Den po dni

Epizody(8)

Byli u toho, když v japonské Fukušimě došlo k nehodě, která mohla vyústit v bezprecedentní jadernou katastrofu. Mají ji ale na svědomí, nebo jsou to skuteční hrdinové? (Netflix)

Crejdl odpad!

Naprosto trapná politická lobi proti jaderné energetice. Kýbl nudy od netflixu, který by se dal zkrátit na dva díly. Aspoň jsem se pobavil hloupostí japonských mistrů. Japonci musí být ten nejhloupější národ na světě, protože chvílemi to byla komedie (viz ve třetím díle teprve musí lidé na velíně dostat všechny ochrané pomůcky, jak jim dycky trvá vymyslet že by měli vzít kramle, nebo v šestém jak podruhé oživují nápad s autobateriemi). Na to by stačil jeden MacGyver. Výsměch "Arkagas1989", který si z týhle blbosti nejspíše ustříknul. ()

quido_zidle

V dokumentu dostanete jako stěžejní tyto informace: Čerpáme vodu? Hai! Nečerpáme vodu? Hai! Čerpáme vodu? Hai! Nečerpáme vodu? Hai! Čerpáme vodu? Hai!...    Na konci si k tomu ještě přidejte politickou agitku ve stylu "BEZ LIDÍ BUDE LIDEM NA SVĚTĚ LÍP!" a máte dokument v kostce sumarizován.  Stopáž je strašlivě přepálená a některé dramatické scény díky rozvleklému způsoby vyprávění a hlavně dlooouhým záběrům nevypadají právě díky tomu až tak dramaticky. I tak to svou kvalitu má a chtěl jsem dát 4, ale ta agitka na konci mimo jiné i s mrtvou krávou posypanou listím pod zničeným nápisem "Atomem k budoucnosti" (nebo tak nějak)byla k poblití!          P.S. Co absolutně nechápu, jak mohli dovolit postavit atomovou elektrárnu na břehu moře, kde otázka není "Jestli přijde tsunami" ale "Kdy přijde a jak velká..." a tak nedostatečně ji navíc proti ní zajistit!! ()

bonovox

Po skvelej sérii Černobyl, prichádzajú aj Japonci so svojou miniseriou o katastrofe vo Fukušime, ktorú stále máme v živej pamäti z nedávnej minulosti. Po technickej stánke kvalitné spracovanie, trochu vadí dosť pomalé tempo rozprávania, ale kto chce vedieť podrobnosti daných udalostí, ten bude spokojný. 80% ()

Franki69

Povedený počin, to řeknu rovnou.. je ale hodně jiný, než na co jsme v Evropě zvyklí. Je nesmyslné japonské dokudrama srovnávat s Černobylem z evropské produkce HBO. Dvě věci ale mají společné. Jednak  námět – katastrofické poškození jaderné elektrárny..a teď co tím? A také renderování obrazu do šedo-zelena. Chápu to tak, že příběh o Fukušimě je adresován především Japoncům. Filmařsky je prostě výrazně „neevropský“. Rozhodně má jiné, pomalejší tempo, soustřeďuje se hodně na tváře v dlouhých záběrech a ani emoce z mluveného projevu nejsou evropskému divákovi jednoznačně zřejmé. Ostatně, v dlouhých záběrech se kamera a režie doslova vyžívá a osobně už jsem při dalším a dalším bloudění setmělou elektrárnou k nějakému dalšímu ventilu kontroloval facebook. To je ostatně asi moje nejzásadnější výtka, pro nás gaidžiny je to zkrátka zdlouhavé. Ale chápu, že Japonci, kteří tou katastrofou žili, teď dostali v tomto dramatu, natočeném podle pamětníků a úředních záznamů možnost sledovat skoro až voyeursky, jak blízko byli ke katastrofě, která by zlikvidovala ekonomiku země na deset let a z třetiny japonska udělala radioaktivní divočinu. Takže se chtějí koukat, protože se to nestalo a jejich hrdinové z lidu to zmákli. A v tom je největší síla celého seriálu, lidem na obrazovce věříte jejich oddanost profesní cti, urputnost a odhodlání třeba i zemřít, jen aby nedošlo k jaderné katastrofě. Sledovat osm dílů Den po DNI s tímhle vědomím dalo televiznímu zážitku novou, nečekanou a velmi intezivní emoční nadstavbu. BTW, sledoval jsem s originál zvukem, český dabing jsem vypl ještě během první epizody, to se prostě nedalo. Dávám 85% a doporučuju…jen se teda připravte, že to bude dlouhých osm hodin. ()

