Notre-Dame v plamenech

• Francie Notre-Dame brûle (více)

Hrdinský příběh těch, kteří riskovali své životy při nebezpečné záchraně symbolu Paříže. Nervy drásající snímek režíroval držitel Oscara a matador světové kinematografie Jean-Jacques Annaud, který má na svém kontě filmy Jméno růže, Nepřítel před branami či Sedm let v Tibetu. Film v neúnavném tempu rekonstruuje události 15. dubna 2019, kdy katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny a celý svět toho byl v přímém přenosu svědkem. Spolu s hasiči se vydáváme do míst, která zůstala divákům obrazovek skrytá – přímo do nitra hořící budovy. Snímek tak nabízí téměř fyzický zážitek, který nikoho nenechá chladným. Režisér a scenárista snímku Jean-Jacques Annaud se soustředí na věrohodné zachycení boje s nekontrolovatelným živlem, ale především upozorňuje na nezměrnou odvahu a obětavost záchranných sborů. Bez jejich nasazení by nejznámější katedrála světa lehla popelem. (Bioscop)

wowylgu313

Kdyby to nebylo podle skutečné události... Tak bych tomu snad i věřil víc. Herecký výkon hasičů byl otřesný. Pokud by se takhle chovali v reálu tak ne jen že shoří NotreDame ale i okolí jednoho kilometru. Podstatně veliká část záběrů je si myslím reálně natočený NotreDame v plamenech od všech možných přihlížejících. Do toho zasunout "hasiče" hasicí oheň a máte film. Chybí tomu ale bohužel šťáva, napětí a tempo. 55% maximálně. ()

CZRohlik

Zvláštní... Mám pocit, že celej film je tak špatně ukočírovanej. Nejen scénář, kde místo toho, aby jsme se zaměřili jen na jednu skupinku lidí se napříč filmem objevujou náhodný postavy ke kterým si nevytvoříme žádný citový pouto a náhodně mluví, ale i co se týče režie, kde nejsou samotný záběry dotažený do konce a kazí to celej dojem (a občas je na vině taky střih). Pár scén bylo fajn, to jo, ale nenaplnilo to ten potenciál jak vizuální tak emocionální, kterej to mělo. Nemá to skoro žádný emoce nebo napětí a jediný co samotný scény drží nad vodou je soundtrack... Celej tenhle film mi připadá takovej prvoplánovej... 5/10 ()

jack_scott

Pěkně ztvárněné polodokumentární dílo. V podstatě hraný dokument. Lemplovství francouzů ve filmu, které kladlo hasičům všude překážky, je opravdu zarážející. Jaká škoda té památky. Ale film hodnotím dobře, je docela poutavý, pkné kamera, střih, režie, i herecké výkony. Celkově tak 80% a ****. ()

kingpsch

Strasna amatercina,miestami som mal pocit ,ako keby sa niekto ucil robit film! Take insitne umenie,castokrat usmevne a pateticke! ()

Fin_429

To, že by film měl působit reálně, je pravda, ovšem do jisté míry. Notre-Dame v plamenech je spíše dokument obohacený o špatně napsané dějové linie, které moc nesouzní s tónem filmu. Jako jasně, je to kvalitní, ale režisérův Medvěd je mnohokrát, mnohokrát lepší. ()

Ace.A.T.L.

