Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na začátku filmu Bob Marley: One Love potkáváme titulního hrdinu (Kingsley Ben-Adir) v okamžiku, kdy už je jamajským národním hrdinou. Věčného idealistu a neúnavného propagátora rodného ostrova trápí všudypřítomné násilí, které rozdmýchávají dva hlavní znepřátelené politické tábory a na ně napojené zločinecké gangy. Marley trochu naivně sní o uspořádání obřího koncertu, který svede pod jedno pódium všechny dosavadní nepřátele a i s pomocí jeho hudby je přiměje zakopat válečnou sekyru. Než ten sen stačí realizovat, zaklepe násilí i na dveře jeho domu. Při útoku ozbrojeného gangu jsou vážně zraněni jeho manželka a manažer. To Bobovi sejme klapky z očí a uvědomí si, že Jamajka v danou chvíli není zemí, ve které by chtěl vychovávat své děti. Odstěhují se do Evropy, do Anglie, kde na dredatého kluka v typické pletené hučce nejsou dvakrát zvědaví. Jenže když je člověk geniální muzikant, prosadí se i v prostředí, které je schopné ho jen kvůli vzhledu strčit do vězení. Paradoxně právě tady, na ostrovech, které se od toho jeho rodného snad nemůžou lišit víc, se jeho kariéra rozjede tak, že ho to právem vynese mezi nejvlivnější muzikanty dvacátého století. (CinemArt)

(více)

Videa (9)

Trailer 5

Recenze (48)

Ondatra 

všechny recenze uživatele

Bob Marley rozhodně patří k největším hudebníkům a bojovníkům za lásku a mír 20. století. Dlouho jsem tedy očekával, kdy se dočkáme celovečerního hollywoodského filmu. Sám o sobě film není špatný, je natočen dobře, akorát mi trochu vadilo, jak je pojat příběh. Ten nás uvádí rovnou do doby, kdy Bob už je na vrcholu a je legendou. Tady bych spíše očekával, že nás prvně příběh uvede do doby, kdy Bob začínal, a ukáže nám právě jeho začátky kariéry. Chápu, že film by musel mít třeba o půl hodiny víc, ale myslím, že by to nevadilo. Samotný herec Boba Kingsley Ben-Adir je pro mě novinkou a o to víc jsem rád, že ho hrál právě on. Jeho výkon je celkově tak 6/10, protože v první polovině se mi na Boba vůbec nepodobal a prostě jsem ho v něm neviděl. Ale v druhé polovině se to otočilo a už jsem toho Boba v něm viděl. Jak vzhledově, tak i jeho chováním a charismatem. Pro fanoušky Boba a celkově reggae hudby si myslím, že film je ale úspěch. Spousta známých písniček, správná jamajská atmosféra plná trávy a zároveň se mi líbí, že ve filmu se objevuje nejenom jeho pěvecká kariéra, ale i ta "politická". 5,5/10 ()

NiWi 

všechny recenze uživatele

Rutinní a zapomenutelný biopic obohacený o výjimečnou hudbu. Písně Boba Marleyho nesou neskutečně silné a nadčasové poselství, a film se o ně opírá co může. Nikoliv ale věcně a situačně jako třeba Rocketman, spousta písní zde zní nahodile zkrátka aby tam byly. Režisér se na Boba zaměřuje co nejvíc povrchně to jde. Žádné umělecké dozrávání, vliv jeho hudby na životy lidí a národů je zobrazen naprosto minimálně, nijak se s tímto aspektem nepracuje. Že byl jeho postoj k životu, politice a jiným tématům specifický to zkrátka víme všichni, samo o sobě to ale film neutáhne. Herecky je skvělá ústřední dvojice Kingsley Ben-Adir a Lashana Lynch, i přes jejich výkony však bude Nesta koukat svým kolegům jako Elvis či Rocketman na záda. ()

