Cementerio del terror

Zombie Apocalypse

Horor / Fantasy / Thriller

Mexiko, 1985, 91 min

• giallo

Mohl by fungovat horror propojující žánry slasher se zombie horrorem duchucený Evil Deadem? Inu mohl, ale v tomto případě tomu rozhodně není. Tohle je totiž neskutečná srajda, plná nelogičností, chyb, nudy a trapných osmdesátkových artiklů. Ať se tenhle horror zahrabe zpátky pod zem k těm umorousaným zombáků. Jak už to tak vypadá, tak jsem asi jako jeden z mála, kterému se tenhle splácanec vůbec nelíbil! Fuj! Narvěte mi Fulciho do žil a to rychle!(18.5.2011)

Žiadne folklórne skreslenia, ani miestne klišé, na aké sme zvyknutí z amerických filmov z mexického prostredia, v Cemeterio del terror nenájdeme. Naopak, tento horor je dobrá voľba pre milovníkov hororovej Itálie zašlých čias. Chladná a uhrančivá atmosféra s chumáčmi hmly, magická kniha, zanedbaný cintorín, stará hacienda pokrytá pavučinou odkazuje na Fulciho horory The Beyond a Dom pri cintoríne. A čo viac, ešte aj ten zombíi z úvodu pripomína Karamanlisa s D´Amatovho Rosso Sangue! Vo výbere prostredia aj hudby mali tvorcovia naozaj šťastnú ruku. Surový útok nemŕtveho hneď na začiatku filmu dáva tušiť, čo bude nasledovať: pomerne svižné tempo príbehu a zvládnuté gore. Keď je však partia mladých párikov kompletne vyhladená a na scéne sa objavia deti, ktoré sa helloweenskymi tekvicami idú hrať na cintorín, nastáva zlom a bezprostredné násilie sa mení na zastrašovanie. To však neuberá nič na pôsobivosti tohto hororu, ktorý skončil v najlepšom. Musím vyzdvihnúť atmosféru aj zjav zombiov, ktorí rad za radom vstávajú z hrobov v rôznom štádiu rozkladu. V záverečných titulkoch som si všimol, že ich hrali herci s rovnakými priezviskami - možno príbuzní... Aké autentické!!(16.4.2011)

• pornogrind

Tak tohle mi teda nesedlo.Mix všech možných žanrů,které mi k sobě neseděli.První půlka se ještě dá,ale druhá půlka už mě hodně nudila.V druhé půlce se sazí na kvantitu(zombíků),nikoli né na kvalitu příběhu.Abych nebyl jen kritickej,tak měl tenhle film i pár dobrých momentů,nějakou tu gore scénu,ale pokud mám něco opravdu vyzdvihnout-tak to je atmosféra.Místy byla opravdu hutná.Ale jako celek to u mě propadlo.(31.5.2015)

Největším kladem Cementerio del terror je míchání propriet odjinud - film tak stojí na pomezí několika horrorových subžánrů. Základem je slasher ala Halloween (Donald Pleasence -> Hugo Stiglitz), ale jsou tady i zombies, kniha z Evil dead, prvky haunted house horroru a dokonce i jakási telekinetická vložka. Dobrý je i zabiják, kterého hraje hubenější dvojče Zdeňka Trošky. Naopak to, že z hejna otravných spratků není zmasakrován ani jediný, je vyložený provar.(17.7.2013)

Nelze nevzpomenout italské klasiky jako D´Amatovo Rosso Sangue či Fulciho Pastora Thomase. Podobně brutální a přímočaré kusy. Zatímco taliánská škola se však soustředí na atmosféru čiročirého zla a děj hraje až druhé housle, mexické Cementerio del Terror nabízí přece jen uchopitelnější dějovou linku, byť docela prostoduchou. A co do atmosféry dokáže alespoň chvílemi slušně držet krok, i když nakonec doběhne do cíle až jako druhé. Nejvíc mne ale zamrzelo, že hororový vrchol celého filmu se odehraje zhruba v polovině, pak už následuje jen pokus o "epické" vyvrcholení pomocí hromadného povstání mrtvých, které ale díky nepříliš povedeným maskám a odfláknuté práci choreografa působí značně levně a směšně. Škoda, nicméně i přesto chvalitebná čtyřka. Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií(21.4.2015)

• - Spoiler: V scéne, keď sa deti dostanú do opusteného domu, uvidia mŕtvolu so sekerou v hlave. Môžeme si však všimnúť, že herec mrká očami, akoby stále žil. (TomX2)