Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo

• Francie Le Petit Nicolas : Qu'est-ce qu'on attend pour être heureux ? (více)
Trailer 1

Patálie malého Mikuláše, od rvaček na školním dvoře až po dobrodružství na letním táboře, si v průběhu let zamilovaly více než čtyři generace dětí i dospělých po celém světě. Oblíbená postavička nyní poprvé ožívá v původní ilustraci Sempého v animovaném filmu pro celou rodinu. Vzniká tak svěží a zábavný snímek, citlivě kombinující příhody rozpustilého školáka s osudy jeho dvou tvůrců, spisovatele Reného Goscinnyho a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, kterým v českém znění propůjčili hlasy Ondřej G. Brzobohatý a Ondřej Brousek. (Aerofilms)

Trailer 1

filmfanouch

Jean-Jacques Sempé se dlouhá léta držel toho, že práva na svůj autorský styl jen tak nikomu nepředá, u Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo ovšem těsně před svou smrtí neudělal přešlap. Jak to celé začalo totiž ve finále skutečně vzdává poctu dvěma obdivuhodným autorům, kdy je hrdina Goscinnyho a Sempého přiveden k životu s očividným citem a přitom všem má Jak to celé začalo i poselství o širokém pojmu nesmrtelnosti.  Obdivuhodná práce, která zvládne nejen uspokojit dětské diváky, ale i starších diváků se bez problémů v nějaké formě dotkne.... Více zde ()

Rohy212

Dali mu život, a teď díky němu (a spolu s ním) budou žít navěky. Animované – a vůbec první, i když se to nezdá – Mikulášovy patálie jsou stejnou měrou adaptací bujarých příhod tohohle klučiny z pařížského předměstí jako životopis jeho autorů Sempého s Goscinnym. Spíš než pro malé jsou ale pro už odrostlejší diváky. ()

anais

Trochu jsem se bál aby paralelní linka se Sempém a Goscinnym fungovala i na děti, ale odskoušel jsem to s klukama 4 a 7, a film je opravdu bavil! Krom toho - vypadá to fantasticky a dramaturgicky je to opravdu chytře vystavené - ať už prolínaní fikčního a reálného světa, příběhy a charaktery obou autorů (trochu zjednodušené, ale dostačující), ale i čistá groteska Mikulášových příběhů. Moc se to povedlo! ()

Stanislaus

Moje první setkání (v jakékoli podobě) s patáliemi malého Mikuláše dopadlo více než dobře. Zaujal mě styl vyprávění a s ním spojená animace, kde člověk sledoval v podstatě dvě příběhové linie (Goscinny-Sempé a Mikulášovy patálie), přičemž se obě linie účelně prolínaly a mile doplňovaly. Divák byl svědkem zrodu jak ikonické kreslené postavičky, tak i přátelství mezi Goscinnym a Sempém. I když je na první pohled snímek zaměřený na mladší publikum, zaujme i staršího diváka - díky oné vyprávěcí struktuře a vážnějším tématům. Přesto ale ve filmu samozřejmě nechybí humor tkvící v oněch patáliích. Člověku potom při sledování filmu dochází, že se Goscinny a Sempé, kteří neměli vůbec jednoduché dětství, snažili udělat hezké dětství aspoň jejich animovanému "dítěti" - "dítěti", které tu zůstane jako jejich odkaz i dlouhá léta po nich. ()

Bush13

Člověka v dětství formuje mnoho věcí: u mě to byly třeba Rammstein, Hudba Praha, seriál Království, ale třeba také právě roztomilé Mikulášovy patálie. Už první hraná adaptace, se povedla, tentokrát se ale podařilo vdechnout těmto příběhům duch původního Sempého kresby, což je samozřejmě něco úžasného. Sempého líbezný styl, který by i z Mostu vytvořil příjemné a útulné místo k životu... cílovou skupinou filmu jsou děti, ale prostě i nostalgici mého typu. Zároveň se jedná o důstojnou a svým způsobem sladkobolnou poctu složenou dvěma géniům svých profesí, Goscinnymu a Sempému, taktéž trochu době či stvořenému světu, který už reálně vyvanul, světu, ve kterém všechny šarvátky a hádky působí tak trochu laskavě. ()