Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (více)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

ink flo

Je to povedené, ale ještě více to stoupne na ceně v těchto případech - a) když to berete jako pokračování tématu z  "Don´t Look Up" (který měl taky premiréru o vánocích, rok předtím), kdy nezpracovává hrozbu ekologickou, ale kybernetickou/politickou, b) když to vnímáte jako alegorii, která v kulisách apokalyptické situace vpodstatě (bohužel) popisuje stav, ve kterém se po covidu a během několika souběžných válek nacházíme už teď (poštvání lidí jeden proti druhému jakožto hlavní mocenský nástroj), c) když budete poselství vnímat skrze nenápadnou dějovou linku s "iracionální" potřebou dcery dokoukat seriál "Friends" (která je na něj tak fixovaná proto, že jí saturuje blízkost a bezpečí, které se jí v její rodině/společností nedostává) ()

Saur.us

Leave the World Behind je intimní katastrofické scifi s až děsivě možnou představou konce moderního světa . Zbytečně neexhibuje velkolepými destrukcemi a miliony mrtvých a naopak, když už se dostane za hranice domu, ukazuje jen opuštěná panorámata. Elegantní a efektní způsob, jak ušetřit peníze. O to víc se můžeme kochat zajímavou kamerou a herectvím jen těch několika herců. A především, první 4 kapitoly nešetří atmosférou a napětím je jak z pera pánů Hitchocka nebo Shyalamana. Lehké piánko, velká tajemství. To drnká na nervy, jak má! ()

AnanAss

Esmail chtěl nejspíš po Pánovi Robotovi opět tak moc šokovat a přijít zase s nečekaným „výjebem na diváka“… to mu však až tak úplně nevyšlo, i když své kořeny v hekrování nezapře ani tady. Počáteční mysteriózní seznamovačka s dvěmi skupinami nájemníků je zajímavá, pak se to však přehoupne do prapodivného apokalyptického čehosi, kde se vyvalí i nějaké ty konspirační teorie. Svoje silnější chvíle to bezesporu má (letadlo, tanker, likvidace Tesel, zvěř v lese), ale převažují spíše ty slabší… a na jeden dobrý moment je tady tak dvacet minut, k ničemu nevedoucímu, žvanění. Natočené je to moc hezky a kamera si ty vymazlené záběry užívá, stejně jako si užijeme i práci se zvukem. Celé to však působí jako úvodní dvojepizoda k připravovanému seriálu, který ani nedostaneme. Avšak musím uznat, že ten konec byl tak pitomý, až mě vlastně, vzhledem k předchozímu vývoji a směřování děje, příjemně pobavil. Budu si muset od teď dávat hlavně majzla na srnky. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

BOURQUE

Len druhý celovečerný film Sama Esmail, ktorý v porovnaní s Comet je veľkou zmenou. Snímok natočený podľa knižnej predlohy (knihu som nemal možnosť prečítať) je akýsi začiatok nejakej apokalyptickej situácii, ktorá pravdepodobne zasiahla len USA. Informácie a scény, ktoré by dokázali príbeh výraznejšie posunúť dopredu, je na tých 140 minút pomerne málo – tá rovnováha medzi predstavením hlavných postáv a zachytením príbehu nie je úplne ideálna. Príbeh sa buduje pomaly, ale v tomto prípade až príliš pomaly. Herecká garda je vybraná zaujímavo (nikoho by som nevyzdvihol), výsledok je (zatiaľ) uspokojivý. Som zvedavý na pokračovanie a to v prípade Netflix filmov som už veľmi dávno nehovoril. P.S.: Som vždy rád, keď v nejakom filme sa objaví seriál Friends (R.I.P. M. Perry) – formu a kontext by som (zatiaľ) nekomentoval. Osobné hodnotenie: 77% (***) ()

Hapretor

Kdyby to točil M. Šalejman, byla by to rádoby napínavá, přechytralá nuda ... takhle je to přesně naopak ... dobrý ... film má ... chce ... asi hodně sdělit ... povedlo se ... dobrý téma, když nevíte o čem jiném se bavit ... P.S. Přátelé NEVER MORE !!! ()

lemonova

Jediná vec, ktorá mi nesedela, boli zvieratá... šlo o prvok pre mňa nepochopiteľný, surreálny. Pretože celé čaro a des spočívali v uveriteľnosti toho všetkého. Filmu sa podarilo skĺbiť reálne aj konšpiračné obavy ľudstva a vytvoriť príbeh, ktorý sa nám vlastne môže stať. Hrozba, ktorá spočíva jednak v našej absolútnej závislosti od technológie, ktorá je zas závislá na prírode, ktorú vyvíjaním technológii ničíme a okrem toho spočíva v ľudskej mysli, ktorá má tendenciu ovládať druhých. Páči sa mi, že sa vlastne nedozvieme, o čo vlastne šlo, aj nevyspytateľnosť každej scény, vrátane tej absolútne poslednej. ()

sadlokan

To už teď existujou jen dva druhy vizuálů.Buď všichni totálně zahnojený viz.Tří mušketýří,nebo jako tady,sterilně vypíglováno,auta bez řidičů,umělohmotné.Komu se jelení,tomu se zelení,přátelé. ()