Dosty85

Silné téma natočené zdlouhavě nudným způsobem. Autoři chtěli ukázat sílu tragédie a tak do každého dílů dali mnoho dlouhých záběru unavených lidí. Bohužel to dílům nejvíc škodí. V samotných epizodách se vždy odehrají přesně jedna až dvě věci / zajímavosti a zbytek děje je bohužel tak nějak o ničem. :( Japonci jsou zde vykreslení jako samostatně nemyslící bytosti čekající na pokyny, které nepřichází. Nikdo se neumí o ničem rozhodnout a většinu filmu jen sedí a na něco čekají.  Slušelo by zkrácení na 1/3 a přidat trochu akčnosti. Ideálně natočit stejnou formou, jako byl seriál Černobyl. ()

Robynson

Neuvěřitelně špatné. Ale nikdy jsem v Japonsku nebyl, takže je tu ještě možnost, že se tam ti lidé opravdu chovají jako v tomto seriálu. Nicméně působí tam všichni velmi nekompetentně. Pokud by se to mělo blížit realitě, byl bych silně pro to, aby tam na atomovou energii nikdo ani nepomyslel. Kdyby to nebylo tak vážné téma, bylo by možné to považovat za vtipnou parodii. ()

jarmil8

Inspirace seriálem Černobyl je zjevná, provedení však zůstává daleko za ním. Tvůrci se zřejmě snaží být přesní, ale vyprávění je úmorné. Několikáté postávání ve skafandrech před dveřmi, za nimiž se možná skrývá smrt a další zdlouhavé otáčení ventilu samo od sebe drama neudělá. Soustředí se na některé postavy, jiné na dlouhou dobu nebo zcela opustí a některé vedlejší dějové linky přijdou naprosto vniveč. ()

zekon

Klasický utahaný netflix. Tohle mohl být hodně dobrý film. Je hodně šílené co se tam stalo a dělo, přijde mi že naprosto ignorovali co se stalo v Černobylu a těžce zaspali dobu jak technicky tak v logistice. Vrchol je postavit takovou elektrárnu na pobřeží kde hrozí zemětřesení spolu s tsunami. To mi přijde jako totální ignoranství. Film skělá hudba, vykreslené hodně do podrobna, i když to asi udělalo z filmu nudu a každý díl je jak kopie předchozího. Na zpracování Černobylu to nemá. ()

Adam.Holl

Skvělá odpověď netlixu na Černobyl od HBO, sice se to občas trochu táhne ale pokud máte rádi Jaderné elektrárny, Fukušimu a asijskou produkci tak se vám to bude líbit, důkazem budiž zde 71% (k 5.6) a hodnocení každým dnem stoupá ()

Zaks

Už úvodné zemetrasenie a následná havária jadrovej elektrárne Fukušima 1 mohli byť lepšie spracované. Amatérsky televízny look naprieč všetkými dielmi by až tak nevadil ako to, že po prvých 2-3 dieloch prichádza totálna nuda. Seriálu by veľmi pomohlo skrátiť jednotlivé diely na 1/2 čas, možno potom by to bolo pútavejšie a bez zaspávania. Za nesmiernu obetavosť zamestnancov elektrárne a zobrazenie skutočnej udalosti, ktorá myslím mohla znamenať koniec nielen Japonska, dávam hodnotenie vyššie, ako si seriál reálne zaslúži. Zobrazený príbeh je síce hrozivý, ale peklo to bolo aj sledovať. ()

UnCool

Řekl bych že trochu inspirace Černobylem proběhla, ale naštěstí vše je od vyprávěno více fakticky a méně filmově. Velmi dobrý počin, který průběh nehody i záchraných prací celkem věrně popisuje. Za mě velmi dobrá práce. ()

luhru

Hodně dobře udělaný seriál, který má ale obrovskou smůlu, že už existuje "Černobyl" od HBO. Člověk se tak nevyhne srovnání a HBO nastavilo laťku opravdu hodně vysoko. Japonský seriál má trochu jinou poetiku, zdá se, že tvůrci hodně dbali na faktografii a realističnost. Zajímavé je i porovnání průběhu obou katastrof, nebo přístupu lidí a institucí v hodně rozdílných zemích a v jiné době. Ze začátku se mi trochu pletly postavy - rozlišit asijské obličeje a japonská jména je pro středoevropana přeci jenom trošku těžší. Ale už jenom kvůli tomu, že seriál dokáže člověka vtáhnout do realisticky zpracované události, stojí za shlédnutí. ()