Kouzelný meč - Cesta na Camelot

Quest for Camelot

Čarovný meč

Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

USA, 1998, 86 min

Film je jak dobrej tak i špatnej zároven. Animace pěkná, příběh dobrý, dabing skvělý akce slušná. Ale film má VELKÉ problémy s vysvětlováním hromady věcí, pár věcí tam nedává smysl, písničky jsou bud ok nebo totálně šílené ( třeba ta dračí písen je šílenství, které je na úrovni the adventures of sonic the hedgehog ) a taky totálně zbytečné a postavy na ně reagujou jako by se vůbec nestaly. Fakt škoda.(13.10.2016)

Ale no táák! To už se vám člověk fakt ničím nezavděčí? Vždyť to je taková krásná "muzikálová" pohádka typu Mulan, Anastazie, Princ egypský atd....všechny mám hrozně ráda a tahle se řadí hned k nim. Krásný starší druh animace, příjemné postavy, příběh má regulární spád a hlavně řekněte mi, který animák má jako hlavní postavu někoho slepého? Já nevím jak vy, ale já viděla příjemný snímek se spoustou úsměvných okamžiků a s krásným soundtrackem jako Celine Dion - The prayer, The corrs - On my fathers wings, LeAnn Rimes - Looking through your eyes....popravdě některé písně se mi líbí jak v originální verzi, tak v české, ale Looking through your eyes je podle mě mnohem hezčí v české verzi. Za to The prayer je líbivější v originále ještě když se Celine Dion zpívá Andrea Bocelli. Takže nevidím důvod, proč snímku nedat 5*, každopádně mě mrzí, že není v červených číslech. P.S. Nejlepší vedlejší postava byl ten kohout, poté proměněný v sekerokohouta. Just knighted.(27.1.2013)

Předem musím upozornit na to, že se mi do rukou dostala česky dabovaná verze což je brutální mínus pro libovolný film. Z tohoto důvodu musím zcela odsoudit tvorbu hudby k disneyovským filmům pro jazyk český. Už v dobách mého dětství jsem nesnášel ty písničky v Malé mořské víle, teď po 13 letech se nic nezměnilo. V okamžiku, kdy zkusíte jedna k jedné namapovat češtinu na angličtinu vzniká zrůdnost. Některé okamžiky bych přirovnal ke zvukům vycházejícím z úst člověka produkujícího velmi velký odpadní materiál při zácpě. Mě to prostě rvalo uši. Pak se přidala tradiční animace postav, jíž nelze kritizovat, ale ani obdivovat. Vtipné okamžiky cílované na skupinu dětí 2-5 let mě také nechávaly klidným a tradiční poselství o lásce nemůže nikdy chybět. Sice to vypadá, že tento film je ohavnost nad ohavnosti, ale musím připustit i světlé stránky. Jako je třeba šišlající Grifin, skutečně povedená postavička, která dokáže rozesmát, skoro bych ho symbolicky přirovnal k veverce z Doby ledové. Dalším kladem je krátkost a tím i dynamičtější děj, občas vtip mířený i na staršího diváka a nakonec závěrečná píseň, kterou ty barbaři naštěstí nedabovali. Z ní šlo odposlechnout jak moc se autoři snažili opičit po originálu (v průběhu filmu) a jak moc se jim to nepovedlo. Ta anglická verze se dala i poslouchat, to implikuje, že by celá anglická verze mohla být lepším filmem. Zakončím to vyjádřením k ději, je jednoduchý ale zábavný, chce to jen na chvíli zapomenout na všechny filmové verze krále artuše a zkusit něco nového něco pro děti :-) 3* za relativně příjemně strávený večer, i když za ten dabing by si to zasloužilo odpad a veřejnou popravu všech co se na tom podíleli.(19.9.2008)

Tenhle film není od myšáka, ale od králíka... A je to na něm bohužel poznat. Tedy ne že bych měl vůči Warner Bros nějaké zvláštní výhrady, ale především animací se Disneymu tentokrát rovnat nemohou. Obrázky jsou podivně málo barevné, pohyb postav trhaný (obzvlášť jízda na koních je děsivá), a když se do toho tu tam přimíchá animace počítačová (kamenný obr či co to bylo), je to neštěstí. Druhou věcí je opravdu velice jednoduchý příběh, který je protkaný neskutečně děsivými písněmi... Brrr. Naštěstí má ale Kouzelný meč své silné stránky, z nichž většinu má na svědomí dvouhlavý drak Devon/Cornwall, jehož jednu hlavu naprosto neodolatelně namluvil Eric Idle. Drak je vážně perfektní, vtipy, které si pro něj scénáristé vymysleli, jsou vtipné, a proti jeho písni (v jejímž "klipu" draci zparodují vše od Picassa a Elvise po Sonnyho a Cher, warneráckého Kojota Willeho nebo hororový Pátek 13.) nemám ani malou námitečku. Kromě draka mě pobavily i drobnosti, jako nápis Acme na magickém lektvaru hlavního padoucha, podivný kříženec slepice a sekery (věřte tomu nebo ne) citující Taxikáře a Drsného Harryho, a v akčním závěru se objevivší supermanský motiv Johna Williamse. Jinak se mi nepřekvapivě líbila i hudba Patricka Doyla, ale bohužel moc prostoru nedostala.(10.8.2012)

• Pepinec

Hezká paralela v závěrečných titulcích, kdy slepý zpívá slepému, ale zbytek písniček nazpívaných dabérskými puberťáky mě silně prudilo. Nehledě na příběh, který byl poutavý asi jako znělka Večerníčku. Navíc nemám rád, když je animace takovým způsobem nepřirozeně přehnaná, čili se kouzelného meče dobrovolně vzdávám.(14.2.2012)

• - V roce 1998 se na trh dostala videohra, inspirována příběhem filmu. (Terva)

• - Snímek byl volně natočen na motivy romány "The King's Damosel" od Very Champanové. (Terva)

• - Baron Ruber se nápadně podobá Riffu Raffovi (Richard O'Brien) z filmu The Rocky Horror Picture Show (1975). (Barrymore)