poster

Klícka (TV film)

Komedie

Československo, 1971, 70 min

 • Tommassi3
  **

  "Víš ty třeba, co to je dneska vařit pro tři lidi ?? To je horší než vařit pro pět !!" ;) Nejsem si až tak úplně jistý, kde se v případě téhle crazy taškařice v lehce ošuntělém černobílém kabátku vlastně stala chyba, že jsem se spíš než bavil či dokonce naopak nudil, divil, jak moc mě Klícka rozčiluje !! Autor povídky, uznávaný Pavel Hajný, který se rovněž ujal scénáře, spojil síly s naší režisérskou legendou Antonínem Moskalykem, jehož záležitosti se vždy vyznačovaly roztomilým nevtíravým humorem, jímž byly orámovány i vyloženě dramatické kousky a po němž zde není ani stopy, vše komické tu totiž působí nesmírně křečovitě a uměle, a tak jeden nestačí žasnout, jak neuvěřitelně ukřičenou inscenaci to tihle dva pánové slátali !! Jistě je fakt, že hlavní zápletka příběhu rodiny toužící po větším bytě motající se kolem jistého bodového systému bytového družstva, prostě s léty musely ztratit na zajímavosti a vlastně i srozumitelnosti, nicméně v tom bych problém nehledal !! V obsazení problém taky nevidím, protože až na výjimky potvrzující pravidlo v čele s prkenným, ačkoliv zde ještě ne tak moc, Jiřím Krampolem tvůrci obsadili snímek velmi silnými hereckými jmény, především Stella Zázvorková si zde svoji roli tchyně a matky opravdu užívala, přičemž své postavě dodala maximální věrohodnost a lidskou tvář, ani Jiří Hrzán jako nápadník Honza Hloušek, jo, tak tohle příjmení jsem si nemohl odpustit, určitě nezklamal..;) Naprosto nesnesitelná mi však přišla Daniela Kolářová jako Vendulka Kučerová, která se buď šíleně směje naprosto iritujícím smíchem nebo usedavě pláče, při jejích výstupech jsem měl skutečně chuť odejít od obrazovky !! Na podobných křečovitých a nezdůvodnitelných přehrávkách mi skutečně nic zábavného nepřipadá !! Když Kolářovou Zázvorková peskuje se slovy: " Neřechtej se pořád jako ty kobyly v Chuchli !!", nemůžu než souhlasit, přičemž právě tato replika jasně dokládá, že ani dialogy nepatří k těm nepovedeným, bohužel však scénář prostě selhává jak po stránce věrohodnosti, tak i po stránce únosnosti šíleného, navíc místy opravdu nudí rozhodně i dík velmi špatnému timingu.. Ani hudební složka léty osvědčeného Luboše Fišera mě zrovna nenadchnula, stejně jako celý film je to taková na první pohled hezká klícka, jen ten pták uvnitř jaksi chcípnul..(19.11.2013)

 • kingik
  ***

  Početná rodina těsnící se v jednom společném bytě a lezoucí si vlivem malého prostoru na nervy. Konflikty, hádky a touha bydlet ve svém. Starší byt, až na pár výjimek, neopustíme. Ale nic extra na to, jaké to mělo brilantní herecké obsazení. Předně film už nekoresponduje s dnešní dobou a poměry, pro mnohé diváky přijde úsměvná zmínka o bytovém družstvu, jakýchsi bodech nutných pro uskutečnění nároku na nový byt a také smýšlení postav je z dnešního pohledu hrubě naivní. Navíc film moc nezaujme ani obrazově, protože jeho černobílé provedení neshledávám atraktivním. Herecké obsazení to je zřejmě to jediné, co přiláká potenciální diváky k obrazovkám. Je však trestuhodné promarnit s takovou elitou, počínaje od Zázvorkové přes Kolářovou až po Valu s Hanusem, šanci na super televizní film. Scénář se prakticky nehnul z místa a nebýt právě vynikajících herců, nejspíše bych se ukousal nudou. Herci zkrátka měli navíc a zahodit se s takovým vyfluslým scénářem znamenalo také to, že film nevešel příliš do diváckého povědomí. V podstatě ani neměl moc čím. Velezkušený Moskalyk měl to nejlepší, co si režisér může přát. V zádech dirigenta Belfína, architekta Zázvorku a přední české herce. Chyběl mu však základní stavební pilíř a tím je hodnotnější scénář. V tomhle bytě mně bylo po uřvané šarádě opravdu těsno, ale jinak, než bylo původně zamýšleno. Scéna s umělým "brajglem" je památná a množství hlášek jde sympaticky a nenápadně proti době. Výsledek sice rozpačitý, přesto úsměvný, nikoliv však třeskutě. 60%(19.11.2013)

 • argenson
  *****

  "A ve svým vlastním bytě nebudu mít na záchodě smeták!" Velmi půvabná záležitost, dlouho jsem se tak nezasmál. Báječný situační propletenec, spousta výborných hlášek podpořených přirozenými hereckými výkony. Za všech okolností rozjívená a pohotová Kolářová, nesmírně okouzlující Obermaierová, upjatá Vránová. Televizní perla, musím dát plnej počet.(10.11.2009)

 • Snorlax
  *****

  No dobře, nechovala jsem se jako dáma, řvala jsem jako tur. Bránice mi začala již v polovině filmu signalizovat, že se mnou nevydrží v kompaktní formě sledování této crazy komedie. Ale já jsem nedbala o své zdraví a dodívala jsem se až do samého konce. A při plném vědomí prohlašuji, že si tato inscenace ničím nezadá se seriálem Taková normální rodinka.(23.12.2012)

 • blackrain
  ****

  Taky takový bugr u nás v domě dělala jedna rodina, ale v jejich případě vůbec nešlo o žádnou výměnu bytu.Hádali se pak vyváděli. Bylo jich taky jako psů. Pak se přestěhovali někam za Prahu. Lituju jejich sousedy. Herecké obsazení bylo příjemné, ale nejvíce to celé zachraňuje Stella Zázvorková jako hlava rodinného klanu. Hezky propletené.(12.5.2015)

 • - Na filmu se podílel architekt Jan Zázvorka, bratr Stelly Zázvorkové, která hrála ve filmu hlavní roli. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace