foto

Marc Forster

  • nar. 30.11.1969 (50 let)
    Illertissen, Bavorsko, Západní Německo

Biografie

Režisér Marc Forster se narodil roku 1969 v německém Ulmu jako nejmladší ze tří bratrů. Vyrůstal ale ve Švýcarsku, odkud ale po dokončení střední školy odletěl studovat film do zámořského New Yorku.

Po natočení dvou dokumentů (pro evropské televizní stanice) SILENT WINDOWS (Tichá okna) a OUR STORY (Náš příběh) se přestěhoval do slibnějšího Los Angeles. Svou nápaditou režii mohl naplno předvést ve svém debutu Loungers (Lenoši, 1995), jenž vyhrál diváckou cenu přehlídky Slamdance.

Je všeobecné, že každý známý a úspěšný filmař má na kontě jeden film, kterým se proslavil a vydobyl respekt. Tím Forsterovým je snímek PLES PŘÍŠER, ten si totiž pochvalovali jak diváci, tak kritici. Není tajemstvím, že scénář k tomuto filmu se považuje za jeden z nejlepších v Hollywoodu. Ve snímku si zahrál Heath Ledger, Billy Bob Thornton a Halle Berry, která byla jako vůbec první afroameričanka za svůj výkon poctěna Oscarovou soškou a navíc i Zlatým Glóbem.

To, že jde o ambiciózního filmaře, který o sobě mimo jiné prohlašuje: „Mám rád náročné projekty, protože si myslím, že je důležité je dělat. Nakonec každý chybuje, ale musíte to zkoušet.“, je vidět v jeho následující tvorbě. Odmítnul nabídku na režii třetího dílu potterovské série a dal nám raději nahlédnout do krásného myšlení Jamese Barrieho (v podání Johnnyho Deppa) ve filmu HLEDÁNÍ ZEMĚ NEZEMĚ, který mapuje jeho zážitky, podle kterých napíše své vrcholné dílo - Petra Pana. Po snovém příběhu ale přeskočil k žánru, který ho proslavil a přišel s dalším stylově natočeným lidským dramatem HRANICE ŽIVOTA.

Marc Forster zvláštně pendluje od žánru k žánru. Svým filmem HORŠÍ UŽ TO NEBUDE nás ale přesvědčil, že se dá natočit kvalitní, chytrá a místy i melancholická americká komedie. Zde je jeho decentně hravá režie cítit za každým rohem a je pravděpodobně jen otázkou času, kdy za ní bude odměněn nějakou prestižní cenou, ne-li přímo Oscarem.

honzii

Režijní filmografie

Filmy

2018 Kryštůfek Robin
2016 Vidím jenom tebe
2013 Světová válka Z
2011 Kazatel Kalašnikov
2009 LX Forty
2008 Quantum of Solace
2007 Lovec draků
2006 Horší už to nebude
2005 Hranice života
2004 Hledání Země Nezemě
2001 Ples příšer
2000 Everything Put Together
1995 Loungers

TV seriály

2021 Wool (TV seriál)
2015 Hand of God (TV seriál)
Inside Voice (S01E02)
2014 Hand of God (TV seriál)
Pilot (S01E01)

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2016 Vidím jenom tebe

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2004 At the Movies (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(257)