poster

Nightflyers

Horor / Sci-Fi

USA, 1987, 89 min

Předloha:

George R.R. Martin (kniha)

Scénář:

Robert Jaffe

Kamera:

Shelly Johnson

Hudba:

Doug Timm

Producenti:

Robert Jaffe

Scénografie:

John Muto

Kostýmy:

Brad R. Loman
(další profese)
 • Sancty
  *

  Novelu Nightflyers, ktorá bola prvýkrát publikovaná v roku 1980 v aprílovom čísle magazínu Analog a za ktorú G.R.R.Martin získal cenu Locus (1981) si zobral na paškál producent, scenárista a herec Robert Jaffe. A dokurvil čo sa dalo. Scenár je impotentný výcuc skvelej predlohy a zatiaľ čo tá vôbec nezostarla, filmový Noční letci sú dokonalým opakom. Už si ani nespomínam, kedy naposledy som mal odpor k filmu za to ako vyzerá. Vizuálna stránka je skutočne slabá a použitý žltý filter v útrobách vesmírnej lode ju len a len podporuje. Hudba nestojí ani za reč. Z hercov ma zaujal iba Michael Des Barres ako telepat Jon Winderman (v originály Thale Lasamer). Samostatná kapitola sú kostýmy a účesy. Ľudia zodpovedný za ne by si zaslúžili neobmedzené permanentky na nákupy v sekáčoch a pravidelné úpravy vlasov krovinorezom. Budget musel byť naozaj dosť malý, vidieť to na každom políčku filmového pása.(22.3.2013)

 • Campbell
  **

  Galaxy of terror, Dark universe a Creepozoids.... Co mají tyhle filmy společného? To že jsou béčka a že mají jakési mutanty ve filmu. Výsledek? Zábav, sice blbá ale aspoň nenudí. Proč to zmiňuji? Protože Nightflyers má parádní cover a sliboval to samé. Bohužel je to nudná sračka o vesmírné lodi která bojuje s bůh ví čím. Pak bojují mezi sebou a celý je to nudná kravina která nemá ani dobré efekty(že jich je zoufale málo) a ani napětí. Stejně jako Dark crystal další zklamání tentokrát ale o něco větší. Hodně slabé 2*.(15.1.2014)

 • corpsy
  ***

  Áno, je to síce nuda a v dvoch tretinách stopáže minimálne akčné, ale je to 80tokvý sci-fi trip ad absurdum, vo svojej výprave, vangelisovskej hudbe ( tú by som chcel mať v zbierke mojich soundtrackov ) a vo vizuálnych efektoch, kde trikový majstri z FANTASY II síce nepodávajú oscarové výkony ( VOTRELCI, PRIEPASŤ, TERMINÁTOR 2 ), ale vzhľadom na béčkové parametre filmu, podávajú viac ako slušný výkon. Mať to gule a poriadnu akciu, tak už dávno hovoríme o kulte.(13.7.2020)

 • MaedhRos
  **

  Nightflyers jsem kdysi přečetla jedním dechem a dodnes mi vězí v paměti. Tak trochu jsem doufala, že aspoň něco z té husté atmosféry uvízlo i v tomhle filmu, i když jsem pochopitelně čekala osmdesátkové sci-fi béčko spíš než důstojnou adaptaci. Mno, tak nic... Osmdesátkové sci-fi béčko to samozřejmě je - a atmosféry je v něm asi tolik jako v mezihvězdném prostoru. Aspoň že Praed je dekorativní (jakože fakt hodně, minimálně na půl hvězdičky)...(27.4.2014)

 • Goldbeater
  *

  Ona už novela George R.R. Martina je dost silný brak, jehož převedení do kloudné filmové podoby je těžko představitelné. Musím říct, že bez znalosti předlohy bych se v tomhle snímku úplně ztratil, respektive nechápal, proč se v jednotlivých scénách děje zrovna to, co se děje. Přes to všechno naskýtají Nightflyers určitý zajímavý námět, který ale rozhodně nemůže být vytěžen takto lacinou a hloupou cestou. Je z toho tak akorát otravný zamlžený videotrash bez špetky nápaditosti.(16.3.2019)

 • - Robert Collector nechcel, aby sa jeho meno objavilo v titulkoch. Nahradil ho pseudonym T.C. Blake. (Sancty)

 • - Režisér odišiel od filmu skôr, než sa dokončili práce na postprodukcii. (Sancty)