vše výborně a těžko jim něco vytknout. Z dnešního pohledu průměrná komedie si u mne tedy vysloužila tři vsazené hvězdy ***. I když jsem filmu původně dal ještě jednu navíc, po druhém shlédnutí jsem musel jednu ubrat. ()

Pedro72

Veselá taškařice s trochou toho pitvoření, na které je vidět radost z téhle práce, ale zároveň standardní řemeslo (které o hodně převyšuje dnešní českou inflační haha vlnu). Dal bych jen ***, kdyby tu nešlo právě o Karlštejn. Za tuhle hříčku na pozadí falešné architektonické novotvorby stavebních podvodnikatelů 19. století přidávám čtvrtou *. ()

milos.bradik

Kaiser přehrává, Císler a Lábus hrají komedii jako obvykle a ten Američan by musel být úplný debil, aby jim na to skočil. S příběhem skutečného podvodníka Harryho jelínka to má společné jen málo. Navíc ta závěrečná scéna, kdy jim ujede vlak s kufrem plným peněz, kvůli tomu malému pivu a Kaiser se tomu s chutí směje. To opravdu přehnali. 30 %. ()

BigJohn02

Sledovat ty grázlíky je docela zábavné, ale ten konec s malým pivem mi prostě nesedí. Navíc mi vadí ty písničky, které z toho dělají tak trochu kabaret. Jinak Kaiser je určitě sympatičtější postava než konfident gestapa Harry Jelínek. ()

Trucker odpad!

Esence nudy, stupidity a absence jakéhokoli děje. Po celou stopáž jen samé "společenské" kecy na večírcích, slavnostech a snobáckých akcích. Zoufalá blbina, která není dobrá ani jako kulisa na dlouhé nedělní odpoledne. ()