Tohle byla naprosto úžásná podívaná. Počin skvělej, práce skvělá, neváhejte. Tohle stojí vidět na velkým plátně.Za mě 5* a DOPORUČUJU ()

rigby

Velká hra na city, ale jinak docela pěkně natočeno. Takový požár se hned tak neokouká... O nějakých hereckých výkonech nemá smysl hovořit, film je opravdu jen a jen o ohni. ()

Saxos

Příčiny požáru stále neznámé a tak už to asi zůstane. Ve filmu naznačeny nejpravděpodobnější. Většině lidí přijde chování hasičů na místě zmatečné i když měli v objektu Notre-dame dost natrénováno. Skutečnost je vždy jiná. Ve finále jde řict, že zásah byl dost úspěšný. 400 hasičů a po 12ti hodinové práci, kdy se požár úspěšně zvládl, jen jeden zraněn. K tomu dva policisté. Žádný civil. Žádná oběť na životě. To je hlavní a nejdůležitější. Přitom hasící práce bylo nutno provádět převážně z vnitřního prostoru. Závěr: doporučuji. ()

Grázl83

Režie hodně televizní, dubbing příšerný. Scénář spíše k smichu a pokud to bylo podle skutečnosti, tak se nedivím, že to shořelo. Protipožární opatření v budově nulové, hasiči vesměs k ničemu, většina ani není schopna tam dojet. Srandovní je také postava kurátora Pradeho. On byl v Louvre, což je cca 2km od Notre damu, a celý film cestuje na místo. Vždyť když by běžel, je tam za 10 minut, OMG. K čemu scény s kočičkou na střeše, holčičkou co zapaluje svíčku? OMG. ()

Tomas_PO

Francúzske spracovanie neuveriteľnej drámy roku 2019, ktorá doslova prikuje diváka na stoličku. Téma je tak horúca, a to doslova, že by si zaslúžila aj blockbusterovské Hollywodske spracovanie. Obzvlášť preto, že od tragédie už ubehol nejeden rok, takže dej sa dá smerovať aj k vyšetrovaniu, pomenovania škôd, či prebiehajúcej rekonštrukcie. A tento americký blockbuster miestami pri budovaní drámy národného, či až nadnárodného charakteru, aj trochu chýba. Na strane druhej komercia preto ostala v norme a dej, ako aj postupy hasenia veľmi pravdepodobne neutekajú od reality. Škoda pár sentimentálnych, do istej miery až s trápnosťou hraničiacich záberov v snahe o navodenie emócie a spiritualizmu. Možno stačilo pár tichých, no správnych záberov na túto monumentálnu sakrálnu stavbu. Prípadne viac stotožnení sa s postavami, ktoré rozvinuté absolútne neboli. Presne naopak, ako v Notre-Dame, la part du feu (seriál) (2022), kde mikro príbehy zabili celý seriál. Pri sledovaní filmu si človek autenticky spomenie na dlhý live stream zo CNN a tie malé ohnivé záblesky zo severnej veže, ktoré bez komentátorského ohlasu či povšimnutia napokon zhasli. No zjavne je za tým jeden brutálny príbeh malej eskadry hasičov, ktorí sa pričinili o to, že katedrála aj naďalej stojí. ()

bonovox

Príbeh o požiari v slávnej katedrále všetci určite v roku 2019 všetci sledovali a je len dobre že vznikol k tejto udalosti tento film, ktorý veľmi precízne dokumentuje osudné minúty a hodiny danej tragédie. Po stránke vizuálnej ide o veľmi pôsobivý snímok, klobúk dole ako verne dokázali tvorcovia opísať a hlavne ukázať daný požiar. Horšie je to už s vykreslením postáv a niektorými divnými scénami (Trump, Macron…). Za mňa 70% a dúfam že Notre-dame daju zase dokopy ()

brasek

Snímok nie je veľmi hrdinský. Emočne však je silný, miestami v príbehu badať zmysel pre humor, ale aj trápne vsunuté scény... asi dve. Katedrála Notre-Dame ktorú všetci berú ako národný symbol plačú pri požiari, zúfajú ale koľkí z nich berú naozaj božie slovo vážne? ()

