foto

Marc Forster

  • nar. 30.11.1969 (48 let)
    Illertissen, Bavorsko, Západní Německo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Režisér Marc Forster se narodil roku 1969 v německém Ulmu jako nejmladší ze tří bratrů. Vyrůstal ale ve Švýcarsku, odkud ale po dokončení střední školy odletěl studovat film do zámořského New Yorku.

Po natočení dvou dokumentů (pro evropské televizní stanice) SILENT WINDOWS (Tichá okna) a OUR STORY (Náš příběh) se přestěhoval do slibnějšího Los Angeles. Svou nápaditou režii mohl naplno předvést ve svém debutu Loungers (Lenoši, 1995), jenž vyhrál diváckou cenu přehlídky Slamdance.

Je všeobecné, že každý známý a úspěšný filmař má na kontě jeden film, kterým se proslavil a vydobyl respekt. Tím Forsterovým je snímek PLES PŘÍŠER, ten si totiž pochvalovali jak diváci, tak kritici. Není tajemstvím, že scénář k tomuto filmu se považuje za jeden z nejlepších v Hollywoodu. Ve snímku si zahrál Heath Ledger, Billy Bob Thornton a Halle Berry, která byla jako vůbec první afroameričanka za svůj výkon poctěna Oscarovou soškou a navíc i Zlatým Glóbem.

To, že jde o ambiciózního filmaře, který o sobě mimo jiné prohlašuje: „Mám rád náročné projekty, protože si myslím, že je důležité je dělat. Nakonec každý chybuje, ale musíte to zkoušet.“, je vidět v jeho následující tvorbě. Odmítnul nabídku na režii třetího dílu potterovské série a dal nám raději nahlédnout do krásného myšlení Jamese Barrieho (v podání Johnnyho Deppa) ve filmu HLEDÁNÍ ZEMĚ NEZEMĚ, který mapuje jeho zážitky, podle kterých napíše své vrcholné dílo - Petra Pana. Po snovém příběhu ale přeskočil k žánru, který ho proslavil a přišel s dalším stylově natočeným lidským dramatem HRANICE ŽIVOTA.

Marc Forster zvláštně pendluje od žánru k žánru. Svým filmem HORŠÍ UŽ TO NEBUDE nás ale přesvědčil, že se dá natočit kvalitní, chytrá a místy i melancholická americká komedie. Zde je jeho decentně hravá režie cítit za každým rohem a je pravděpodobně jen otázkou času, kdy za ní bude odměněn nějakou prestižní cenou, ne-li přímo Oscarem.

honzii

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2009 LX Forty

Dokumentární

2009 Marc Forster: Povolení filmovat
2008 Bond Girl Diaries (TV film)
Bond on Location (TV film)
Marc Forster - Der Weg zu 007
2006 Greatest Movie Love Scenes (TV film)
2005 Marc Forster - Von Davos nach Hollywood (TV film)
2003 A&E Biography: Peter Boyle (TV film)

TV pořady

2004 At the Movies (TV pořad)

Scenáristická filmografie

Filmy

2016 Vidím jenom tebe

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(251)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace