Zlaté dítě

• slovenský

Zlaté dieťa

Akční / Komedie / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1986, 90 min

Ve své době úžasný snímek, který už bohužel ohlodal zub času. Triky viditelně nedokonalé a kulisy svojí umělostí doslova září. Z nostalgického pohledu však stále ještě určité kouzlo má. 80. léta jak vyšitá a Eddie Murphy v celé své kráse. Nový dabing však zazdil veškerý um a humor, jaký si pamatuji z kina, což je ohromná škoda. Přesto se rád k tomuto dílu vracím. Je to taková dobrodružná pohádka pro dospělé.(12.10.2014)

Je zajímavé, že jsou filmy "z dětství", které mi zůstaly a naopak ty, které už teď nějak nechápu. Zlaté dítě je, bohužel, ten druhý případ. Jako holčička jsem z tohoto filmu šla kdysi z kina naprosto nadšená. Teď jsem si ho stejně nadšeně pustila s dcerou a zdaleka už jsem se tak nebavila. Asi nejvíc mi vadí žánrová nečistota. Je to fantazy? Detektivka? Akční? Všechno beru. Ovšem při nejlepší vůli nedovedu přijmout komedii. Vtipkování nad zbytečnou smrtí prodané šestnáctileté holky, jejíž krev byla použita, a o které není v závěrečném happy endu ani zmínka, brutálně pobití hodní mnichové v úvodní scéně, nebo tyčí zavražděný čínský překupník...... já těm Eddieho vtipům u toho nějak nerozumím, protože až jako parodie se to taky netváří. Takže celkový dojem mě dospělé - rozpaky.(19.10.2014)

• JohnnyD

Film by sa dal rozdeliť na dve polovice - prvá v USA je kriminálka a druhá v Tibete je fantasy. Väčšie očakávania som mal od tej prvej, ale paradoxne lepší je ostatok (je aspoň trochu vtipná). Murphyho hlášky nefungujú (takmer nie sú), ukecanosť je obmedzená a jediné, čo môže film pozdvihnúť je fajn hudba. Klasický synth soundtrack 80's. PS: umučiť toho, komu prišiel ako dobrý nápad nechať Hassona dabovať Murphyho!!! Topoľský forever!(29.4.2006)

• lennyd

Z budhistického kláštera v Tibetu je unesen malý chlapec, uctívaný pro své schopnosti "dobra" jako zlaté dítě. Zdrcenými mnichy je osloven slavný New Yorský detektiv (Eddie Murphy) specializující se právě na únosy dětí. Ačkoliv ze začátku nevěří, že Zlaté dítě je opravdu "vyjímečné", brzy uvěří, aby se nakonec sám stal rozhodující figurkou na šachovnici mezi dobrem a zlem... Skoro by se dalo říct - standardní Eddieho komedie. Pár dobrých vtipů, pár špatných, Eddie se šklebí jako zamlada (aha - ono to bylo zamlada), očekávaný souboj mezi dobrem a zlem, a jeden nehezkej ďáblíček (tím nehezkej myslím, že kromě nehezkej jako drsnej byl i nehezkej zpracováním). Ale což, u Eddieho jsme zvyklí na leccos ...(7.11.2004)

Hvězdný Eddie ve filmu, který mi mírně připomněl Velké nesnáze v Malé Číně. Myslím dokonce že oba byly natočeny ve stejném roce a v obou se to hemží skvělými triky :) Ve Zlatém dítěti jsou triky vskutku prvotřídní, kdo viděl, chápe. Na humor se tady moc nehraje, ale když k němu dojde stojí za to. Například televizní vystoupení hlavního hrdiny anebo odbavení na tibetském letišti.(6.3.2011)