Kouzelný meč - Cesta na Camelot

Čarovný meč

Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

USA, 1998, 86 min

• monolog

Naprosto zmršená legenda o Artušovi a rytířích kulatého stolu, kterou snad Warneři ani nemohli myslet vážně. Kresby nejsou zrovna ukázkové (působí jako odbyté televizní seriály), ale s tím by se člověk srovnal, kdyby byl děj dobrý. Postavy mi jedna víc než druhá pily krev svými žvásty, svým hloupým chováním, svým naprosto otřesným zpěvem o ničem! Ke konci jsem se už bál každýho nadechnutíl, aby to zase neznamenalo další zpívání. Humoru tu moc není, ne pro dospělýho nebo dospělosti se blížícího člověka. Vlastně jsem se uchechtnul jenom jednou, když si obr uprdl. No a konec je už úplný výsměch, když se slepec a ženská stanou rytíři! Pro malý děti, možná, ale jinak ne, ne a ještě milionkrát ne.(16.4.2007)

• VanTom

Pohádková dobrodružná výprava za mečem Excalibur do čarovného lesa vypadá jako levná (přitom stála slušné peníze) napodobenina disneyovek a moc se nepovedla. Primitivní příběh s nezajímavými hrdiny a nudně zběsilou akcí v "rozevláté" animaci cílí na malé děti velkým důrazem na komické postavičky a od nějaké 20. minuty jsem si říkal: Hlavně ať už nezpívají!(5.4.2018)

Předem musím upozornit na to, že se mi do rukou dostala česky dabovaná verze což je brutální mínus pro libovolný film. Z tohoto důvodu musím zcela odsoudit tvorbu hudby k disneyovským filmům pro jazyk český. Už v dobách mého dětství jsem nesnášel ty písničky v Malé mořské víle, teď po 13 letech se nic nezměnilo. V okamžiku, kdy zkusíte jedna k jedné namapovat češtinu na angličtinu vzniká zrůdnost. Některé okamžiky bych přirovnal ke zvukům vycházejícím z úst člověka produkujícího velmi velký odpadní materiál při zácpě. Mě to prostě rvalo uši. Pak se přidala tradiční animace postav, jíž nelze kritizovat, ale ani obdivovat. Vtipné okamžiky cílované na skupinu dětí 2-5 let mě také nechávaly klidným a tradiční poselství o lásce nemůže nikdy chybět. Sice to vypadá, že tento film je ohavnost nad ohavnosti, ale musím připustit i světlé stránky. Jako je třeba šišlající Grifin, skutečně povedená postavička, která dokáže rozesmát, skoro bych ho symbolicky přirovnal k veverce z Doby ledové. Dalším kladem je krátkost a tím i dynamičtější děj, občas vtip mířený i na staršího diváka a nakonec závěrečná píseň, kterou ty barbaři naštěstí nedabovali. Z ní šlo odposlechnout jak moc se autoři snažili opičit po originálu (v průběhu filmu) a jak moc se jim to nepovedlo. Ta anglická verze se dala i poslouchat, to implikuje, že by celá anglická verze mohla být lepším filmem. Zakončím to vyjádřením k ději, je jednoduchý ale zábavný, chce to jen na chvíli zapomenout na všechny filmové verze krále artuše a zkusit něco nového něco pro děti :-) 3* za relativně příjemně strávený večer, i když za ten dabing by si to zasloužilo odpad a veřejnou popravu všech co se na tom podíleli.(19.9.2008)

Rozpočet $40miliónovTržby USA $22,717,758Tržby Celosvetovo $38,100,000║ Warner Bros. fakt nemá šťastie u kreslených rozprávkach ale len čo sa týka komercie, vždy majú slabý ohlas u širokého publika, ale zas po tej kvalitatívnej ide o nadmieru slušnú prácu, či už u animátorov ale aj príbehu. Čarovný meč bol hneď od samého začiatku milým prekvapeným, kde ma zaujalo samotné prevedenie, prepracovanosť postáv, čaro, veľa pesničiek a zábavnosť. /80%/(25.12.2009)

Tuhle hovadinku jsem jako menší naprosto zbožňoval. Sakra, na jednotlivé scény i na ty songy si docela dobře pamatuji (a skladby i po těch letech zní stále skvěle)... Doopravdy, tohle kreslené podání Artušovské legendy je určeno pro menší publikum, tak to tomuto animáku nemějte za zlé. Ačkoliv je příběh ukázkový slabý fantasy čajíček, je vcelku zábavný, ale jen jedna věc mne velice zarazila - proč to všechno proboha nevyřešil Merlin? Kde si ten dědek po celou dobu válel svoje magický šunky?(18.5.2018)

• - V roce 1998 se na trh dostala videohra, inspirována příběhem filmu. (Terva)

• - Snímek byl volně natočen na motivy romány "The King's Damosel" od Very Champanové. (Terva)

• - Baron Ruber se nápadně podobá Riffu Raffovi (Richard O'Brien) z filmu The Rocky Horror Picture Show (1975). (Barrymore)