Barbar

• USA Barbarian (více)

Mladá žena odjíždí do Detroitu na pracovní pohovor. Má sjednaný pronájem domu, ale když dorazí pozdě večer na místo, zjistí, že si stejné ubytování rezervoval neznámý muž. I když jí opatrnost radí, aby to nedělala, rozhodne se v domě strávit noc. Brzy jí dojde, že neočekávaný spolubydlící není zdaleka tím jediným, čeho by se měla obávat. (Disney+)

JohnnyD

7/10 Mix ultračiernej komédie a hororu založenom na jednom triku, ktorý ale vhodne replikuje počas celej minutáže. Dobrý casting, skvelá réžia, celkom umne vystavaný príbeh o troch dejstvách... ale čím bližšie ku koncu, tým viac je Barbarian plný klišé a účelovosti (dementní policajti, zbraň, klimax). A aj keď je to bezpochyby solídne desivé, zaokrúhľujem nadol, lebo je to čisto založené na ľakačkách. ()

anderson

Miestami viac komédia ako seriózny triler (a dajme tomu aj horor), ktorá oplýva naozaj originálmi nápadmi a umne pracuje s každým klišé, ktoré je v tomto žánri v poslednej dobe nadužívané. A hoci sa jedná o inú variáciu na detroitský príbeh "muža v temnote", režisér dokazuje, že aj "ošvédovanie" treba vedieť. Za štyri kojenecké fľašky. (28.10.2022) ()

Algernons

Zach Cregger je poslední člověk od kterého bych letos čekal velmi kvalitní hororový kousek. Barbar začne jednoduchou premisou, kdy žena dorazí do pronajatého domu a na místě už je jiný MUŽSKÝ nájemník. Člověk se ihned dosadí do její role a vydá se s ní na cestu o tom komu důvěřovat a komu ne. Film se časem drastický vydá jiným směrem, než byste čekali. Metodika díky které působí hlavní postava chytře a opatrně jen dopomáhá s ní sympatizovat. Film je efektivně natočený plný úžasných pomalu pohybů kamer vypovídající za vše, které jsou v kontrastu se zběsilejší a děsivější kamerou v hororových situacích. Barbar pozvedá ale to, co je mezi řádky a to satira obohacená sociálním komentářem. Je to trochu až moc očividný a do očí bijící? Ano! Ale nic to nemění na tom, že se jedná o neuvěřitelně parádní podívanou, která nikdy nespadne do kázání a neobětuje charakter postav, jen aby se něco snažila sdělit. Neuvěřitelně nepříjemné a klaustrofobické scény jsou jedny z těch děsivějších věcí, co jsem letos viděl. Film si dle mě může naprosto s klidem užít kdokoliv, kdo i ocení  zakomponování témat vtahů mužů a žen a důvěry, kterou v někoho vkládáme, jen kvůli povrchním věcem a naopak v koho důvěru nevkládáme. 8/10 ()

