Teorie létání

Richard se pokouší létat a co víc, zkouší to pořád dokola. Tentokrát se o to pokouší ze střechy banky, ve které pracuje jeho utrápená přítelkyně Julie, která ho však v důsledku jeho dalšího létacího pokusu opouští. Na pokraji psychického zhroucení tak Richard prchá do izolovaného místa kdesi ve Walesu, kde končí s trestem 120 hodin veřejných prací jako následek za jeho létající pokusy. V rámci odpracovávání trestu musí bavit a starat se o 25ti letou Jane, která trpí formou nevyléčitelné choroby pohybového ústrojí, ale která má zároveň zcela jedinečný smysl pro humor. (oficiální text distributora)

lakikaki

Typická tragikomédia, ktorej námet mi pripadal vcelku reálny. Neriešia sa tu také veci ako v iných filmoch (veci, ktoré sú vhodne aj mladšiemu publiku; a to len preto, aby film získal nižšie hodnotenie prístupnosti), je to film o dospelej žene, ktorá si potrebuje uspokojiť isté potreby. Na miestach, ktoré mali dojať, som bol dojatý, na miestach, ktoré mali pobaviť ma film pobavil. Teória lietania je nadpriemerným filmom, ktorý síce ničím neprekvapí, ale rozhodne ničím ani nesklame. ()

Machrovic

Čtvrtá hvězdička je hlavně za originální náměť a bezchybný závěr. Asi jsem měkkouš, páč jsem měl slzy na krajíčku. ()

blitzer

Nevšední filmový zážitek prodchnutý posmutnělou atmosférou. Nevím, co se mnohým komentujícím nezdálo na výkonu Heleny Bonham Carter, ale podle mého skromného názoru zahrála naprosto famózně. I když je příběh poměrně snadno předvídatelný, díky notné dávce cynismu a opravdovosti nemůžu říct, že bych se nebavil. ()

Kulik.Z

Velmi dobrý snímek - excelentní výkon Heleny Bonham Carter a Kennetha Branagha, až mě v některých scénách dojali. 91 % ()

Elví

Vyloupení banky pro získání peněz na zaplacení ztráty panenství postižené dívky? Paul Greengrass a romantická komedie? Helena Bonham Carter bez korzetu? ANO ANO ANO! Smícháním těchto ingrediencí vznikne kouzelný, ba až téměř pohádkový (pohádkový ovšem ve smyslu pohádek H. Ch. Andersena) příběh s koncem, kdy nevíte, jestli máte brečet nebo se smát. Já osobně jsem se teda nechala naprosto emocionálně strhnout; trnula jsem při scéně, kdy Jane pomocí svého mluvícího přístroje žádá Richarda o pomoc, ustrašeně jsem téměř nedýchala, když Jane zůstala vyfiknutá sama s gigolem a plna euforie jsem prožívala létání na Richardově handmade letadlu... ()

Vercinix

Herecký koncert Heleny Bonham Carter a Kenntha Branagha! Zde dokazují, že nejsou nejlepšími herci svatého lesa jen tak pronic za nic! Příběh má hloubku, dojemnost, pathos, nápad i onen herecký koncert úžasného dua! Bohužel má míra patetičnosti je asi trochu nižší než by si zasloužil tento film, takže s těžkým srdcem "jen" 4*. ()

wosho

Milý, malý, úsměvně-smutný film, jenž časem vymizí z paměti, byť je kvalitně obsazen a na stoličce režiséra seděl genius. ()

Daae

Tento film pro mě byl příjemnou podívanou. Nedokonalé postavy v nepoznaném příběhu, ve kterém jsou vtipné scénky i ty vážné citlivé. Helena hraje skvěle. Měla krásnou mohylku na konci. A láska vzlétla. *** 1/2 ()

newt17

Jistěže, Paula Greengrasse jste si všichni zamilovali díky Bournovu mýtu a Letu číslo 93. Mně k tomu ale stačilo tohle velké malé dílo. Teorie létání bere desítky klišé z ubulených limonád, kde je předem jasné, kudy se bude příběh dvou náhodně sejítých looserů ubírat, a přetváří je do nevídané podoby stovkami skvělých nápadů. Helena Bonham Carterová pomalu umírá, snílek Kenneth Branagh si v garáži staví letadlo, jejich blízcí jsou jim na míle vzdáleni a jedna panenská blána čeká na odstranění. Od začátku je jasné, že smrt příjde, letadlo vzlétne a všechny bariéry budou protrženy. Všemu ovšem dává úplně nový rozměr drsný černý humor a promyšlené dialogy, které opravdu chytí za srdce. Skoro se mi nechce věřit, že scénář napsal debutant. Chemie mezi hlavními představiteli funguje skvěle a jméno režiséra je zárukou samo o sobě. Teorie létání je podle mě hrozně nedoceněná. ()

