Chrabrý lučištník

• Hong Kong

She diao ying xiong chuan

射鵰英雄傳

Sau diu ying hung chuen

The Brave Archer

Kung Fu Warlords

Akční / Drama

Hong Kong, 1977, 118 min

Studiová záležitost s poněkud známou dějovou zápletkou. Takovéhle podobné náměty se používali docela často. Souboje se objevují sporadicky a tak je hlavní složkou hlavně děj. Scénář není napsán nijak špatně. Po dramatické stránce se takřka pořád něco děje. Delší stopáž dává šanci se příběhu plně rozvinout což dává šanci její plynulosti a zvyšuje na atraktivnosti. Kung-fu masáž to rozhodně není, takže z tohoto hlediska nelze očekávat non-stop akci. Snímek tedy zaujme hlavně příběhem, sympatickou kamerou a občasnými souboji.(7.8.2015)

K rozlehlé kostýmové drámě s náručí zvučných jmen se špetkou kung-fu, jsem byl nucen se prokousávat vyjímečně pozpátku. Tedy od čtvrtého dílu, obvykle vyšlapanou cestičkou to prostě neklaplo. Děj se odehrává v 11.století, kdy vládla dynastie Song. S hvězdným obsazením to protentokrát Chang obzvláště přehnal. Ikdyž jde o jeho trademark, naplácal zde více než tucet tehdejších super-celebrit. Ploché charaktery, málo soubojů, nepřehlednost postav a děje působí velkofilmu opravdové potíže. Jde o adaptaci slavného románu Legend of The Eagle-Shooting Hero. Můj kruh je však uzavřen - nejvíc mi štymoval třetí díl Brave Archer 3 (1981).(7.12.2016)

Moc dlouhé a rozdělitelné na dvě úplně odlišné poloviny. Spousta postav ze začátku nakonec není ve filmu vůbec důležitá a jen ruší, aspoň do doby, než jsem se začal orientovat v příbuzenských vztazích, kdo je čí mistr a kdo se s kým někdy v minulosti pohádal či popral. Škoda, protože ani souboje neměly moc šťávu, takže jsem se místy docela nudil. Ale druhá polovina filmu, resp, celá část na Ostrově broskví, byla mnohem lepší a psychedelická scéna s "následováním flétny" byla naprosto šílená. Ze závěrečného WTF záběru jsem šel do kolen. Takže nakonec s odřenýma ušima za tři, ale jen proto, že pro tyto filmy mám slabost.(7.2.2009)

• brando

Film, který si po filmové stránce nezaslouží ani tu jednu hvězdu, herci se zběsile předhánějí v tom, kdo bude více přehrávat, příběh je sám o sobě velice úsměvný, bez konceptu a s velice vtipným scénářem, který se mnohdy neobtěžuje s vysvětlením důležitého faktu,přičemž se k němu vrátí po hodině stopáže.Ale musím uznat, že nějaké kouzlo to mělo..(11.7.2010)

• miklaras

Tak s Brave Archer mě Chang Cheh doslova uzemnil. Asi pětkrát jsem se zoufale snažila dostat do filmu, který mi tak nesedl a to jen proto, že jsem svým ikonám věrná. Jenže zázrak se nekonal. Postupně jsem viděla všechny další díly a propadala se do zoufalého pocitu, že přeci jen i maniak má své meze.(25.8.2008)