Mach a Šebestová k tabuli!

Animovaný / Komedie / Rodinný

Československo, 1985, 69 min

Předloha:

Miloš Macourek (kniha)

Luboš Fišer

Petr Nárožný

Nejznámější vypravěči večerníčků a taky nejlepší. Jiřina Bohdalová, Josef Dvořák a samozřejmě Petr Nárožný. Bez nich by ty večerníčky nikdy nebyly ony. Byly by to jen nějaká podivná vyprávění o zeleném stvoření, mluvícím psovi a dvou potrhlých žácích. Jen samotné vypravěčské schopnosti Petra Nárožného celý večerníček sunou hodný kus vzhůru...(6.10.2008)

Tak, keď si odmyslíme tých súdruhov, zajace, ktoré prekúšu strom, inteligentného neandrtálca, ktorý ho ohne bez zlomenia, účiteľku, ktorú trápi, čo povedia rodičia pritom, ako sa jej žiak topil, sterotypov ohľadom školy, rodinných vzťahov, bacilov na jazyku, ktoré spôsobujú chorobu, tak by to mohol byť skvelý poučný film pre deti, najmä časť s mimozemšťanmi a ich chápaním reality je perfektná. Mám na to celkom dobré spomienky, je to krásne animované, pohodové, dobrácke, dokonca ani to komentovanie nie je otravné. Je to kultové, no mohlo to byť lepšie.(28.2.2014)

Dôvodom pre pozretie si tohto filmu bolo iba jeho zaradenie do rebríčka najlepších filmov podľa hodnotení užívateľov ČSFD. Inak by jeho sledovanie mohlo byť prejavom začínajúcej stareckej demencie, veď v čase jeho premiéry som bol mužom stredného veku. Kresby Adolfa Borna majú nezameniteľný rukopis, Petr Nárožný poskytol filmu nezameniteľný komentár. Nečudo, že film získal u českých divákov obľubu, blízku kultu. Mňa pochopiteľne nechal v úlohe nezaujatého pozorovateľa, pre ktorého tri hviezdičky tvoria bodku za stretnutím s dvoma žiačikmi 3. B.(1.1.2015)

Mach a Šebestová k tabuli je film udělaný ze sedmi dílů večerníkového seriálu MACH A ŠEBESTOVÁ, točeného v letech 1976-1983. Jedná se konkrétně o tyto díly: O utrženém sluchátku, Školní výlet, Člověk neandrtálský, Kropáček má angínu, Páni tvorstva, Jak Mach a Šebestová hlídali dítě a Ukradené sluchátko. K nim je v závěru nově dotočená epizoda o tom, jak si Mach se Šebestovou v dospělosti pořídí své vlastní děti, které chodí do jedné třídy s neustále propadajícími dacany Horáčkem a Pažoutem. Ten film je vlastně to nejlepší z toho seriálu, který je nádherně nakreslen Adolfem Bornem a namluven Petrem Nárožným. Nejvíce se mi líbí třetí díl "Člověk neandrtálský" a čtvrtý "Kropáček má angínu" a poslední "Ukradené sluchátko". [14875. hodnocení, 129. komentář, 85%, 228. nejlepší film](30.6.2020)

Mach a Šebestová nejen jako film, ale i jako seriál jsou nezapomenutelné. Miloš Macourek, Jaroslav Doubrava, Adolf Born dokázali zrežírovat dokonalý kreslený film. Miloš Macourek stojí i za jinými pohádkami jako například Arabela, Létající Čestmír a mnohých dalších filmů a seriálů, které jsou nezapomenutelné.(20.8.2011)