tron

To máte tak, keď sa vás Pennywise s úsmevom spýta, či vyzerá ako monštrum. Sranda je, že viac ako dvojmetrový Matthew Patrick Davis by si tohto nešťastného klauníka dal na večeru a ešte by sa mu málilo. Neviem, čo od toho budete čakať, ale v druhej polovici sa toho nedočkáte. Začnem tým lepším. Barbar je pre mňa jedným z najlepších hororov roka. Postavy sa správajú divne a nelogicky, ale mal som tušáka, že preto, lebo na nás tvorcovia chystajú fajnovú habaďúru. A veruže chystajú. Barbar v priebehu svojej stopáže viacnásobne reštartuje dej. Bez spoilerov sa o tom baviť nedá, ale je to fakt výživné. Nie šokujúcim spôsobom á la Šiesty zmysel, ale kvázi rafinovanejším, keď narastá počet zvratov, ktoré samy osebe nie sú prvoplánovo omračujúce, ale príbeh vďaka nim začneme vnímať z inej perspektívy. Až na konci sa to začne prepájať do tu viac, tu menej kompaktného celku. Georgina Campbell, Bill Skarsgård (ktorý to spolu s legendárnym Arnonom Milchanom aj produkoval), Justin Long (toho mám v obľube od Jeepers Creepers a veľmi rád som ho po dlhom čase znova videl v niečom poriadnom, naposledy sa to totiž odohralo v pradávnom roku 2014, konkrétne v Tusk) a mrazivý Richard Brake (3 from Hell, Doom) predvádzajú skvelé výkony. Ale, ak vezmeme do úvahy to, o čo ide, sú to skôr figúrky na šachovnici, než plnokrvné charaktery. Barbar v prvej polovici pôsobí ambiciózne, ale zároveň nudne, a v druhej polovici sa preklopí do niečoho, čo je naopak totálne neambiciózne, ale o to náruživejšie som si to užil. V prvej polovici sa vyskytne viacero divných okamihov a vy si vravíte, že sa to vysvetlí, nuž ale ono sa to vlastne nevysvetlí a spätne musíme uznať, že šlo o slepé uličky, ktoré mali za úlohu zmiasť (Keithova nočná mora, prehnaná reakcia ženy na pracovnom stretnutí, keď jej Tess povie, kde býva). Okrem úžasne nepredvídateľného scenára  a slušných, hoci možno asi až zbytočne dobrých hereckých výkonov, musím vyzdvihnúť fantastickú atmosféru a výpravu post-apokalyptickej štvrte, ktorá je nesmierne ťaživá, depresívna a zbavená akýchkoľvek (i posledných) ilúzií. Snímka v tomto pripomína Neutečieš alebo Muža v temnote. Barbar je skvelý, istým spôsobom výnimočný horor, avšak zvraty nemusia sadnúť každému a faktom je, že v poslednej štvrťhodine zhlúpne miestami do neakceptovateľnej miery, pripomínajúc paródie z rangu Leslie Nielsen (skok). Zvyšok komentu obsahuje spoilery. V štvrti to vyzerá ako po konci sveta, všetky domy zničené a neobývané, žije tu len jeden bezdomovec, napriek tomu sa nájdu peniaze na verejné osvetlenie. Fungovanie polície komentovať nebudem, neverím, že TAKTO (ne)funguje americká štátna polícia. To sa AJ nebál v štvrti, kde je všetko zničené a kde žije len jeden bezdomovec, vlastniť v rámci možností luxusný dom bez kamier a alarmu? Ako v noci vychádzala von, ak v dome bývali podnájomníci? Dverami ťažko, však? Disponovala nehnuteľnosť tajným podzemným východom? Ak áno, prečo sme ho nevideli? Prečo si obľúbila Tess, keď sa za desaťročia dostala do kontaktu s množstvom iných žien? Čím kŕmila seba a otca? Zo začiatku mohla drancovať okolité neobývané domy, no to v nich pôvodní obyvatelia nechali jedlo na štyri desaťročia dopredu? () (méně) (více)

EvilPhoEniX

Řádně intenzivní divočina, která mi svou náladou připomíná mou oblíbenou pecku Incident in the Ghostland. Jsem rád, že se každý rok urodí nějaký talentovaný a neznámý hororový tvůrce, který bude ukojovat naše potřeby v příští řadě let. Zach Cregger natočil velmi divácky vděčnou hororovou podívanou, která nemůže nikoho vyloženě nechat chladným. Barbarian má perfektní technickou stránku a řemeslo ( zvuk a kamera je Wanového ražení) Georgina Campbell i Bill Skarsgård perfektní ( Justin Long o něco méně, ale přežiju). Úvod je lehce pomalejší, ale jakmile se dění přesune do sklepení, tak začne sakra nepříjemná, mrazivá a intenzivní hororová ODNOŽ s hodně nepříjemným a klaustrofobickým prostředím, řádně creepy villainem- nejlepší villain tak za posledních 5 let. Film i důrazně klade důraz na racionální chování postav, což je velmi příjemné zpestření. Filmu se taktéž daří diváka několikrát příjemně i nepříjemně překvapit, funguje tajemno i hutná atmosféra i strach z neznáma. Došlo i na pár infarktových jumpscarů a ovšemže došlo i na GORE, prostě tady došlo úplně na vše, co v tomhle žánru chceme vidět. Tleskám ve stoje, rvu vlasy a ŘVU Hell Yea. Kdo bude na ten film zlý, tak budu zlý já na něj. 9/10. ()

• Dům, ve kterém se příběh odehrává, stojí na adrese 476 Barbary Street. 476 je rok, ve kterém zanikla Západořímská říše poté, co byla dvakrát po sobě v témže století vypleněna barbary. (NiWi)
  • I když se oficiálně na snímku nepodílel, vliv na příběh měl i Jordan Peele, jenž je dobrým přítelem s režisérem snímku Zachem Creggerem. Podle Georginy Campbell spolu Clegger a Peele často hovořili během tvorby scénáře. (NiWi)

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana