Teorie létání

Richard se pokouší létat a co víc, zkouší to pořád dokola. Tentokrát se o to pokouší ze střechy banky, ve které pracuje jeho utrápená přítelkyně Julie, která ho však v důsledku jeho dalšího létacího pokusu opouští. Na pokraji psychického zhroucení tak Richard prchá do izolovaného místa kdesi ve Walesu, kde končí s trestem 120 hodin veřejných prací jako následek za jeho létající pokusy. V rámci odpracovávání trestu musí bavit a starat se o 25ti letou Jane, která trpí formou nevyléčitelné choroby pohybového ústrojí, ale která má zároveň zcela jedinečný smysl pro humor. (oficiální text distributora)

Puxxx

Možno nebudem príliš objektívny, lebo túto pani herečku mám rád, ale Helena Bonham Carter svoju úlohu zahrala akoby bola naozaj ochrnutá a k tomu tie jej niektoré hlášky, ... (videl som to i v origináli). A Kenneth Branagh si odpracovával svoj trest 120 hodín verejných prác tiež neopakovateľným spôsobom. Romantická komédia ..., no snáď sa to tak dá charakterizovať, i keď tá komédia je tak trochu cez slzy. Richard Hawkins teda na scenári rozhodne dal záležať a režisérovi tiež nemám veľmi čo vyčítať; vlastne, keď tak nad tým rozmýšľam, ani neviem, čo by som mal. Téma nie je nová, ale jej spracovanie a podanie hlavnými predstaviteľmi rozhodne je. Ostatní herci tu nie sú iba do počtu, to nie, ale pre mňa to je predovšetkým herecký koncert pani Heleny Bonham Carter a pána Kennetha Branagha. S najväčšou pravdepodobnosťou nie som znalec, ale nechápem, ako to niekto môže hodnotiť výrazom "nehorázná blbost" a hlášky a výraz pani Bonham Carterovej v tomto filme za "tupé žvatlání a pitvoření". Jednoznačne za päť hviezdičiek. ()

Sejkorka

Paul Greengrass převzal od Douga Limana ságu o Bournovi. Helena Bonham Carter a Kenneth Branagh, oba známí z Harryho Pottera zde hrají "sakra" dvojku. Richard se pokouší létat a v rámci odpracovávání trestu musí bavit a starat se o 25ti letou Jane, která trpí formou nevyléčitelné choroby pohybového ústrojí, ale která má zároveň zcela jedinečný smysl pro humor. Já tyhle filmy o postižených (při veškeré úctě) moc nemusím, vždy převládá pocit lítosti a i určitého zahanbení. Jenže Jane, to je třída. Nakonec nevyhnutelně zemře, ale snaží se do posledních sil Richardovi pomoci, aby se vzchopil. Protože být ve vzduchu je lepší, než 2 metry pod zemí... PS. Koukám,v době vzniku filmu byli hlavní protagonisté životními partnery (94-99) ()