HMTD

Připravte se na místy zbytečnou dramatizaci, a z mého pohledu až nepravděpodobný neprofesionální přístup ke kterému sice věřím, že v některých případech došlo, ale tady se toho sečte tolik najednou, že si spíš říkám, jestli někdo nevzal všechny teorie co všechno mohlo být špatně a nepovažoval je za realitu.  Poradce ze strany hasičů asi trpěl, když některé jeho námitky nebyly vyslyšeny.  Jinak to není zas tak špatný film, jen bych řekl, že je to film který hodně sráží pár slabších pasáží.  Také mne štve, že nebyla uzavřena jedna dějová linka (spoiler: linka s kočkou na střeše, já jsem úplně viděl jak tam bude pasáž kdy místo u Notre-Dame je auto s nejvyšší plošinou na záchranné akci kočky)  Na závěr si dovolím jeden vtípek k této smutné události: Hlavní promarněnou šancí filmařů je, že tam nedali kameo s Emmou Smetana. ()

Machaut

Balancoval jsem nad rohodnutím, zdali dát filmu 3 nebo 4 hvězdičky. Perfektně natočený katastrofický film a tato samotná složka je na 5 hvězdiček. Ovšem ty kýčové scény s holčičkou a symbolismu víry tomu místo dojetí spíše ubírají. Taky mně neskutečně vadila hudba, která na začátku a na konci spíše připomíná nějaké Burtonovo fantasy a ne katastrofický film. Hudba nacpaná snad do každé scény, vždycky zavání průserem. ()

jeany23

Počkat, to nebyla komedie ?? No, jestli se to jen z procenta zakládá na pravdě, tak frantíky hluboce lituji. Hasiči uvízlí pár metrů od požáru; naprostá idiocie personálu katedrály; tlak v hadicích úplně na h...o; hasiči kteří nehasí; hasiči uvízlí za zamčenýma dveřma, kteří s sebou nemají ani sekyrku; patálie s klíčema; otravná paní s kočičkou; otravná holčička se svíčkou...Atd., atd. Po většinu filmu jsem trpěla a napadalo mě: proč nikdo nic nedělá ? Proč už nehasej ? Hoří jim tam národní poklad a oni choděj a kecaj a kecaj, a katedrála hoří a hoří...To i dobrovolní požárníci na hasičském cvičení se víc činí. No nic, tak příště snad lépe. ()

Feacher

Pro mě hodně zvláštní film, už v tom, že koukám při svém věku téměř poprvé na něco, co si doopravdy pamatuju, ale také tím, že styl filmu byl úplně jiný než je zvykem. Těch uměleckých záběrů tam bylo dost, což nemyslím ani v dobrém, ani vyloženě v špatném... logické prostříhání skutečných záběrů dopadlo docela dobře, herecky zase na druhou stranu tak nějak nevynikající a závěr docela ošizený... pomezí 3*/4*, ale docela se mi to líbilo, tak půjdu výše. ()

motyka52

Je to mezi třemi a čtyřmi. Je to hezká rekonstrukce francouzské národní tragédie, která diváka úplně v pohodě uspokojí a pochopí z ní, jak moc zásadní a nečekaná tahle věc byla. Pěkně to také ukazuje na to, že i u takhle významné památky mohou hasičům komplikovat zásah chybějící klíče od dveří nebo dopravní zácpa. Na druhou stranu si Annaud bohužel neodpouští některé úplně zbytečné a cringe scény - holčička běžící zapálit svíčku, kočka na střeše ... Na filmu je také patrný přece jen omezený rozpočet, což je ale docela šikovně řešeno využitím reálných záznamů. Dějiny žánru se tady zkrátka nepřepisovaly, ale důstojný záznam jedné události to je. ()

fcapab

Hlavní role? Hasiči. Žádné příběhy okolo, žádné rodinné drama, žádné románky. Surová hasičina. Dobře sestříhané, autentické záběry. Pyrofilové budou mít radost 😁 ()

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

25.02.2023

V pátek 24. února 2023 proběhlo v pařížském koncertním sále Olympia slavnostní předávání prestižních cen francouzské akademie filmových umění a technik, známých pod názvem César. Vítězným snímkem… (více)