Muž hledící k jihovýchodu (festivalový název)

• Argentina

Hombre mirando al sudeste

Man Facing Southeast

Drama / Sci-Fi

Argentina, 1986, 105 min

Eliseo Subiela

Po Pozemšťanovi je samozřejmě všechno ostatní slaboučký odvar, ale logicky jsem musel vidět cokoliv jenom vzdáleně podobného. I přes poměrně amatérské zpracování si Argentinci střihli dost zajímavý příběh, kde si člověk vlastně i po skončení nemůže být jistý tím, jak to vlastně bylo, což je důkaz parádní scenáristické práce. 85%(22.2.2017)

Išiel som do toho s tým, že sa to podobá Protovi, dokonca že Svet podľa Prota vyšiel z tohoto filmu. Omyl, vážení. Prostredie psychiatrickej liečebne a údajný pacient, ktorý o sebe tvrdí, že je mimozemšťan - sú jediné 2 aspekty, ktoré spájajú tieto 2 filmy. Napriek tomu, aj tento film nesie svoje posolstvo veľmi dobre. Argentínsku produkciu nepoznám takmer vôbec, napriek tomu som sa vo filme "pohyboval" veľmi dobre, čo svedčí o dobrom a vnímavom spracovaní. Herecky to možno nie je top, ale ani neurazí. Po logickej stránke, tiež nie je príbehu takmer nič vytknúť. Škoda záveru, ktorý ostal otvorený iba do polovice. Iní diváci si ale možno práve v tomto ľubujú. Hodnotenie: 70%(20.1.2014)

V mém komentáři se ani tak nebudu věnovat filmu jako takovému, jako spíše mým pocitům z něj (a následnému hodnocení). Ty 3 sluncata (60%) jsem dal hlavně díky zajímavému zpracování. A jsou také důkazem toho, že jsem nulový expert na Argentinskou tvorbu. Proto, jediné co o filmu dokážu s čistým srdcem říci je, že je zajímavý..... Srovnávání s mnohem známějším snímkem "Svět podle Prota" je sice logické, ale bohužel né úplně dobré. Tenhle film přišel na svět o dost dříve než Prot,(takže by jsme se mohli bavit o vykrádání,) a také je z psychologického hlediska dosti jiný. Rěžie a herecké výkony opět spadají do kategorie "zajímavých". Mohl bych klidně napsat, že jsou herci špatní a nesympatičtí, ale opět bych vycházel ze srovnávání s již zmíněném "Protovy".... Takže film určitě všem doporučím, někomu se líbit bude, někomu ne. Ale to už tak bývá. Ps: Ke stažení je na "Uložto" v původním znění s CZ tit.(12.7.2013)

Poselstvím humanistické, náladově neukotvené (cynismus, melancholie, nechutný optimismus, melodramatická sentimentalita) sci-fi. Možná jde – jako v případě mezinárodně známější Oficiální verze – o reflexi přechodu argentinské společnosti od fašismu (kontrolované, normované podmínky psychiatrické léčebny) k demokracii, možná o velmi obecné podobenství o světě ztrácejícím víru a zcela určitě o významný inspirační zdroj pro Svět podle Prota. Subiela (režisér a scenárista) staví do kontrastu unaveného psychiatra, který ztratil chuť žít a přijal svou mrzkou existenci, vyhrávaje po večerech teskně na saxofon a člověka (člověka?) s jasnou vizí, který říká pravdu, i když ví, že mu nikdo neuvěří. Z dlouhých dialogů těchto dvou mužů a z „explicitních“ scén zázraků se nejen dovídáme nadbytek informací, vše je završeno doslovným, všeshrnujícím epilogem. Schází prostor pro nevyslovené, jen tušené, kvůli čemu film zklamává na duchovní rovině. Spiritualitu marně dohání náboženskými chorály, jež mimo jiné zní v přespříliš pestrém soundtracku. Saxofon, varhany, housle nebo elektronická hudba přehlušují dialogy a podobně jako neodůvodněné kamerové nájezdy a jízdy odvádějí pozornost od sdělení. Jako kdyby si režisér chtěl vyzkoušet, kolik různých prostředků k přibarvení šedivého vyprávění kinematografie ve své svobodnější podobě nabízí. Jedinkrát jsou instrumenty, které Muž hledící na jihovýchod diriguje, dokonale sladěné a vyvolávají mimořádně silný emocionální efekt – příznačně právě ve scéně, kdy si Rantes podmaní celý orchestr. 65%(20.4.2011)

Muž hledící k jihovýchovu, který se stal více než inspirací tvůrcům amerického filmu Svět podle Prota mě zaujal stejnou měrou jako jeho následovník. Tento argeninský kousek plyne po celou dobu ve vážnější poloze, nekoná se žádné odlehčení v humorných situacích. Témat k úvahám a přemýšlení je tady snad jestě více. Třeba i smysluplnost současné psychiatrické "léčby". Lidská psychika a duševní nemoci jsou určitě jednou z nejvíce neprobádaných oblastí medicíny a většinou se místo léčení jen tlumí příznaky. Byla to ale v tomto případě duševní nemoc? Byl z jiné planety opravdu nebo se jen tak cítil, stejně jako mnozí Pozemšťané uprostřed svých rodných bližních? Nejsilnějším místem filmu pro mě určitě byla návštěva koncertu a pacientovo dirigování Ódy na radost.(30.12.2012)