Zlaté dítě

Trailer

V Tibetu přepadnou maskovaní muži klášter a unesou z něho Zlaté dítě. Newyorský detektiv, specialista na hledání dětí Chandler Jarrel je osloven mladou Tibeťankou Kee Nangovou, aby se ujal případu Zlatého dítěte. To má podle čtyři sta let staré legendy zachránit svět před zlem. Kee přesvědčuje Chandlera, že právě on je tím vyvoleným, který se dokáže postavit zlu. A navíc prý tím, že právě pátrá po zmizelé šestnáctileté Sheryl, už udělal v případu první krok mezi oběma případy je určitá souvislost. Chandler nevěří na mystické síly, ale nakonec se nechá přemluvit. Postupně naráží na další a další důkazy o existenci těchto sil. Pokud chce Zlo, reperezentované démonem Sardem Nunspem, porazit, musí se vydat do dalekého Tibetu. Jen tam může získat dýku bohyně Adžanti, jedinou zbraň s jejíž pomocí lze proti Zlu bojovat. Kee mu stojí věrně po boku dokonce i ve chvílích, kdy jí to Chandler zakazuje. Podaří se jim Zlo parazit? (oficiální text distributora)

Trailer

Marius_ss

Už dávno som nevidel taký zlý strih, dokonca aj na béčkový film. Potešili ale Charles Dance a Eddie Murphy, a Charlotte Lewis bola neodolateľná ako vždy ;) Ale hlavný dôvod prečo som si tento film pozrel, bol legendárny slovenský kinodabing s Miroslavom Nogom, ktorý bol naozaj skvelý, hlavne preklad. No musím povedať, že Topoľský mu sadne trošku viac. ()

tron

„Motajú sa tu jaky a je mi zima. Nebaví ma to tu.“ Eddie Murphy bol v 80. rokoch TOTÁLNA HVIEZDA. Svet mu ležal pri nohách. Mohol VŠETKO. Obyčajný chalan z robotníckej, ošarpanej štvrte po rokoch, bezradne strávených v Saturday Night Live, debutoval buddy movie 48 HODÍN. Z nich sa, napriek nulovým očakávaniam (aj samotného štúdia!) stal vianočný trhák a z Murphyho DOSLOVA cez noc hviezda (DRUHÝ deň ráno po slávnostnej premiére poslal dočerta komplet vedenie SNL a začal sa naplno venovať svojej filmovej kariére). V publikácii Filmy 80. rokov to autor označil dokonca za „jednu z najrýchlejších premien vo filmovej histórii“. A naozaj - v čom Eddie hral, to zarobilo gigantické peniaze. Už kvôli nákazlivému smiechu, improvizácii, pohotovým reakciám a podrezanému jazyku. Od VÝMENY cez POLICAJTA V BEVERLY HILLS 1 - 2 po CESTU DO AMERIKY. Vrátane ZLATÉHO DIEŤAŤA. A aké vlastne je? Vymyká sa nielen charakteristike „Eddieho film“ (obsahuje síce jeho „typické“ scény - viď. pašovanie obradnej dýky cez tibetské letisko -, ale málo), no i žánru fantasy. Na rozprávku film obsahuje priveľa násilia, každú chvíľu niekto niekomu zlomí väzy a prvých zopár desiatok minút strávime v nečakane dospelom a vážnom svete, v ktorom hrdina pátra po unesených deťoch, ktoré nie vždy končia dobre. Následne príde zápletka s uneseným zázračným chlapcom, triky, akcia (baba v bielych gaťkách uprostred noci vykope piatich po zuby ozbrojených hajzlov) a zábavné dialógy („Jej príbuznú znásilnil drak.“ – „To sa u vás stáva často?“). Ale tiež blbý scenár (kúzelný chlapec vie oživovať mŕtvych, ale robí mu problém dostať sa zo železnej klietky). Príliš ma to nebavilo a Charles Dance bol čudný zlosyn. ()

Han22

Si pamatuju, jak sem se na to kdysi těšil - fantasy akční komedie s Murphy z 80. let, kdy na to šáhl bylo skvělé nemohla přece dopadnout špatně. Jenže bohužel dopadla, děj je naprosto pitomý, nemá absolutně spád, akční scény nepřehledné, triky zoufalé (a to mám 80. triky fakt rád) a Murphy ani není příliš vtipný. Na tenhle film zapomeňte, pokud jste ho ještě neviděli, oni na Nově vědí, proč ho neomílají po sté na rozdíl od jiných věcí z 80. let. ()

CML1975

Zlaté dítě jsem viděl jako 11tiletý kluk v kině s geniálním dabingem Oldřicha Kaisera a dodnes tento film zůstal jedním z mých oblíbených. Jenže přišlo plánované předání moci v roce 1989 a to zasáhlo i český dabing. Namísto Kaisera nám servírují Zdeňka Mahdala, který na to nemá ani omylem. Vím, že tento film není bůhví jakým veledílem, ale hlas Oldřicha Kaisera byl svěží a velmi vtipný, kdežto Mahdal působí jako leklá ryba, která si odbyla svou práci a dostala honorář. Stejné je to i s dalšími filmy s Eddiem Murphym, kde byl nadabován Oldřichem Kaiserem (Policajt z Beverly Hills I-III, Cesta do Ameriky). Příběh není nijak závratný, ale několik dobrých momentů se tam najde a hlavní záporák Charles Dance je pro tuto roli zvolený dobře. Dal bych plný počet, ale sráží to Zdeněk Mahdal jako dabér. Filmové studio Barrandov-Dabing přeci musí mít někde uloženou zvukovou stopu se skvělým Oldřichem Kaiserem. Je to jako by Louise de Funese kompletně předaboval třeba Petr Rychlý. ()

pan Spock

Pamatuju se, že jsem na tom byl jako malej v kině. A líbilo se mi to. Teď s odstupem času musím konstatovat, že je to jednoduchá pitominka s kdysi slavným komikem. A s geniálníma trikama :) Ale to neznamená, že bych se i po letech docela slušně nebavil. A myslím zcela upřímě, když tvrdím, že bych příliš mnoho lepších komedií ve filmografii Eddieho Murphyho nenašel. Můj oblíbenec to prostě není. ()

• Hlavnú úlohu mal pôvodne stvárniť Mel Gibson a malo sa jednať o drámu, ale keďže nebol k dispozícii, tak oslovili Eddie Murphyho a scenár bol prepísaný na komédiu. (Raccoon.city)
  • Ve filmu figuruje klíčový artefakt zvaný dýka Ajanti, který jako jediný může usmrtit hlavního antagonistu filmu démona Sardo Numspa (Charles Dance) a který se svým designem nápadně podobá náboženskému předmětu phurba, což je dýka, která ve vadžrajánové tradici představuje hněv všech buddhů a má dle mytologie schopnost zkrotit démony a přimět je, aby uznali Buddhovo učení. (Nick321)