Město Osudu

Osudové město

The City of Your Final Destination

Nezvratný osud

Velká Británie, 2009, 114 min

Velice zvláštní rodina a vztahy natolik spletité, že se Julesovi ani nedivím... Ačkoli jeho smrt je vlastně takovým katalyzátorem. Katalyzátorem? Ano, navzdory tomu, že film plyne pomalu, je poměrně upovídaný a dosti melancholický. A také velmi vydařený. Btw: Hopkinsovi role Adama vyloženě svědčí; nepitvoří se; hraje s lehkostí a typickým jemným humorem. 4,5*(6.5.2010)

• Streeper

Vztahy mezi herci byly ve filmu velice zvláštní, ale pokud jde o roli Hopkinse, tak mi v ní až neuvěřitelně seděl, ale podle ostatních komentářů je to takové protikladné. Existuje skupinka, které se takhle Hopkins líbil a pak je tu protiklad, který to vidí záporně. Jinak si vážně nevím, co si o filmu mám myslet, mělo to až moc rychlý a musím říct i dost předvídatelný konec.(6.5.2015)

• fafejt001

VE své podstatě vlastně o ničem . Chce napsat učitel nějaký životopis a tak jede daaaaaaaleko . Vdova je chladná , ovšem sarkasticky přímá ,, Antony vtipný a teplejší než jej známe a mladá milenka spisovatele má alesponˇ společnost . Pak jěště přijede přítelkyně Razaghiho , to je jméno , a jdeme do finále . A do toho jěště ty včely . Vše ovšem fajn dopadlo , tak to bylo bezva . Takže velmi slabé tři * . Čekal jsem vážně víc . Občas i trochu hloupé dialogy .(23.5.2015)

Další film Jamese Ivoryho s Anthony Hopkinsem. Těšila jsem se, ač jsem z traileru jen obtížně hádala, jaký film to vlastně bude. A jaký, že je? Zajímavý. Prostředím i dějem. Natočit film o tom, jak se mladý učitel literatury snaží vymoci z rodiny spisovatele, který napsal jedinou (ano, JEDINOU!) knihu, povolení k sepsání jeho biografie, to může málokdo. Tedy, to může kdekdo, ale málokdy je to pak koukatelné až do konce. Chtělo by se říci, že se po celou délku filmu nic neděje, ale aby to nebylo tak nápadné, píchne zhruba v polovině onoho mladíka včela a on upadne do kómatu, ze kterého se ovšem zase probere. Ne, tohle opravdu není drama. A život té rodiny patrně nikdy dramatický nebyl. Alespoň ne tím hlasitým, exaltovaným způsobem, byť důvodů by k tomu bylo - jak se navzdory tomu nicnedění postupně dozvídáme - víc než dost. Takže důvodem, proč se na film dívat, je snaha zjistit, kvůli čemu že jsou tedy vlastně ty štráchy.... Nemá smysl to rozebírat. Bylo by to jako diskutovat o číši kvalitního vína, ale neokusit je. Rozumější je potvrdit to, co divák očekává. Že herecké obsazení je velice dobré. Že výkony jsou přesvědčivé. A že režije je velmi jistá. Myslím, že budu muset zaštrachat v obchodech a vyhledat si nějaký další Ivoryho film. Působí na mě blahodárně. Miluju jeho klid. A snad nejvíc ty až pohlednicové záběry, jimiž prodchne děj pokaždé, kdy začne mít tendenci rozběhnout se příliš svižným tempem. Jediné, co mě opět příliš neomámilo, byla hudba. Ne ošklivá nebo nepříhodná. Ale taková nijaká. Neslaná, nemastná... Vytratila se mi z hlavy dřív, než film skončil. Trochu škoda, řekla bych.(29.10.2010)

Nechápem, že tak dobrý film som u nás neregistroval v kinách ani nikde inde. O to viac ma teší, keď na niečo také natrafím náhodou. Dosť zvláštna rodina a vzťahy medzi nimi. Manželka nebohého spisovateľa žije v jednom dome s jeho milenkou a jej dcérou. Krásne španielske prostredie a mentalita ľudí robia túto drámu viac zaujímavou. Anthony Hopkinsovi úloha vyslovene sadla a zahral ju z ľahkosťou. Film napriek dlhej stopáži plynie pomerne rýchlo a nudiť sa pri ňom nebudete.(15.9.2010)