Neodeslaný dopis

• Československo

Neodoslaný list

Drama / Romantický / Dobrodružný

Sovětský svaz, 1959, 97 min

V tomto prípade nie je až tak fascinujúce sledovať štyroch hľadačov diamantov v sibírskej ( ruskej ) tajge, ale skôr sa kochať čiernobielou krásnou kryštalickou kamerou, ktorá ich v geniálnych, brilantných sekvenciách sprevádza, v dobrom, aj v zlom. Samozrejme, bez hercov, by to bola nula bodov, ak by tu nevystupovali. Jedna žena a traja muži, sú najprv šťastní a odhodlaní nájsť vytúžené diamanty, to sa im aj podarí, a to po úmornom, vyčerpávajúcom hľadaní, ale príchod kolosálneho požiaru, im zhatí postup vpred, lebo oheň je životu extrémne nebezpečný, do úvahy prichádzajú aj úmrtia, ale nie všetky z príčinu požiaru, ale aj z veľkého vyčerpania... zima a hlad. Režisér Kalatozov a kameraman Urusevskij, je veľmi silná KOMBINÁCIA, niečo na spôsob - Alejandro G. Iñárritu a Emmanuel Lubezki, v minuloročnom The Revenant, nespomínam tento príklad nadarmo, lebo svojim spracovaním, sú si obidva snímky podobné : Prežitie v ťažkých, nehostinných, prírodných podmienkach... Možno úspešní mexickí tvorcovia sa týmto málo známym, diamantovým filmom - inšpirovali ? Ak by to tak bolo, chybu by neurobili ! „Musím sa ich spýtať” . Ak by tu nebolo toľko, tých častých „súdruhov” , že nad nimi - NIET, tak na to som dosť alergický, tak vtedy by som dal za plný počet, 100 % !!! Ale inak, stále sa jedná o bravúrny film... , ktorý pozná málo ľudí...(15.1.2017)

Pre mňa dosť rozpačité spracovanie filmu. Na jednej strane naivný námet a nevieryhodnosť postáv, nevieryhodnosť dialógov a myšlienkových pochodov súdruhov a súdružiek, na druhej strane technické spracovanie na relatívnej vyššej úrovni. Aj pre laika musí byť hneď jasné, že títo štyria ľudia, títo štyria hrdinovia sovietskej vlasti majú od geológov asi tak ďaleko ako ja-nemuzikant od filharmockého orchestru, a v podobnom duchu sa nesie aj vieryhodnosť a logickosť celého geologického prieskumu. Vyštudovaní vedci sa radujú pri náleze diamantov ako malé deti - a ako sa tešia, že tým povstane sovietsky priemysel - súvzťažnosť s realitou nulová. Musím ale uznať, že druhá polka či skôr záverečná tretina je vydarenejšia, vykreslená beznádej a boj s prírodou počas putovania sú zachytené veľmi dobre a konečne sa dostaví aj atmosféra, ktorá dovtedy citeľne chýbala. Absolútny záver si ale zaslúžil viac ako len amerikanskij ščastlivyjkonec.(13.11.2016)

Čtyři nadšení sovětští geologové se rozhodnou na SIbiři hledat diamanty a vezmou to tak vehementně, že půlka Sovětského svazu zhědne pod nánosy vykopané hlíny. Když už konečně nějaký ten drahý kámen najdou a začínají plánovat výstavbu nejkrásnějšího města pod sluncem, přírodě dojde trpělivost a rozhodne se tyhle nadšence potrestat. A proti hněvu přírody má člověk setsakra málo šancí... Kalatozov byl na konci 50. let evidentně ve formě, neboť na výborný film Jestřábi táhnou dokázal navázat snímkem, který je minimálně na stejné kvalitativní úrovni. Nemůžu říct, že by mezi herci snad někdo vynikal, všichni čtyři jsou prostě skvělí, dnes by se o ně Hollywood určitě porval. Už tak monumentální vyznění snímku dokresluje vynikající hudba. Na to, s jakým rozpočtem a technickým vybavením tehdy museli tvůrci pracovat, musíme před výsledkem smeknout. 100%(14.8.2014)

Čo robí tento film výnimočným nie je len epická symfonická hudba, ale hlavne veľmi osobná kamera využívajúca celý svoj potenciál. Vznikla tak vizuálna smršť, kde sa kamera na jednej strane vyžíva v zobrazovaní nezlomnosti sovietskeho človeka, na strane druhej však dokáže preniknúť do duše a stáva sa veľmi intímnou. Našťasie toho ideologického pátosu je v primeranej miere a dôraz je kladený hlavne na samotnú expedíciu ako takú, nebezpečenstvo v nehostinnej tajge či osobné tragédie. Neodoslaný list je výnimočný film svojim poctivým spracovaním, citom pre gradáciu napätia a vykreslením zúfalého boja človeka o holý život.(29.6.2014)

Když se popasuju s dobovým vyzněním, kde mimo jiné poslední žijící člen výpravy v deliriu vidí ten krásný důl, který jednou na místě nálezu diamantů bude stát, tak zůstává úchvatně natočená výprava do nitra země nikoho. Samotná myšlenka dobrovolné oběti ve prospěch vyššího cíle, pokud se zbaví ideologického balastu, je velmi působivá. Požár lesa vypadá natolik realisticky, že snad kvůli natáčení opravdu zapálili pár hektarů tajgy, a závěrečná mrazivá desetiminutovka na voru zase připomene, co to znamená, když se řekne "zima jak v ruským filmu." Z dnešního pohledu mi asi chybí realističtější psychologická stránka, ale i tak jsem byl okouzlen. Hodně silné čtyři hvězdy.(14.3.2017)