Reklama

Reklama

Sleep

Trailer
Mysteriózní / Horor / Thriller / Komedie
Jižní Korea, 2023, 95 min

Obsahy(1)

Hyun-su (Lee Sun-kyun) a Soo-jin (Jung Yu-mi) jsou novomanželé a nastávající rodiče, kteří si začínají procházet scénářem noční můry, když se u manžela rozvine porucha spánku, která může být v rozporu s rušivou rozdvojenou osobností v intenzivním hororovém debutu spisovatele a režiséra Jasona Yu. (HanzoBureshi)

Videa (2)

Trailer

Recenze (24)

RUSSELL 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejhravějších hororů poslední doby. Sleep šikovně využívá extrémní spánkovou poruchu jako prostředek pro vytvoření spousty hororových momentů a jde mu to výtečně. Film není tak tonálně roztříštěný, jak by se mohlo zdát – obsahuje několik odlehčených momentů, ale vše je poplatné ději a nijak to nedevalvuje nervy drásající momenty. Bavil mě zejména postupný vývoj postav, který vygraduje v intenzivním finále. BTW: Vůbec bych se nedivil, kdyby za pár let vznikl americký remake. Ta premisa bude pro některé líné americké producenty určitě lákavá. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Skvěle gradovaný a nápaditý mysteriózní horor o tom, jaké hrůzy v sobě může skrývat náměsíčnost. Ačkoliv snímek Sleep obsahuje velkou míru humoru, buduje postupně velmi silnou atmosféru nejistoty a znepokojení, jež vede k velmi působivému finále, které navíc nabízí více než jedno vyznění. [Sitges 2023] ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Námesačnosť jedného z partnerov, ktorá začne postupne gradovať do vzťahového extrému. Výborný debut pre neznámeho Jason Yu. Ide o minimalistický, psychologický počin, ktorý sa poväčšine tvári ako bohapustá dráma. Nebude to každého baviť a už vôbec to každý nedocení. Keby bol záver hororovejší, dám aj štvrtú. ()

ricci.s 

všechny recenze uživatele

Manžel v spánku vyvádza nezbednosti a po tom, čo to dokonca schytá aj ich úbohá čivava, začína sa ho manželka oprávnene báť. Je to len choroba, alebo je muž posadnutý zlým duchom? Pasáž so šamankou pobavila asi najviac. Finále je taktiež slušné psycho. S nadšenými komentármi môžem súhlasiť, a to som Južnú Kóreu už začal odpisovať. Pekne nakrútené, zaujímavé, napínavé, vtipné. Len sa divím, že jej nenapadlo toho muža poriadne priviazať kamsi k radiátoru, aby sa nemohol ani pohnúť, ušetrila by si množstvo starostí. ()

Filmmaniak 

všechny recenze uživatele

Silně zdařilý a nápaditý horor o různých poruchách spánku včetně extrémní náměsíčnosti, kdy se člověk stává nebezpečným pro sebe i pro své okolí. Noční hrůzy manželského páru jsou vyprávěny z pohledu úzkostné ženy, která se oprávněně obává, že by její muž mohl ve spánku zabít jejich novorozeně. Napínavě budovaná zápletka je následně postupně dovedena do netušených rozměrů, přičemž nabídne jak dějové zvraty, tak malé ostrůvky funkčního situačního humoru. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (7)

  • Režisér Bong Joon-ho vychvaľoval film ako „najunikátnejší horor a najchytrejší debutový film, aký som za posledných 10 rokov videl“.  (Arsenal83)
  • Jason Yu sa pri písaní príbehu inšpiroval chvíľami, keď sa pripravoval oženiť sa so svojou priateľkou, s ktorou bol sedem rokov: „Pri písaní bolo mojim cieľom, samozrejme, na začiatku urobiť zábavný žánrový film. Ale keďže mojou témou bolo v tom čase manželstvo, chcel som hovoriť aj o manželskom živote. Spočiatku ma námesačnosť zaujímala len povrchne. Potom som ale začal premýšľať, ako by vyzeral každodenný život milovanej osoby, ktorá musí zostať po boku námesačného. Spánok je dobrým námetom pre hororový film, keďže spánok je stav úplného odovzdania sa vášmu prostrediu." (Arsenal83)
  • Jason Yu priznal, že hoci najprv nevedomky, nakoniec si uvedomil, že pri natáčaní sa inšpiruje filmom Okja (2017) režiséra Bong Joon-ho, u ktorého kedysi pracoval ako asistent. (Arsenal83)

Související novinky

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (více)

Reklama

Reklama