Reklama

silentname 

všechny recenze uživatele

Bohužiaľ, budem musieť súhlasiť s názormi, že "Bob Marley: One Love" dokopy toho veľmi veľa neponúka. Životopisné filmy o rôznych hudobných umelcoch sú posledné roky celkom úspešné, a tak niet div, že už máme ďalší. Tam navyše nekončíme, nakoľko tento rok bude ešte jeden (tentokrát o Amy Winehouse). Z toho plynie, že tématicky je toto atraktívna téma. Navyše sa venuje najväčšej jamajskej hudobnej ikone. Bob Marley bol asi najväčším priekopníkom hudby z Jamajky a zaujímavým spôsobom vo svojej tvorbe reflektoval svoje vlastné pocity zo všetkého, čo sa okolo neho dialo. Film má niekoľko zaujímavých momentov, ktoré ma celkom dostali. V prvom rade úvodné prepadnutie v jeho dome, tvorba skladby Exodus a  koniec koncov sa dozvieme niečo aj o jeho kultúre, rastafariánstve, konflikte na Jamajke a podobne. Film však veľa zaujímavých nápadov tak trochu len preletí a navyše úplne ignoruje veci, ktoré by mohli byť výrazne silné. Keby sme mali možnosť poznať Boba lepšie ako malého chlapca. Ako niekoho, koho hudba oslovila, prečo ho oslovila, akým spôsobom sa jeho život vyvíjal. Reálne tu ale máme len niekoľko flashbackov, ktoré idú do spomienok na Ritu, a útek z horiaceho kukuričného poľa. Vo výsledku je tu tak film, ktorý nie je nezaujímavý. Dokopy som to bol schopný sledovať celý čas a nemal som chuť robiť niečo iné. Ale nemal som pocit, že by ma to nejakým spôsobom obohatilo. Najlepšie elementy na filme sú casting Kingleyho Ben-Adira, hudba a myšlienka, ktorú film chce odkázať. No to nestačí na plnohodnotný zážitok. Hodnotenie: C+ ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Hudební životopisné snímky jsou bohužel jedním z nejunavenějších a nejsvázanějších filmových žánrů, a aby zaujaly na nějaké vyšší úrovni než té nejpovrchnější, potřebují buď hodně bohatý příběh, který se vyšvihne nad rámec zajeté šablony, nebo velmi talentovaného tvůrce, který je uchopí dynamickým a originálním stylem. Tenhle film nemá ani jedno. Jde opět o mozaiku životních dramat, květnatých mouder a ukázek nejznámějších interpretových písní dávkovaných s určitou pravidelností, aby film nenudil a naplnil základní divácká očekávání, ale chybí mu jak funkční vyprávění, které by třeba obhájilo existenci flashbacků do minulosti, tak i nějaký zajímavý konflikt, který by příběh povýšil nad pouhý výcuc informací z wikipedie, navíc opředený četnými žánrovými klišé. Kingsley Ben-Adir se manýry Boba Marleyho naučil pečlivě a koukat se na něj baví, ale tíhu celého snímku to prostě neutáhne. Navíc je jeho postava klasicky uhlazena a zbavena problematických aspektů, protože producenty filmu jsou Marleyho potomci a nechtějí o něm samozřejmě vytvořit jiný než zcela lichotivý obrázek. Bohemian Rhapsody se vyčítaly podobné věci, ale z toho filmu aspoň sršela neskutečná tvůrčí energie a mohl se pyšnit skvěle natočenými koncertními scénami. Ty zde kupodivu skoro absentují. Celý film navíc směřuje k jednomu konkrétnímu koncertu, který nám tvůrci ale neukážou, protože střih do závěrečných titulků přijde ve chvíli, kdy se to mělo skutečně rozjet. Už den po projekci se mi to skoro vypařilo z hlavy. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Tak tady byla proměrná příležitost,. Hlavní postava vysloveně filmová, témat kolem Boba Marleyho k emotivnímu vyprávění víc než málo, ale co nám tvůrci dali. Mustrový film jak udělat rodině Boba Marleye radost a vysrat se na diváka. Dramaticky totálně nefunkční vyprávění, nabízela se politická stituace na Jamajce, formování osobnosti a názorů Boba Marleye nebo změření se jeho umělecké zrání, konec konců i ten vztah se svou madam tady působil jak vyžvejkaný pedro, přitom z naznáků bylo patrné že měl víc vrstev. Bob Marley na mě působil velmi sympaticky, filmu uznávám, že ve mě probudil zájem o Boba Marleye a i koupi jeho LP, ale jako divák jsem opravdu koukal 103 minut na vztyčenej prostředníček od tvůrců. Filmařsky dobrý, hudba taky a chtěl jsem dát shovívavé 3*, ale jakou shovívavost mají tvůrci s diváky ? Žádnou ! scéna-střih-scéna-střih , jste spokojená rodino Boba Marleye ? Jo ? Tak ok jedem dál scéna - střih-scéna-střih. Kvůli tomuhle by se filmy fakt točit neměly. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (2)

Související novinky

Reklama

Reklama