Neodeslaný dopis

• Československo

Neodoslaný list

Drama / Romantický / Dobrodružný

Sovětský svaz, 1959, 97 min

V tomto prípade nie je až tak fascinujúce sledovať štyroch hľadačov diamantov v sibírskej ( ruskej ) tajge, ale skôr sa kochať čiernobielou krásnou kryštalickou kamerou, ktorá ich v geniálnych, brilantných sekvenciách sprevádza, v dobrom, aj v zlom. Samozrejme, bez hercov, by to bola nula bodov, ak by tu nevystupovali. Jedna žena a traja muži, sú najprv šťastní a odhodlaní nájsť vytúžené diamanty, to sa im aj podarí, a to po úmornom, vyčerpávajúcom hľadaní, ale príchod kolosálneho požiaru, im zhatí postup vpred, lebo oheň je životu extrémne nebezpečný, do úvahy prichádzajú aj úmrtia, ale nie všetky z príčinu požiaru, ale aj z veľkého vyčerpania... zima a hlad. Režisér Kalatozov a kameraman Urusevskij, je veľmi silná KOMBINÁCIA, niečo na spôsob - Alejandro G. Iñárritu a Emmanuel Lubezki, v minuloročnom The Revenant, nespomínam tento príklad nadarmo, lebo svojim spracovaním, sú si obidva snímky podobné : Prežitie v ťažkých, nehostinných, prírodných podmienkach... Možno úspešní mexickí tvorcovia sa týmto málo známym, diamantovým filmom - inšpirovali ? Ak by to tak bolo, chybu by neurobili ! „Musím sa ich spýtať” . Ak by tu nebolo toľko, tých častých „súdruhov” , že nad nimi - NIET, tak na to som dosť alergický, tak vtedy by som dal za plný počet, 100 % !!! Ale inak, stále sa jedná o bravúrny film... , ktorý pozná málo ľudí...(15.1.2017)

Film reflektuje jak odvěký boj člověka s přírodou, tak je i sondou do soužití lidí v izolované skupině. Vztahy ve skupině jsou značně napjaté. Na chvíli je spojí nalezení diamantu. Poté však již na scénu přichází samotná příroda, která jako by protestovala, že si někdo bez dovolení bere to, co patří jí a skupinu uvrhne do pasti. Hledači jsou nejprve lapeni v hořícím lese a poté se ztratí v nekonečné tajze, kde jim ani nikdo nedokáže přijít na pomoc. Zachytit věčný konfikt člověka s přírodou se Kalatozovi podařilo dokonale. Co se mi však nelíbilo byl závěr – poslednímu členovi výpravy, který přežije, Sabininovi, jako by už ani nešlo hlavně o záchranu svého vlastního života, ale spíše o předání informací o nalezištích diamantů dál. V rámci socialistické společnosti je to samozřejmě velice pěkné a chvályhodné, ale choval by se tak skutečně člověk na hranici života a smrti? Z pěkného dobrodružného dramatu tak film sklouznul opět tak trochu k propagandě a zkazil mi tak celkový dojem z filmu.(22.3.2011)

Čtyři nadšení sovětští geologové se rozhodnou na SIbiři hledat diamanty a vezmou to tak vehementně, že půlka Sovětského svazu zhědne pod nánosy vykopané hlíny. Když už konečně nějaký ten drahý kámen najdou a začínají plánovat výstavbu nejkrásnějšího města pod sluncem, přírodě dojde trpělivost a rozhodne se tyhle nadšence potrestat. A proti hněvu přírody má člověk setsakra málo šancí... Kalatozov byl na konci 50. let evidentně ve formě, neboť na výborný film Jestřábi táhnou dokázal navázat snímkem, který je minimálně na stejné kvalitativní úrovni. Nemůžu říct, že by mezi herci snad někdo vynikal, všichni čtyři jsou prostě skvělí, dnes by se o ně Hollywood určitě porval. Už tak monumentální vyznění snímku dokresluje vynikající hudba. Na to, s jakým rozpočtem a technickým vybavením tehdy museli tvůrci pracovat, musíme před výsledkem smeknout. 100%(14.8.2014)

Když si odmyslíme tu nutnou "ideologickou" zabarvenost, která mimochodem neni tak strašná, je tam i dost nenápadný kritiky, tak o čem film je? O tom nikdy to nevzdat, což je samo o sobě dost. Můžeme si myslet, že to je komunistická propaganda, a je to i pravda, ale přesto za tim všim jde o to nevzdávat se. A díky tomu Rusové přežili a přežijou všechno :-), navzdory všem Stalinům, Putinům, církvi, Mongolům atd. I když to někdy musí strašně bolet. Záverečná "plavba" na voru po sibiřskej řece mluví za vše a je ohromně silná. Tohle je jeden z těch filmů, kterej i za několik dnů, tejdnů, v nás pořád rezonuje a inspiruje. Ehm, mně se to tedy tak stalo :-). Rozebírat film snad ani nemá cenu, obrazová stránka u Kalatozova tradičně skvělá, velkým plusem a dalším "hercem" je příroda Sibiře. Ostatní herci spíš expresivní, ale uvěřitelní, prostě dobrý.(15.10.2013)

Čo robí tento film výnimočným nie je len epická symfonická hudba, ale hlavne veľmi osobná kamera využívajúca celý svoj potenciál. Vznikla tak vizuálna smršť, kde sa kamera na jednej strane vyžíva v zobrazovaní nezlomnosti sovietskeho človeka, na strane druhej však dokáže preniknúť do duše a stáva sa veľmi intímnou. Našťasie toho ideologického pátosu je v primeranej miere a dôraz je kladený hlavne na samotnú expedíciu ako takú, nebezpečenstvo v nehostinnej tajge či osobné tragédie. Neodoslaný list je výnimočný film svojim poctivým spracovaním, citom pre gradáciu napätia a vykreslením zúfalého boja človeka o holý život.(29.6.2014)