Režisér Kristoffer Borgli v této černé, satirické komedii zobrazuje toxický vztah, který rychle eskaluje do děsivých úrovní narcistické sebeprezentace. Signe a Thomas jsou mladý pár s nezdravou vzájemnou soutěživostí, která nabere nebezpečné směřování, když se Thomas náhle prosadí jako umělec. Signe v reakci na to učiní zoufalý, až sebezničující, pokus o opětovné získání svého postavení tím, že úmyslně onemocní, aby přilákala pozornost a probudila soucit. Kristoffer Borgli brilantně satirizuje sebeprezentační tendence v současných médiích a impulzivní hledání pozornosti v nás všech. (Film Europe)

Trailer 1

kamigava13

Drahá narcistka Signe nakonec přece jen dostala to, po čem tak toužila - slávu. I když si kvůli tomu musela něco vytrpět a téměř si sáhnout na dno. Spoiler! Myslela jsem, že ji nechají tvůrci umřít, aby ukázali, jak se narcismus vůbec nevyplácí, ale neudělali z toho smutné a korektní drama, které vás má varovat nebo ponaučit. Signe přece jen nebylo ze sebe samé tak špatně a ani nemůže být, protože jí to osobnost nedovolí a dočkala se i “happyendu” Název filmu je hezky ironicky a trefně vybrán. Tahle černá komedie s lehkým nádechem hororu mě bavila. Teď více filozofie a úvahy. Mám taky v hlavě stále otázku, co je vůbec na narcismu špatného? No co? Nacismus chápu, že je trochu ujetý, ale narcismus je pouhé zaměření na sebe a nic na tom není přece. Podle mě jsme všichni narcisti, akorát nás společnost a rodiče vychovali k tomu, abychom to zamaskovali a přetrvařovali se v rámci nějaké nepsané slušnosti a morálky. Narcisté se nebojí být sami sebou a nenechají si diktovat život od stáda. To nám běžný člověk musí uznat. Předstírání zájmu o věci kolem je tak nudné a unavující. ()

Niflheim

75 %. Satirické a místy až bizarní pojednání o lidské povrchnosti, sebestřednosti a nutkání po uznání. Prostě a jednoduše pichlavá kritika narcismu. Příjemná stopáž (i když tempo to chvilku hledá), vizuálně i střihem zdařilé. Místy umí pobavit, místy také pěkně nasrat… Navzdory jasným kritickým narážkám ve mně však snímek nezanechal významnější otisk – tak snad si Borgli kvůli tomu neobstará Lidexol. V nadsázce jsem při sledování párkrát vzpomínal na dětství, kdy jsem běhal po hřišti s míčem a po vstřeleném gólu mi hlavou probíhaly oslavné glosy od komentátorů a přípravy slavnostních ceremoniálů pro vítěze mistrovství světa. Má mi být ze sebe také špatně? ()

Howard72

To bylo poprve v zivote, co jsem odesel z kina. Film o tak zbytecnych lidech, ze jsem to ani nebyl schopny dodivat. Jako kritika spatnych zivotnich hodnot asi dobre, ale vubec jsem nepochopil, proc by tito dva jedinci byli spolu - ona dle meho psychicky nemocna, on celkem narcis, i kdyz jakz takz snesitelny. ()

boogieman

Vynikajúca čierna komédia s štipkou body horroru, tvrdo satirizujúca rôzne aktuálne neduhy vyspelej spoločnosti - od potreby byť videný cez apatiu jednotlivcov i spoločnosti až po absurdnosť niektorých spoločenských snáh o inkluzivitu. Humor miestami zatína do živého. Film je dobre natočený, má spád, plynulo preskakuje medzi rôznymi témami a to všetko sa odohráva v príťažlivom prostredí rôznych lokácií v Osle. Potešia aj drobné detaily ako pekná práca s typografiou. 4.5*. ()

Detektiv-2

Zdařilá černá komedie o narcismu, který se vymkl kontrole a škodil, co to jen šlo. Námětově, herecky a hudebně není co vytknout. Hlavní mínus bych viděl v tempu, které bylo ze začátku jako na houpačce, pak se ustálilo tak, že nudilo a ke konci se zase řítilo z kopce zbytečně rychle. Scénář byl místy děravý, i když trefné humorné poznámky, se mu musí nechat. Ve výsledku lehce nadprůměrná práce, ale Norové to umí i lépe. ()

Související novinky

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

Severská přehlídka SCANDI začne už ve středu!

14.01.2023

Už tuto středu odstartuje přehlídka toho nejaktuálnějšího z kinematografie severu: SCANDI 2023. Odehraje se mezi 18. a 25. lednem, představí snímky ze všech zemí Skandinávie a v programu ji bude mít…