Reklama

Reklama

Roger Corman, král filmového braku

(TV film)
  • Francie Roger Corman, le pape du pop cinéma (více)

Obsahy(1)

Každý má svého „Velkého učitele“. I Spielberg, Lucas, Howard a mnozí další. Ti nejslavnější se ale shodnou na tomto jménu... Coppola, Cameron, Scorsese, Howard, Bogdanovich. Všichni tito věhlasní tvůrci neopomenou při rozhovorech o své tvorbě zmínit jméno Roger Corman. Tento režisér, herec a producent, jenž v plném zdraví a síle nedávno pokořil pětadevadesátku, se zasloužil o renesanci klasických hororů. Jako námětového zdroje využíval především povídky E. A. Poea – v 60. letech vznikaly filmy jako Jáma a kyvadlo, Předčasný pohřeb, Havran, Maska červené smrti a jiné. Věnoval se však i sci-fi, kriminálním filmům a dokonce přispěl ke zportrétování rebelující mládeže snímkem Divocí andělé. Ačkoli jeho filmy dnes mohou mnozí diváci vnímat jako poněkud naivní a vyšumělé, mají význam především v tom, že otevřely cestu důmyslnějším následovníkům. Roger Corman je i ve svém věku velmi charismatický a plný energie, o čemž svědčí i tento dokument. Na jeho konci uvažuje legenda béčkových filmů o tom, jaká asi budou jeho poslední slova před smrtí: „Řeknu: „Mám skvělý nápad na film!“ A pak umřu.“ (Česká televize)

(více)

Recenze (10)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

I béčkový (podle mě spíš déčkový) režisér může být inspiračním zdrojem, protože ujetou fantazii určitě má. Navíc jsem se z dokumentu dozvěděla, že někdo takový vůbec existuje a u některých lidí má i kultovní status. Pár jeho snímků jsem viděla, a podle mě nic moc teda, ale dokument o něm obsahoval řadu velmi zábavných ukázek s příšerami, které by nevyděsily ani staropanenskou tetičku. A také jsem se dozvěděla, že v první, střední i neposlední řadě šlo R. Cormanovi vždy a pouze jen o čistý a ryzí zisk. Když spojím edukativnost a zábavnost dokumentu, musím přidat na hodnocení, přestože zobrazování žen v jeho filmech bylo trestuhodné. ()

andrii 

všechny recenze uživatele

Guru, gurmán opiátů dekadence. Markantní zkrabacený kabátec na sebe si bere  direktorská fantazie, pro učně čaroděje. ()

Reklama

topi 

všechny recenze uživatele

"Když jsme natáčeli film Trip, tak mi Dennis Hopper, Peter Fonda a Jack Nicholson řekli, že to nemůžu točit jen tak, aniž bych nepocítil účinek LSD. Tak jsem je poslechl a podle svého zážitku jsme film točili, jenže můj pocit z tripu byl tak úžasný, že jsme do filmu museli dát i negativní a špatné věci, aby to cenzura a lidi nebrali tak, že děláme reklamu na LSD." Tohle je jen střípek z barvitého dokumentu o králi braku Rogeru Cormanovi, jenž proslul nejvíce jako režisér a producent nejen béčkových filmů. Tenhle sympatický vitální stařík byl nesmírně tvůrčí osobnost, který ve své práci nepolevil ani teď, když je mu 95 let! Jeho vyprávění o svém řemeslu nemá chybu a já hltal každé slovo a nechal se unášet vzpomínkami a postřehy tohoto osobitého tvůrce. Už dlouho jsem se u dokumentárního filmu takhle nezasekl. Doporučuji shlédnout každému fanouškovi filmového umění. ()

Stegman 

všechny recenze uživatele

Ačkoli uznávám Cormana coby kreativního a inspirativního tvůrce, dokumentaristi se tu vůbec nezabývali tím, zda měly Cormanovy filmy i nějaký negativní vliv (na publikum, potažmo na kulturu jako celek). Sice se můžeme tvářit, že brak už dnes není téma k diskuzi, ale právě takové bezmyšlenkovité přijímání něčeho, za co se dříve lidi styděli, mě dost děsí. Protože kde nejsou limity a kde se nikdo nad ničím ani nepozastaví, tam bují jen chaos a extrémy. ()

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Myslím si, že málo kdo toho dokázal a vlastně i udělal pro Hollywood a filmovej průmysl všeobecně jako Roger Corman. ...ať žije král... 5hvězd ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama