Reklama

Reklama

Muž jménem Otto

  • USA A Man Called Otto (více)
Trailer 1

Film, jehož předlohou je celosvětový knižní bestseller „Muž jménem Ove“, vypráví příběh mrzouta Otta Andresona (Tom Hanks), který po ztrátě manželky ztratí smysl života. Otto je připraven všechno ukončit, ale plány mu naruší mladá živá rodina, která se nastěhuje do sousedního domu. Otto se tak seznámí s Marisol, která ho vyzve vidět věci jinak, a vznikne tak neočekávané přátelství, které mu změní život. Dojemný a vtipný příběh o lásce, ztrátě a životě ukazuje, že rodinu lze najít na nejneočekávanějších místech. (Falcon)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (301)

Hismael 

všechny recenze uživatele

Pokud by se tam někde hledala chyba, tak snad jen v různých náhodných situacích vrstvených na sebe. Zase se tam nacpalo jak je v dnešní době zvykem téma genderu, ale pracuje se s ním poměrně dobře, i když v určité chvíli to může působit jen jako propagace LGBT. Všechny tyto věci jsou ale proti dokonalé kombinaci vtipných a dojemných scén prakticky bezvýznamné. Především v těch, kde se probírá smutný životní úděl, jdou všechny pomyslné výtky stranou. Tom Hanks se do role Otta skvěle hodí a to, že se film převážně odehrává v jedné čtvrti, mu vůbec nedělá problém, aby emocionálně a vůbec vším dalším, mohl skvěle fungovat. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Taková ta klasika. Nerudný dědek, kterého všichni okolo štvou, stejně jako on štve je. Pak se ovšem cosi stane a my sledujeme milou proměnu v dobráckého chlapíka, na kterém bude i divákovi záležet. Přitom tady už neměl být, protože měl koupený kus provazu (samozřejmě se u toho stihl pohádat s prodavačem) a hodlal se oběsit. Přišel totiž o milovanou manželku a prostě už to s lidmi v práci, na ulici, v sousedství nedával. Divák by s přistěhováním hlučných sousedů očekával, že si se sebevraždou pospíší, ovšem on je nejprve několikrát seřve, aby postupně „pochopil“, že pomáhat lidem kolem sebe je vlastně fajn. Fajn je i uchopení zlovolného staříka brblajícím Tomem Hanksem, který v precizním hollywoodském vyprávění zas a znovu dokazuje, proč je víc než tři dekády pořád na vrcholu. Naopak divák bude mít velmi brzy problém s uvěřitelností jednotlivých postav, kde to mnohdy hodně skřípe. Jakési skandinávské syrovosti s prvky černého humoru mělo být v americké verzi Marca Forstera víc, zatvrzelost hlavního hrdiny je tu vždy jen tak povrchně, protože Američané prostě chtějí vidět hlavně jeho citlivé nitro. Růžové, bezkonfliktní, ale fajn. Dietní čtyři hvězdy. ()

Reklama

Allien.9 

všechny recenze uživatele

Slabé a nadhodnocené (aktuálně 82 %). Vezměte "Gran Torino" (****), odeberte vulgární mluvu, asijskou rodinu nahraďte jihoamerickou a poškrtejte veškerou akci. Abrakadabra, "Muž jménem Otto" je na světě. Absencí originality a množstvím patosu jsou si oba zmiňované snímky dost podobné, nicméně ač obecně preferuji Hankse, Eastwoodovi jsem toho bručouna žrala podstatně víc. Edit: Odebírám jednu hvězdu, protože mě film nejen nebavil, ale chvílemi vyloženě iritoval. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Působilo to na mě trochu jako vykrádačka Gran Torino (před projekcí jsem ještě nevěděl, že to je remake filmu Muž jménem Ove, což ho dodatečně ale v mých očích deklasovalo ještě víc), respektive pokus vystavět divácký hit z podobných ingrediencí a ozvláštněný tím, že hlavní postava jeví zřetelné známky lehkého autismu, resp. Aspergerova syndromu (sociální a komunikační neobratnost, dodržování rituálů, omezená mimika, preferování samoty, intenzivní zájem o motory a mechanické stroje, úzkostlivé lpění na pravidlech, geometricky zarovnané odhazování sněhu...), což ve filmu není kupodivu nijak tematizováno (zazní tam pouze informace o jeho zdravotních problémech se srdcem, což nakonec má i zásadní vliv na finální rozuzlení). V kinosále jsem občas slyšel dojaté posmrkávání a vůbec jsem se tomu nedivil, i já jsem byl trochu naměkko. Přesto mi přišlo, že Ottovi v životě všechno spadlo do klína až moc snadno, resp. že si to autor předlohy značně ulehčil, aby ten příběh sděloval to co chtěl - mladého Ottu sbalila sama jeho budoucí manželka, navzdory jeho zoufalé nepoužitelnosti v seznamování, a starému Ottovi se "bezpracně" do života hrnou noví přátelé, domácí mazlíček, netrpí bytovou ani finanční nouzí (když se mu zachce, koupí si nové drahé auto), a ani ty opakovaně sebevražedné pokusy mu samozřejmě nikdy nevyjdou, aby si mohl v závěru uvědomit, jak je život vlastně fajn, navzdory smutnému údělu vdovce (k naprosto kýčovitému happy endu by už chybělo snad jen to, aby si v závěru našel novou partnerku). Když to shrnu, neříkám, že je to špatný film, ale na můj vkus až moc sází na prověřené cestičky, jak z diváka dostat kýžené emoce, a na tenhle kalkul se mi nikdy moc přistupovat nechtělo. ()

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Muž jménem Otto je oproti svému švédskému předchůdci vděčnější a krapet méně odvážný, výsledek je přesto milou záležitostí a dalším hereckým koncertem Toma Hankse. V zásadě by šlo říct, že se obě verze něčím doplňují, kdy dost možná Muž jménem Otto svádí k většímu emocionální zásahu než jeho švédský předchůdce. S klidným srdcem se tak dá říct, že jde o vzácný případ, kdy není americká předělávka evropského hitu úplně zbytečná.... ()

Galerie (16)

Zajímavosti (7)

  • Na začátku roku 2022 si společnost Sony Pictures předplatila práva na film za přibližně 60 milionů amerických dolarů na evropském filmovém trhu. (Posheidon)
  • Mladý Otto je hrán hercem Trumanem Hanksem, což je skutečný syn herce Toma Hankse (starší Otto). (Puxina)
  • Když se chce Otto (Tom Hanks) oběsit, tak si odkopne nízký stolek, který se převalí na bok a zůstane na rozložených novinách. V dalším zaběru na celou místnost tento stolek vůbec není, aby se v následujícím blízkém záběru na Otta zase vrátil na místo. (Muffino)

Reklama

Reklama