Yojimbo

Filmů o sbližování mezi zdravým člověkem a postiženým jsou mraky, ale tahle romance mi přišla natolik neobvyklá, natolik netuctová, že si čtyři hvězdičky bezesporu zaslouží. Oba hrdiny spojuje touha něčeho dosáhnout (Richard chce vzlétnout, Jane chce zažít sex), chtějí mít pocit, že jejich život měl smysl a byl naplněn. Zprvu nesourodá dvojice si tak k sobě hledá cestu a skrze pomáhání si tomu druhému naleznou i vysněný cíl. Posmutnělý film paradoxně leckdy vyvolá úsměv na tváři a vrátí chuť do života. Helen Bonham Carter přímo exceluje v roli postižené Jane, na druhou stranu musím souhlasit, že na Paula Greengrasse se jedná o poněkud nevýrazný snímek. ()

markotter

Příjemný filmík, s legrační zápletkou, které jsem ale byl schopen uvěřit. Hrozně jsem těm dvěma držel palce, ale na 100% nedosáhli kvůli trochu předvídatelnému závěru, který jakoby proklouzl mezi prsty a nevyvolal ve mně ty emoce, který bych od toho čekal. Ale H.B.C. i K.B. mi ve svých rolích krásně sedli. ()

josieaddms

Nedostal mě tenhle snímek ani tak svým příběhem, nebo nápadem, ale hlavně svou podivností. Pravdou je, že je to velmi nerealistické, situace které nastávají nebo vznikají během celého děje jsou hodně mimo realitu. Nicméně film tím nepřichází o opravdovost, protože Greengrass nevsadil ani tak na příběh, ale spíše na herecké výkony. Musím se přidat s názorem že Helena Bonham Carter byla v roli postižené absolutní jednička, a Branagh ji naprosto perfektně sekundoval. Díky jim dvěma jsem z filmu nemohla spustit oči. Navíc se z toho dala vyčíst určitá metafora, a přijmout určité zoufalství které mi svým způsobem udělalo strašně dobře. Zvláštní výběr prostředí, hudby a celkové nálady udělali své, a já jsem se opravdu dobře bavila. I když třeba už párkrát viděný, tak naprosto originálně a nevšedně podaný film. ()

Dave Lister

Netradiční romance, které nechybí ani svérázný humor. V tomto křehkém příběhu takové jiné lásky se představí dvě ikony současné britské kinematografie. Helena Bonham Carter jako Jane, která je upoutaná na invalidní vozík, z důvodu nevyléčitelné choroby. Kenneth Brannagh jako podivín, který miluje létání a díky tomu se dostane do určitých potíží, které mu způsobí 120 hodin veřejně prospěšných prácí. Tento trest obsahuje starat se právě o nemocnou pětadvacetiletou Jane. Počáteční nedůvěra a pochyby ze strany obou dvou, se mění v zvláštní přátelství a poté i o velmi hluboký cit, který letí až za hranice horizontu. Tento nenápadný a podhodnocený film je ukázkou toho, že i ne úplně pod vysokým hodnocením, se může skrývat absolutní klenot. ()

DENIROSIS

Během filmu Teorie létání jsem se místy zasmál a to i přesto,že to nebylo zrovna veselé téma.Osvěžující podívaná. ()

DJ Kritik

Každý máme túžby, ktoré by sme chceli naplniť nech to stojí čokoľvek. a aj postihnutý človek je na tom rovnako. Príbeh o nevšednom želaní chorej ženy. Romantika: *** Vtiahnutie do deja: *** Realita:*** Humor:** ()

Torcida.hr

Hěvzdičky jen pro Helenu, kterou miluju a která to zvládla tak skvěle zahrát! Když jsem ten film viděla, Helenu jsem ještě neznala a ona to hrála tak dobře, že jsem si o ní myslela, že je fakt postižená :-O ()