Město Osudu

The City of Your Final Destination

Nezvratný osud

Velká Británie, 2009, 114 min

• Tyny

Nevěděla jsem, co od filmu mám čekat, tak jsem raději nečekala nic. Bohužel po shlédnutí jsem zas nevěděla, co si o něm mám myslet. Už v 1/3 filmu jsem se ptala sama sebe o co vlastne jde a jaký to má všechno smysl. Dovolila bych si říct, že je to jedna z těch horších rolí Hopkinse, která mu prostě nebyla ušita na míru.(9.12.2013)

Začiatok pozvoľný, zápletka s tajomstvom, tak ako to mám rád. Postupne vás film pretláča záhadami a históriou rodiny Gundových do ktorej však divák preniká len veľmi ťažko. Vlastne tú základnú otázku, a to prečo vlastne je životopis J. Gunda tak žiadaný a chcený, vám film ani nezodpovie. To však vnímam veľmi kladne, nakoľko je to stavebný kameň celého príbehu a prevedie vás celým dejom bez potreby na ňu odpovedať. S výkonov A. Hopkinsa(môj obľúbenec) ale hlavne L. Linney som doslova nadšený. Akoby neboli role stvorené pre nich, ale oni pre svoje role, pre tú krajinu, pre Ocnorios, kde dokonale zapadli. Rušivým faktorom bola len Omarova priateľka. Ale snímok ako celok zvládnutý skoro dokonale. Byť dejovosť trošku viac prepracovaná s rýchlejším spádom, je to za plný počet. Takto je to 85% a ešte raz veľká pocta L.Linney(18.9.2010)

• MartinezZ

9.4.2011 ~ DVD film o hledání sebe samotného. Příliš dlouhý film. ~ Omar chce sepsat biografii nějakého jihoamerického spisovatele, co nedávno zemřel. Pozůstalí o takovou biografii ale nestojí a tak se Omar vydává je přesvědčit. Přichází nečekán a nezván a setkává se tu se spisovatelovou manželkou, milenkou a její a spisovatelovou dcerou a jeho bratrem a jeho "něco-jako-synem". ~ A pak všichni vzpomínají a blábolí, až se stane nehoda a přijede Omarova přítelkyně. Ta je tu už ale do počtu a po čase se Omar i jeho přítelkyně vrací zpět domů s povolením psát. Za tu dobu se ale Omar zakoukal do bývalé spisovatelovy milenky a tak se sem k ní vrací. ~ Buď mi něco podstatného uniklo a nebo je to fakt nuda, kterou zpestřuje jen Anthony Hopkins v roli spisovatelova bratra. Ve výsledku je to skutečně jen film na DVD, bez jakýchkoliv vyšších ambicí a vlastně tak trochu, dost, o ničem.(1.5.2013)

Velice zvláštní rodina a vztahy natolik spletité, že se Julesovi ani nedivím... Ačkoli jeho smrt je vlastně takovým katalyzátorem. Katalyzátorem? Ano, navzdory tomu, že film plyne pomalu, je poměrně upovídaný a dosti melancholický. A také velmi vydařený. Btw: Hopkinsovi role Adama vyloženě svědčí; nepitvoří se; hraje s lehkostí a typickým jemným humorem. 4,5*(6.5.2010)

• sona123

Hodně dlouhou dobu filmu jsem si přála, ať už probůh nikdo nikam nejede, nikdo si nic nerozmýšlí, nikdo nikam nevolá.... Film líčí příjezd Omara do sídla jakéhosi spisovatele, který už nežije (jsem ignorant, žádného Julese Gunda neznám). Omar chce psát jeho životopis, ale pozůstalí nechtějí dát souhlas. A tak plyne čas, aby bylo o čem hrát, do Jižní Ameriky přilétá i Omarova přítelkyně, a pak všichni různě někam lítají a nelítají a potkávají se a rozcházejí....a jednotlivé obrazy podkresluje jemná hudba a možná tu padne i nějaké moudro, ale jinak se nic zvláštního nestane. Na mne asi málo akčnosti či myšlenek a příliš poetična.(16.11.2010)