Teorie létání

Richard se pokouší létat a co víc, zkouší to pořád dokola. Tentokrát se o to pokouší ze střechy banky, ve které pracuje jeho utrápená přítelkyně Julie, která ho však v důsledku jeho dalšího létacího pokusu opouští. Na pokraji psychického zhroucení tak Richard prchá do izolovaného místa kdesi ve Walesu, kde končí s trestem 120 hodin veřejných prací jako následek za jeho létající pokusy. V rámci odpracovávání trestu musí bavit a starat se o 25ti letou Jane, která trpí formou nevyléčitelné choroby pohybového ústrojí, ale která má zároveň zcela jedinečný smysl pro humor. (oficiální text distributora)

InJo

Nádherná, vtipná a emotivní romance, která je vskutku hodně netradiční. Moje velká oblíbenkyně Helena Bonham Carter je v roli postižené dívky, která už netouží po ničem jiném než přijít o panenství, naprosto vynikající a v podstatě to samé mohu říct i o Kennethu Branaghovi v roli životního ztroskotance, který se o ní stará. Po psychologické stránce velmi zdařilé, charaktery obou postav jsou vykresleny opravdu moc dobře. Celé je to takové roztomilé a hravé, ale Greengrass dokáže diváka řádně sejmout i emocionálně (důkazem budiž možná nejlepší scéna prolínající Richardovo "vykrádání banky“ a Janino setkání s gigolem). Po Bournově mýtu je tenhle milý a nenápadný filmeček dalším jasným důkazem Greengrassovy režijní suverenity. Do budoucna na něj hodně spoléhám. 70 - 80 % ()

Vercinix

Herecký koncert Heleny Bonham Carter a Kenntha Branagha! Zde dokazují, že nejsou nejlepšími herci svatého lesa jen tak pronic za nic! Příběh má hloubku, dojemnost, pathos, nápad i onen herecký koncert úžasného dua! Bohužel má míra patetičnosti je asi trochu nižší než by si zasloužil tento film, takže s těžkým srdcem "jen" 4*. ()

blitzer

Nevšední filmový zážitek prodchnutý posmutnělou atmosférou. Nevím, co se mnohým komentujícím nezdálo na výkonu Heleny Bonham Carter, ale podle mého skromného názoru zahrála naprosto famózně. I když je příběh poměrně snadno předvídatelný, díky notné dávce cynismu a opravdovosti nemůžu říct, že bych se nebavil. ()

MM_Ramone

Často krát bývam pri kometovaní filmov uštipačný, ironický a cynický. Viacero uživateľov mi napísalo, že mnohé moje komentáre sú provokatívne a nenávistné. Že vraj som hater. Asi je to pravda. No občas sa nájde tak silný snímok, že mi vyrazí dych a stratím reč. Tak to bolo i v prípade anglického filmu "Teória letu". Je to úžasné filmárske dielo, ktoré sa ma bytostne dotklo. Takže si odpustím tie svoje obvyklé chytrácke keci a dám tomu päť hviezdičiek. ***** ()

Isherwood

Ve filmografii Paula Greengrasse působí romantické drama okořeněné hořkým humorem jako černá ovce. Jenomže režisér i zde prokázal nebývalé kvality a vysoce působivý scénář jedné z nejpodivnějších filmových romancí odvyprávěl bez chybičky. Naprosto přesně a trefně dokázal odhadnout správnou míru do jaké míry budovat vztah hlavních protagonistů, kdy přinutit diváka vytáhnout kapesník a nebo kdy jej rozesmát (i když pravda poněkud smutně). Váha celkového efektu, ležící na hercích, byla i přes svou nesmírnou tíhu zahrána skvěle. Jak Kenneth Branagh, který se nenechal zastínit „postižením“ Heleny Bohnam Carter, jenž svůj part odhadla naprosto přesně, takže nad ní nikdo nebude brečet, jaký to chudinka má krutý osud. I přesto, že je film dějově lehce odhadnutelný a že závěr se dá vytušit už v prvních minutách, neprodává se tento snímek divákovi vůbec lacino a ač je prodchnut poněkud smutnou atmosférou, po jeho skončení mě paradoxně zavalil příval obrovského pozitiva. A to v poslední době nedokáže ani většina romantických komedií. ()

• Helena Bonham Carter soutěžila o cenu Golden Satellite v kategorii nejlepší výkon ve filmu. (Terva)
  • Paul Greengrass získal cenu Crystal Star udělenou Bruselským mezinárodním filmovým festivalem v kategorii nejlepší Evropská režie. (Terva)