Město Osudu

The City of Your Final Destination

Nezvratný osud

Velká Británie, 2009, 114 min

• sona123

Hodně dlouhou dobu filmu jsem si přála, ať už probůh nikdo nikam nejede, nikdo si nic nerozmýšlí, nikdo nikam nevolá.... Film líčí příjezd Omara do sídla jakéhosi spisovatele, který už nežije (jsem ignorant, žádného Julese Gunda neznám). Omar chce psát jeho životopis, ale pozůstalí nechtějí dát souhlas. A tak plyne čas, aby bylo o čem hrát, do Jižní Ameriky přilétá i Omarova přítelkyně, a pak všichni různě někam lítají a nelítají a potkávají se a rozcházejí....a jednotlivé obrazy podkresluje jemná hudba a možná tu padne i nějaké moudro, ale jinak se nic zvláštního nestane. Na mne asi málo akčnosti či myšlenek a příliš poetična.(16.11.2010)

Začiatok pozvoľný, zápletka s tajomstvom, tak ako to mám rád. Postupne vás film pretláča záhadami a históriou rodiny Gundových do ktorej však divák preniká len veľmi ťažko. Vlastne tú základnú otázku, a to prečo vlastne je životopis J. Gunda tak žiadaný a chcený, vám film ani nezodpovie. To však vnímam veľmi kladne, nakoľko je to stavebný kameň celého príbehu a prevedie vás celým dejom bez potreby na ňu odpovedať. S výkonov A. Hopkinsa(môj obľúbenec) ale hlavne L. Linney som doslova nadšený. Akoby neboli role stvorené pre nich, ale oni pre svoje role, pre tú krajinu, pre Ocnorios, kde dokonale zapadli. Rušivým faktorom bola len Omarova priateľka. Ale snímok ako celok zvládnutý skoro dokonale. Byť dejovosť trošku viac prepracovaná s rýchlejším spádom, je to za plný počet. Takto je to 85% a ešte raz veľká pocta L.Linney(18.9.2010)

• mira.l

Už to tu bylo napsáno několikrát, že je to film tak nějak dost jakože o ničem. V USA žijící Íránec chce psát biografii nějakého uruguayského spisovatele jedné knihy - nýmanda, aby dostal stipendium na univerzitě, už to samo o sobě je takové jakési podivné. V součtu všech okolností během děje z toho vyšel film, který je opravdu dost nudný, nakonec se žádná biografie nekonala - a univerzita kvůlivá tomu taky nespadla. Lepší dojem nezachránila ani Charlotte, pro kterou mám jinak celkem slabost.(6.6.2017)

Další film Jamese Ivoryho s Anthony Hopkinsem. Těšila jsem se, ač jsem z traileru jen obtížně hádala, jaký film to vlastně bude. A jaký, že je? Zajímavý. Prostředím i dějem. Natočit film o tom, jak se mladý učitel literatury snaží vymoci z rodiny spisovatele, který napsal jedinou (ano, JEDINOU!) knihu, povolení k sepsání jeho biografie, to může málokdo. Tedy, to může kdekdo, ale málokdy je to pak koukatelné až do konce. Chtělo by se říci, že se po celou délku filmu nic neděje, ale aby to nebylo tak nápadné, píchne zhruba v polovině onoho mladíka včela a on upadne do kómatu, ze kterého se ovšem zase probere. Ne, tohle opravdu není drama. A život té rodiny patrně nikdy dramatický nebyl. Alespoň ne tím hlasitým, exaltovaným způsobem, byť důvodů by k tomu bylo - jak se navzdory tomu nicnedění postupně dozvídáme - víc než dost. Takže důvodem, proč se na film dívat, je snaha zjistit, kvůli čemu že jsou tedy vlastně ty štráchy.... Nemá smysl to rozebírat. Bylo by to jako diskutovat o číši kvalitního vína, ale neokusit je. Rozumější je potvrdit to, co divák očekává. Že herecké obsazení je velice dobré. Že výkony jsou přesvědčivé. A že režije je velmi jistá. Myslím, že budu muset zaštrachat v obchodech a vyhledat si nějaký další Ivoryho film. Působí na mě blahodárně. Miluju jeho klid. A snad nejvíc ty až pohlednicové záběry, jimiž prodchne děj pokaždé, kdy začne mít tendenci rozběhnout se příliš svižným tempem. Jediné, co mě opět příliš neomámilo, byla hudba. Ne ošklivá nebo nepříhodná. Ale taková nijaká. Neslaná, nemastná... Vytratila se mi z hlavy dřív, než film skončil. Trochu škoda, řekla bych.(29.10.2010)

• Streeper

Vztahy mezi herci byly ve filmu velice zvláštní, ale pokud jde o roli Hopkinse, tak mi v ní až neuvěřitelně seděl, ale podle ostatních komentářů je to takové protikladné. Existuje skupinka, které se takhle Hopkins líbil a pak je tu protiklad, který to vidí záporně. Jinak si vážně nevím, co si o filmu mám myslet, mělo to až moc rychlý a musím říct i dost předvídatelný konec.(6.5.2015)