Olík

Znepokojující Netflix konspirační drama podle, na Národní knižní cenu nominovaného, románu Rumaana Alama. Tak trochu Shyamalan kolem Stalo se (r.2008). Společenské nálady, strach z neznámého, nejistota, domněnky. Hodně otázek, málo odpovědí….a to jak z pozice hlavních hrdinů, tak z pozice diváka. Bohužel, když je na závěr ta hlavní otázka zodpovězena, domeček z karet, který se před dvě hodiny stavěl, během vteřiny padá. ()

Rockerman

Amerika jako světový policajt si kromě spojenců nadělala také hodně nepřátel a co když se tito nepřátelé dohodnou a zaútočí na světovou velmoc číslo 1, jak pravil Kevin Bacon ve své krátké scéně? Není to prvoplánově jen o celosvětovém politickém konfliktu, má to další rozměry jako je ekologie, mezilidské vztahy a také závislost na internetu. Julia Roberts mi nikdy nebyla sympatická a také zde mi leze na nervy, ale to jen proto, že svou roli ženy, která nenávidí lidi zahrála výborně. Děsivě depresivní děj plný napětí a nejistoty co je příčinou všech neobvyklých jevů a chování zvířat vtáhne a už nepustí. Závěrečná znepokojující tečka je varující, no aspoň že Rose se mohla dodívat na své milované Přátele. ()

agassi68

Má to tiesnivú atmosféru odrážajúcu veľmi podivné okolnosti vznikajúce na dovolenke typickej rodiny dneška. Tá prehlušila aj mne nesympatickú veľkohubú Juliu a v závere priniesla naopak sympoša a altruistu Kevina. U mňa spokojnosť.. ()

CaptainCzech

Výborný katastrofický film, který je spíše dramatem mezi několika výbornými herci. Pomalé tempo, budované napětí, tepavá hudba, postupné zjišťování co se vlastně děje a různé náznaky událostí je zkrátka pecka. Upřímně za mě výborný počin u kterého jsem byl zaháčkován až do samého konce. 5* a nějaké pokračování či spin off bych mile rád uvítal. ()

Wargoo

Veľmi znepokojivé ! Kameraman si riadne "ujížděl", ale ku podivu tie jeho rotácie, zaujímavé prechody z interiéru do exteriéru a často dosť divný zoom len umocňovali tú nepríjemnú atmosféru celého filmu. Nemám ani šajn, čo chcela tá španielska pani, ale určite to nebolo nič príjemné. Hawke/Bacon trochu ako bratia, ale inak ma to celé od začiatku až do ne-amerického konca náramne bavilo. A po skončení som zostal celkom dlho v pocite, že toto sa kurva predsa môže stať aj dnes ! Brrr. 77,011% a 4**** ()

baiskon108

Tak takhle se to stane. Žádný signál, informace, ani sebemenší ponětí o tom, co se děje. Katastrofa neznámého typu se pro mě stává tím nejuvěřitelnějším typem apokalypsy. Sice nemám rád tyhle počiny, co své nepromyšlené jádro zakrývají tajemnou mlhou, ale tady to broušení napětí fungovalo dokonale už samo o sobě. Myšlenka, že v těchto situacích svět vlastně nikdo neřídí, působí nadmíru zajímavě a je zde výborně zpracovaná. ()

Macias

Troufám si říct, že se tu jedná o novodobeho Hitchcocka + důkaz toho, jak jsou Přátelé důležitým seriálem ()

Daiker

Konverzační nuda.... Nic se tam neděje, jen se mluví a mluví a mluví... Nebavilo mě to. Zbytečný film a ani nevím proč jsem to vydržel až do konce... ()

Johny M.

Asi nejoriginálnější apokalyptickej snímek co jsem viděl, nebo minimálně za hrozně dlouhou dobu. A až nechutně pravděpodobnej.... 4,5* ()

Stíba

Má to něco do sebe. Mahershala Ali to se svým ledově klidným charisma táhne, příběh pomaličku poodkrývá nové informace ale zároveň udržuje ve vzduchu dost otázek a nejistot a vše skončí velmi otevřeným závěrem který by klidně vybízel k natočení pokračování. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD