Moje velká indická svatba

Bride and Prejudice

Moja veľká indická svadba

Komedie / Romantický / Muzikál

Velká Británie / USA / Indie, 2004, 107 min

Bollywood meets Hollywood... A setkání je to víc než zdařilé! Skvělý začátek ve vesele barevném bollywoodském stylu bohužel trochu zkazila závěrečná půlhodinka, která zajela do tradičních hollywodských kolejí, a Martin Henderson coby představitel hlavní mužské role. Během filmu jsem nenašel jediný důvod, proč bych měl právě jemu ve vztahu s Lalitou fandit. Na zlepšení nálady a odreagování je to však ideální volba (obzvlášť pak scény s jedinečným Kholim)(27.6.2006)

• mat.ilda

Když v televizi opravdu, ale opravdu nic nedávají, je možné vydržet tento spektákl plný barev, tance a hudby, budete se však muset vzdát jakéhokoliv očekávání - ve smyslu příběhu, vtipu, hereckých výkonů, zajímavosti postav.....vlastně úplně všeho. Krom očí pro pláč vám zbydou zas jen ty barvy, tanec a hudba, ale pro změnu to někdy i stačí.(25.9.2009)

• Vital

Zpívání se mi na tom líbilo i choreografie byla velmi hezká,ale nechápu,proč všichni ve městě,ať staří nebo mladí,zpívají anglicky a ne mateřčinou to sem jaksi nepochopil,ale líbí se mi postoj Aishwarya na politiku v Indii,ale zařadil bych to trošku do jiného žánru,ač v tady to sfinguje hlavní jiskření mezi dvouma hlavníma adeptama,a škoda že je zde celý snímek s dějem velmi okatý a příběh už několikráte baže nesčetněkrát opakovatelný z jiných romantických filmů,jestli si budete někdo chtít udělat hezký romantický večer,nedoporučuju tento snímek,pokud ovšem máte rádi předvýdatelný konec a spoustu průhledných maličkostí.(27.12.2006)

• tomtomtoma

Pro mne je to jednoznačný filmový škvár! Jane Austen psala lacinou romantiku urozenějších vrstev pro urozenější ženské publikum. Gurinder Chadha naroubovala lehkovážný Bollywood na povrchní globální pop-kulturu. A výsledkem je odpudivý laciný brak, kde všichni jsou úspěšní a krásní a vše spěje do svého očekávaného konce v barevném reji půvabných žen bez obsahu v povrchnosti úpadku spotřební společnosti. Kam může směřovat žena v kulturním prostředí genderové nerovnoprávnosti, když je žena zároveň nejagresivnějším ochranitelem tradičního rozdělení společnosti? Dokáži ocenit půvaby krásných žen, ale co z toho, když vše je prázdné po vymývání mozků konzumní pseudokulturou. Hlavní postavou je mladá, půvabná a vzdělaná indická dívka z lepší vrstvy Lalita Bakshi (půvabná Aishwarya Rai Bachchan). Nejvíce ji popuzuje jakýkoliv negativní náznak o Indii jako zemi nevalné kategorie. Hrdá a inteligentní dívka se se svými předsudky musí dokázat vyrovnat. Hlavní mužskou postavou je mladý hoteliér a člen nejbohatší vrstvy William Darcy (sympatický Martin Henderson). Jeho nesmělost a bezradnost je vydávána za aroganci a pokrytectví. On jen nedokáže nalézt slova při pohledu na svojí živoucí bohyni. Z dalších rolí: starostlivá Lalitina matka s lpěním na tradicích Manorama Bakshi (Nadira Babbar), milující a trpělivý Lalitin otec Chaman Bakshi (sympatický Anupam Kher), Williamův zamilovaný a bohatý kamarád Balraj Bingley (Naveen Andrews), Lalitina starší sestra se stresem kolem přípravy svatby Jaya Bakshi (půvabná Namrata Shirodkar), úlisný a prospěchářský padouch Johnny Wickham (zajímavý Daniel Gillies), Balrajova elegantní sestra Kiran (půvabná Indira Varma), štěstí naleznuvší Lalitina nejlepší kamarádka Chandra Lamba (půvabná Sonali Kulkarni), popletený nešika, dobrák se záluskem na ženitbu a Lalitin příbuzný Kohli (příjemný Nitin Ganatra), Lalitiná nejmladší sestra s netradičním hadím tancem Maya Bakshi (Meghna Kothari), dychtivá a toužící Lalitna sestra Lakhi Bakshi (půvabná Peeya Rai Chowdhary), upřímná Williamova mladší sestra Georgina 'Georgie' Darcy (půvabná Alexis Bledel), či Williamova upjatá a povýšená matka Catherine Darcy (Marsha Mason). Je to pitomé, povrchní, laciné a nevkusné. Je to vrcholek úpadku hvězdy spotřební kultury. क्यों, बिल्ली क्यों?(5.10.2016)

Konečne nejaká zmena v už toľko otrepaných amerických romantických komédiách. Vynikajúce indické filmové oživenie s úžasnou a hlavne chytľavou hudbou. A to nehovorím o farebnosti celého filmu, čo je proste úžasné. Celkový dojem z tohto filmu je viac než dobrý, takže 4. A aby som nezabudol, aj Ashanti bola skvelá :)(19.7.2005)

• - Fráze "bez ženy není žádný život" je staré moudrou otce režiséra Gurindera Chadhy. (HappySmile)

• - Aishwarya Rai kvůli filmu přibrala 9 kg, protože cítila, že pro její postavu je vhodnější, aby nevypadala jako modelka. Snažila se ji vykreslit co nejrealističtěji. (HappySmile)

• - Kromě mnoha podobností mezi původním názvem knihy Pride and Prejudice a filmu Bride and Prejudice je zcela zřejmé spojení také mezi jednotlivými jmény. Například Lalita se podobá přezdívce Elizabeth Bennetové Lizzy. Jaya je Jane, Lahki je Lydia, Will Darcy je Fitzwilliam Darcy a pan Kohli jen pan Collins. Wickham se nezměnil, stejně jako Darcyho sestra se jmenuje Georgie (původně byla Georgianna). (NinadeL)