Traskava kombinace grotesky, ktera si dela legraci z deni kolem Solidarnosci a krutosti. Ten film si utahuje ze "svatych" veci a pritom nijak nerozmelnuje krutost rezimu. Ta naopak v pribehu trouby demonstranta vynika o to vic.(12.9.2017)

Podle mého názoru se jedná o nadprůměrný televizní snímek z polské produkce, který s nadhledem a také určitou dávkou humoru představuje události nedávno minulé v komunistickém Polsku. Hlavním hrdinou je prosťáček Tomek Siwek, který se účastní ilegální manifestace Solidarności, během níž má na příkaz svého nadřízeného špehovat kolegy z práce a posléze o nich podat hlášení. Svou hloupostí a jednoduchostí se ovšem nechá unést, začne společně s davem zpívat píseň "My chceme Boha" a při zásahu milicionářů je tudíž považován za odpůrce režimu a "zrádce pracujícího lidu". Následky na sebe pochopitelně nenechají dlouho čekat, je pozván na výslech, kde je postupně fyzicky i psychicky zlomen. Zastání nenachází ani u své rodiny, kde nejprve zavrhuje svého bratra, který se připojuje k milicionářům, a následně naproti tomu Tomka zavrhuje jeho vlastní matka. Podle mého soudu se jedná o velmi zdařilý film, ve kterém v roli prostoduchého Tomka Siwka exceluje Zbigniew Zamachowski. Upřímně jsem se při sledování tohoto snímku i velmi pobavil, ačkoliv se samozřejmě o veselé události zrovna nejednalo. Ale je zcela určitě sympatické, že i Poláci se umí na vážné věci podívat s nadhledem i humorem a natočit takový snímek. Hodnotím jej tedy zcela zaslouženě stoprocentně.(15.9.2020)

Správný překlad je OBRÁCENÝ ve smyslu Přivedený na pravou míru.(22.11.2020)

Původně jsem v rámci Kina na Granici měl v plánu úplně jiný biják, ale Kazimierz Kutz mě tak zaujal svým filmem Perla v koruně, že jsem si řekl, tohle musím prubnout. Filmu přecházela neuvěřitelně bizardní situace, kdy se promítal animovaný kraťas o Polanskim, který sice měl skvělou pointu, ale trval cca dvě minuty a následná diskuze o tomto kraťasu trvala asi 20 minut, to mě tedy hodně bavilo. Pak už příšel na řadu Zawrócony a já se bavil i když s husinou na zádech, třeba honička s policajtama je i přes svou délku a opakující se scény velmi zábavná, ovšem celkové vyznění je spíš na smutek z doby a politické angažovanosti kombinované s vychcaností. Zbigniew Zamachowski jako dobrácký moula absolutně dokonalej.(1.5.2019)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1995 - Nominácia na 1. cenu(26.1.2012)